logo

سن ابتلا به سرطان مری

سن ابتلا به سرطان مری، سرطان مری از بیماری های خطرناک می باشد. با توجه به علائم و شدت بیماری و بار جسمی، روانی و اجتماعی این بیماری برای فرد و اجتماع نیاز است که با شناخت دقیق این بیماری از بروز آن پیشگیری شود.
سن ابتلا به سرطان مری

سن ابتلا به سرطان مری

سرطان مری  یکی از بیماری های مهمی است که مری که قسمت ابتدایی دستگاه گوارش است را در گیر می کند. این بیماری دهمین سرطان شایع در دنیا می باشد. معمولا شروع این بیماری از بافت‌های مری بوده و می تواند بعد از سپری شدن زمانی در سراسر بدن انتشار یابد. تومورهای ناشی از سرطان مری ممکن است تا زمانی که سرطان گسترش نیافته علائم قابل توجهی ایجاد نکند، از این رو این بیماری ممکن است با بیماری های دیگری که علائم مشابه ایجاد می کنند، اشتباه گرفته شود. در این مقاله تلاش خواهیم کرد که نگاهی اجمالی به این بیماری مهلک بیندازیم.

سرطان مری چیست؟

محل وقوع سرطان مری در مری افراد مبتلا می باشد. مری  لوله ای بلند از جنس ماهیچه است که غذا را از گلو به معده افراد انتقال می دهد. تعداد زیادی از افراد تا زمانی که سرطان مری در بدن فرد مبتلا گسترش پیدا نکرده است، متوجه علائم این بیماری نمی شوند. اگر این بیماری خطرناک به موقع تشخیص داده شود، احتمال دارد که گروه درمانی بتوانند سرطان را با جراحی و یا روش های درمان دیگری معالجه کنند. اگر گروه درمانی نمی توانند  به طور قطعی بیماری سرطان مری را درمان کنند،  به جای آن بر روی  افزایش طول عمر ، کاهش علائم و حفظ کیفیت زندگی فرد مبتلا تمرکز می کنند.

به طور کلی سرطان مری در سلول‌هایی که در داخل مری قرار دارند، آغاز می‌گردد. سرطان مری می تواند در هر ناحیه ای از مری اتفاق بیفتد. این بیماری شیوع بیشتری در میان مردان دارد و مردان بیشتر از زنان به سرطان مری مبتلا می شوند. سرطان مری ششمین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. نرخ بروز این بیماری در مکان های جغرافیایی مختلف متفاوت است. در برخی نواحی دنیا نرخ بالای ابتلای به  سرطان مری به مصرف تنباکو و الکل یا عادات غذایی خاص و چاقی نسبت داده می شود.

علائم ابتلا به سرطان مری

علائم ابتلا به سرطان مری

علائم و نشانه های ابتلا به سرطان مری شامل موارد زیر می باشند:

 • بروز مشکل در هنگام بلع غذا (دیسفاژی)
 • کاهش وزن بدون علت خاص
 • درد قفسه سینه، فشار یا احساس سوزش در ناحیه قفسه سینه
 • بدتر شدن سوء هاضمه یا سوزش سر دل
 • سرفه یا گرفتگی صدا

نکته مهم  اینکه معمولا در فرم اولیه سرطان مری معمولاً هیچ علامت یا علائمی وجود ندارد. لذا تشخیص بر مبنای علائم معمولا خیلی دشوار می باشد.

مشاوره تلفنی سرطان دکتر آذرپیکان

علت وقوع سرطان مری

دقیقاً معلوم نیست که چه عاملی موجب ایجاد و بروز سرطان مری می شود. سرطان مری هنگامی اتفاق می دهد که سلول های مری تغییراتی (جهش) در DNA خود تجربه کنند.  این تغییرات یا جهش ها موجب رشد و تقسیم سلول ها به صورتی کنترل نشده می شود. سلول های غیرطبیعی انباشته شده، موجب تشکیل  توموری در مری می شود که می تواند رشد کرده، به ساختارهای مجاور حمله کند و در مراحل پایانی خود به دیگر نواحی و اندام های بدن گسترش یابد.

مقاله پیشنهادی:  تفاوت سرطان معده خوش خیم و بدخیم

عوامل خطر در ابتلای به سرطان مری

تصور می شود که احتمال دارد تحریک درازمدت ناحیه مری به تغییراتی که منجر به بروز سرطان مری می شود کمک کند. عواملی که منجر به تحریک سلول های مری شده و خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش می دهند شامل موارد زیر می باشند:

 • ابتلا به بیماری ریفلاکس معده (GERD)
 • استعمال دخانیات به ویژه سیگار و قلیان
 • داشتن تغییرات پیش سرطانی در سلول های مری (مری بارت)
 • ابتلا به بیماری چاقی ( به ویژه در فرم های شدید آن)
 • نوشیدن الکل و نوشیدنی های الکلی
 • ابتلا به بیماری رفلاکس صفرا
 • مشکل در بلع به دلیل شل نشدن اسفنکتر مری (آکالازی)
 • عادت مداوم به نوشیدن مایعات بسیار داغ
 • مصرف ناکافی میوه و سبزیجات
 • پرتودرمانی در قفسه سینه یا بالای شکم

سن ابتلا به سرطان مری

سن ابتلا به سرطان مری

این بیماری معمولا در همه سنین و گروه های سنی رخ می دهد ولی وقوع آن در افراد با سن کمتر از 40 شدت کمتری دارد. معمولا با افزایش سن از 45 سال به بالا شیوع این سرطان مری افزایش معنی داری دارد.

عوارض ناشی از سرطان مری

با پیشرفت سرطان مری، می تواند  موجب بروز عوارضی در بدن فرد مبتلا شود که شامل موارد زیر می باشد:

انسداد مری: سرطان ممکن است عبور غذا و مایعات از مری را دشوار کند.

درد: سرطان مری پیشرفته می تواند باعث موجب بروز درد  در فرد مبتلا شود.

خونریزی در مری: سرطان مری می تواند باعث موجب خونریزی شود. اگرچه این  خونریزی معمولاً تدریجی  و دارای شدت خفیفی است، اما گاهی اوقات می تواند ناگهانی و شدید  و خطرناک باشد.

پیشگیری از سرطان مری

اقداماتی زیادی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مری وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:

ترک سیگار

 اگر سیگار یا قلیان می کشید، با پزشک خود در مورد راهکارهای ترک سیگار یا دیگر دخانیات مشورت کنید. همچنین داروها و مشاوره برای کمک به ترک سیگار در دسترس هستند. همچنین اگر  دخانیات را استعمال نمی کنید،  شروع به استفاده از آنها نکنید.

اجتناب از الکل و نوشیدنی های الکلی

به جز حرمت شرعی و اخلاقی، نوشیدن الکل و نوشیدنی های الکلی اثرات زیان بار متعددی بر روی دستگاه گوارش دارد. برای پیشگیری از عوارض و مخاطرات ناشی از نوشیدن الکل بهترین راه اجتناب مطلق از مصرف این نوشیدنی خطرناک می باشد.

مقاله پیشنهادی:  علت سرطان معده چیست؟

میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید

برای داشتن سلامت دستگاه گوارش، انواع میوه ها و سبزیجات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

وزن متعادل را حفظ کنید

 اگر  دارای اضافه وزن یا  مبتلا به بیماری چاق هستید، با پزشک خود در مورد استراتژی هایی که به کاهش وزن شما کمک می کند مشورت کنید. کاهش وزن آهسته و ثابت به میزان 1 یا 2 پوند در هفته می تواند اثر مفیدی در کاهش خطر ابتلا به بیماری سرطان معده دارد.

تشخیص سرطان مری

آزمایش ها و روش های مورد کاربرد در تشخیص سرطان مری شامل موارد زیر می باشند:

آزمایش بلع باریم

 در طول این آزمایش، مایعی حاوی باریم را می بلعید و سپس تحت اشعه ایکس قرار می گیرید. باریم داخل مری شما را پوشانده و  سپس هرگونه تغییر در بافت مری را در عکس اشعه ایکس نشان می دهد.

استفاده از یک اسکوپ برای بررسی مری (آندوسکوپی)

 در طول آندوسکوپی، پزشک یک لوله انعطاف‌پذیر مجهز به یک لنز ویدئویی (ویدئوآندوسکوپ) را از گلو و داخل مری فرد مراجعه کننده عبور می‌دهد. در گام بعدی با بهره گیری از آندوسکوپ، پزشک مری فرد را معاینه کرده و به دنبال سرطان یا نواحی تحریک‌کننده می گردد.

.

جمع آوری نمونه بافت برای آزمایش (بیوپسی)

  در این روش  معمولا پزشک از یک اسکوپ مخصوص که از گلوی فرد به مری او (آندوسکوپی) عبور داده می شود برای جمع‌آوری نمونه‌ای از بافت مشکوک (بیوپسی) بهره می گیرد. نمونه بافتی برای جستجوی سلول های سرطانی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

درمان سرطان مری

درمان سرطان مری

معمولا گروه درمانی فرم اولیه سرطان مری را با جراحی با هدف حذف تومورها یا کاهش علائم درمان می کنند. همچنین احتمال دارد گروه درمانی از روش های درمانی دیگری مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی و ایمونوتراپی برای درمان  فرم های پیشرفته تر سرطان مری یا فازهای بعدی آن بهره گیرند.

هنگامی که این بیماری درمان نمی شوند، برای کمک به افراد مبتلا، گروه درمانی بر افزایش میزان بقا و زندگی ، کاهش علائم بیماری و حفظ کیفیت زندگی آنها تمرکز می کنند. محققین فعال در حوزه پزشکی در حال مطالعه بر روی روش های درمانی هستند که به افراد مبتلا به سرطان مری کمک می کند، عمر طولانی تری داشته باشند.

بحث و نتیجه‌ گیری سن ابتلا به سرطان مری

سرطان مری  از بیماری های مهمی است که قسمت شروع دستگاه گوارش است را دستخوش خود قرار می دهد.  این بیماری از نظر شدت همین و از نظر پتانسیل ایجاد مرگ و میر در میان سرطان ها ششمین رتبه را دارد. با توجه به اهمیت این بیماری شناخت، تشخیص، پیشگیری و درمان آن مهم می باشد.

مقاله پیشنهادی:  طول عمر بیماران مبتلا به سرطان روده

با مطالعه و بعد کنترل علل وقوع این بیماری می توان از بروز آن پیشگیری کرد. راه های تشخیص این بیماری آزمایش بلع باریم، نمونه برداری بافتی و آندوسکوپی می باشد. روش های درمان این بیماری شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و… می باشد. این روش ها می توانند به طور جدا و یا در ترکیب با همدیگر استفاده شوند.

معرفی جراح برتر برای انجام جراحی سرطان مری

یکی از شروط مهم در انجام جراحیسرطان مری خوب، انجام این روش جراحی توسط یک جراحی ماهر و با تجربه است. در این زمینه پیشنهاد ما دکتر علیرضا آذر پیکان از والاترین جراحان شهر تهران و حتی ایران را می‌باشد. این جراح پزشکی حاذق، کارا و دارنده بالاترین مدارک از بهترین دانشگاه‌ها می‌باشند. همچنین ایشان دارای کارنامه‌ای درخور در زمینه اعمال جراحی لاغری و بیماری‌های گوارشی می‌باشد.

دکتر آذر پیکان فلوشیپ فوق تخصصی انکو سرجری و لاپاراسکوپی پیشرفته، جراحی چاقی از دانشگاه تهران، رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان می‌باشد. این جراح ماهر دارای قدرت بیانی عالی در ارائه مشاوره به مراجعه‌کنندگان و همچنین دارای خلقی پسندیده است. سابقه موفق این جراح شامل افزون از 3000 عمل جراحی با نتایجی درخور است. گوشه‌ای از رزومه و فعالیت‌های این جراح موارد زیر را در بر می‌گیرد:

 • عضو انجمن جهانی جراحی چاقی (IFSO)
 • عضو رسمی جامعه کلوپروکتولوژی اروپا (ESCP)
 • فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی پیشرفته، کلورکتال و جراحی چاقی از دانشگاه شیراز
 • فلوشیپ فوق تخصصی انکوسرجری و لاپاراسکوپی پیشرفته
 • رزیدنت برگزیده دانشگاه تهران در زمان گذراندن دوران تخصص
 • سابقه بیش از ۳۰۰۰ جراحی موفق

 افراد مراجعه کننده می‌توانند برای کسب اطلاع از فعالیت‌های دکتر آذر پیکان از اینستاگرام دکتر آذر پیکان (drazarpeikan) دیدن فرمایند. به جز این موارد، افراد مراجعه‌کننده می‌توانند از تجربه افراد جراحی‌شده اطلاع حاصل کنند. این امر می‌تواند کمکی خوب برای برطرف کردن دغدغه‌های ذهنی افراد متقاضی این عمل باشد. مراجعه‌کنندگان برای ارتباط مستقیم با دکتر آذر پیکان می‌توانند از شماره‌های زیر استفاده کنند:

 • ۰۲۱-۲۳۰۲۱۷۶۳
 • ۰۲۱-۲۳۰۲۱۷۶۴
 • ۰۹۱۲۰۵۷۱۳۳۵

آدرس مطب: تهران. سعادت آباد، بین چهار راه سرو و بلوار شهرداری، خیابان ریاضی بخشایش، کلینیک بیمارستان عرفان
برای دیدن ویدیو جراحی چاقی دکتر آذرپیکان به این سایت مراجعه کنید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان از دانشگاه تهران

دکتر سید علیرضا آذرپیکان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان و لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی از دانشگاه تهران،رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان