جستجو کردن
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
logo

عمل لاپاراسکوپی

عمل لاپاراسکوپی شیوه جدیدی از جراحی شکم است که در آن شکم به طور کامل باز نمی شود، بلکه حفره درون شکم به کمک دوربین مشاهده می شود. جراحی لاپاراسکوپی در موارد زیادی کاربرد دارد که در این مقاله به طور کامل به آن پرداخته ایم.
جراحی لاپاراسکوپی لاغری

جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته چیست؟

واژه لاپاراسکوپی به معنای دیدن حفره داخل شکم به وسیله دوربین می باشد. در عمل لاپاراسکوپی احشاء درون شکم هیچگونه تماسی با دست جراح و محیط بیرون نخواهد داشت و جراحی به وسیله هدایت ابزار با دوربین توسط جراح انجام می شود.

در گذشته تمامی اعمال جراحی شکمی و قفسه سینه به روش باز و با ایجاد یک شکاف بزرگ بر روی قفسه سینه یا حفره شکمی با دست جراح و تماس مستقیم احشاء درونی با محیط خارجی صورت می گرفت. به مرور زمان در سال 1900 میلادی با استفاده از لنزهای داغ و برش های کوچک جراحی لاپاراسکوپیک آغاز شد. اولین اعمال جراحی لاپاروسکوپیک در سال 1950 میلادی صورت گرفت و با پیشرفت علم و تکنولوژی بر تکنیک جراحی لاپاراسکوپیک افزوده شد.

در گذشته اعمال جراحی ساده نظیر کیسه صفرا وآپاندیس به صورت اعمال جراحی باز انجام میشد ولی امروزه کلیه ی جراحی های احشا شکم چه خوشخیم و چه بدخیم به این روش انجام می گیرد.

به مرور زمان و افزایش تجربه در زمینه جراحی های لاپاروسکوپیک در اعمال ساده شکمی تمایل جراحان به انجام کارهای بزرگتر با این روش افزایش یافت و این جراحی های ساده به جراحی های لاپاراسکوپیک پیشرفته تغییر یافت.

در حال حاضر کلیه احشاء شکم، سرطان های دستگاه گوارش، سرطان های دستگاه زنان، سرطان کلیه و مجاری ادراری و … به روش لاپاراسکوپیک و با کیفیت بسیار بالا قابل انجام می باشد.

فیلم عمل لاپاراسکوپی

 

روش کار در عمل لاپاراسکوپی معده برای لاغری به چه شکل است؟

روش کار در اعمال جراحی لاپاروسکوپی لاغری بدین صورت است که پس از قرار گرفتن بیمار با موقعیت مناسب بر روی تخت جراحی و انجام بیهوشی و قبل از ایجاد هر گونه برش بر روی بدن با استفاده از سوزن های بسیار کوچک، حفره شکم با گاز CO2 پر می شود. با انجام این کار فاصله میان جدار شکم با احشاء شکم به واسطه گاز CO2 زیاد می شود. پس از دمیدن گاز در حفره شکم، دوربین وارد حفره شکم شده و با استفاده از آن بسته به نوع جراحی تعدادی سوراخ کوچک با ابعاد 5 میلیمتر ایجاد شده و ابزار لازم با استفاده از این سوراخ ها وارد شکم می شود.

با استفاده از همین ابزار ها و مانیتور مقابل جراح همانند عمل رانندگی که راننده با استفاده از ابزار خودرو را می راند، جراح نیز عمل جراحی را انجام می دهد.

منظور از کلمه پیشرفته در لاپاروسکوپی پیشرفته چیست؟

منظور از واژه پیشرفته در اعمال جراحی لاپاراسکوپیک، اعمالی است که نسبت به اعمال جراحی ساده نظیر آپاندیس و کیسه صفرا نیازمند به گذراندن دوره های آموزشی تکمیلی و فوق تخصصی می باشد به طور مثال دوره های فوق تخصصی جراحی سرطان توانایی جراحی بر روی سرطان های پیشرفته دستگاه گوارش مانند معده، مری، روده و … را دارد و همچنین فلوشیپ فوق تخصصی جراحی کولورکتال توانایی انجام جراحی های سخت لاپاروسکوپیک دستگاه گوارش تحتانی نظیر کولون و رکتوم را دارد.

جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته

در چه مواردی نمی توان از روش لاپاراسکوپی استفاده کرد؟

امروزه تقریبا تمامی اعمال جراحی شکمی که به روش باز قابل انجام می باشد را می توان تحت عمل جراحی لاپاراسکوپیک قرار داد.

در عین حال گاهی اوقات شرایطی ایجاد می شود که ممکن است جراحی به روش لاپاراسکوپیک برای بیمار مناسب نباشد. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورتی که بیمار شرایط قلبی و عروقی ضعیفی داشته باشد با توجه به این که طی این جراحی در حفره شکم گاز CO2 دمیده می شود، بازگشت وریدی از اندام های تحتانی کاهش می یابد که به دنبال آن برون ده قلب کم شده و ممکن است خطراتی ایجاد کند.
 • اختلالات انعقادی نیز مانعی برای انجام اعمال جراحی لاپاراسکوپیک می باشد که البته این مورد از موارد منع نسبی این نوع جراحی می باشد.
 • بیمارانی که مبتلا به نارسایی شدید کبد هستند بهتر است تحت عمل جراحی باز قرار بگیرند.
 • بیمارانی که در گذشته تحت اعمال جراحی متعدد باز قرار گرفته اند به دلیل چسبندگی های ناشی از اعمال جراحی قبلی کاندید مناسبی برای اعمال جراحی لاپاراسکوپیک نبوده و بهتر است همانند گذشته تحت اعمال جراحی باز قرار بگیرند.

فلوشیپ جراحی لاپاروسکوپی

فلوشیپ لاپاراسکوپی به چه کسی گفته می شود؟

امروزه فلوشیپ های متعددی که در حوزه جراحی عمومی فارغ‌التحصیل می شوند در حوزه کاری خود تمامی اعمال جراحی شکمی خود را به شیوه لاپاراسکوپیک انجام می دهند.

در واقع افرادی که دوره فوق تخصصی دو ساله جراحی سرطان می گذرانند توانایی انجام اعمال جراحی معده، جراحی های چاقی، جراحی های سرطان دستگاه گوارش فوقانی، جراحی های لاپاوسکوپیک سرطان کولون و رکتوم و سایر احشاء شکمی را دارا هستند.

همچنین افرادی که فلوشیپ دوره کولورکتال را می گذرانند توانایی انجام اعمال جراحی کولون و رکتوم را به شیوه لاپاراسکوپیک دارند.

تقریبا جراحی لاپاراسکوپی جزئی از تمام رشته های فلوشیپ می باشد و تمام افرادی که در فلوشیپ های جراحی عمومی فارغ‌التحصیل می شوند توانایی انجام جراحی های لاپاراسکوپیک پیشرفته حیطه کاری خود را دارند.

مزایای روش لاپاراسکوپی نسبت به روش عمل جراحی باز چیست؟

از جمله مزایایی که عمل جراحی لاپاروسکوپی نسبت به عمل جراحی باز دارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درد بسیار کم بعد از عمل نسبت به عمل باز
 • ریسک چسبندگی کمتر بعد از عمل لاپاراسکوپیک نسبت به عمل باز
 • ایجاد فتق های شکمی در اعمال این جراحی نسبت به اعمال جراحی باز کمتر است.
 • اسکار و برش های حاصل از این جراحی بسیار کمتر از عمل جراحی باز است.
 • هزینه های بیمار با توجه به مدت زمان بستری کمتر از جراحی باز می باشد.
 • ریسک آمبولی ریه در اعمال جراحی لاپاراسکوپیک کمتر است و علت این موضوع راه افتادن سریعتر بیمار پس از جراحی و در نتیجه احتمال کمتر تشکیل لخته در اندام تحتانی است.

چه عمل هایی را می توان به روش لاپاراسکوپی انجام داد؟

عمل لاپاراسکوپی

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم، تکنولوژی و وسایل جراحی و ایجاد فلوشیپ های متعدد در جراحی عمومی تقریبا در کشور ما تمامی اعمال جراحی شکمی را می توان به صورت لاپاروسکوپیک انجام داد.

جراحی های شکمی معده شامل جراحی های چاقی، فاندوپلیکیشن معده، سرطان معده و زخم های معده را می توان به صورت لاپاراسکوپیک انجام داد.

جراحی های کیسه صفرا، آپاندیس، فتق های شکمی، فتق کشاله ران، غدد فوق کلیه، کولون و رکتوم و مری را نیز می توان به این روش انجام داد.

جراحی لاپاراسکوپی لاغری توسط دکتر آذرپیکان

کلیه اعمال جراحی فوق توسط دکتر آذرپیکان به صورت لاپاروسکوپیک قابل انجام می باشد.

مراقبت های لازم پس از عمل لاپاراسکوپی

بسته به نوع عمل جراحی انجام شده، مراقبت های لازم و رژیم غذایی بعد از عمل جراحی متفاوت خواهد بود.

ممکن است با توجه به نوع عمل جراحی رژیم غذایی بیمار بلافاصله پس از عمل جراحی آغاز شود یا اینکه برای مدتی اندک منع غذایی وجود داشته باشد.

به صورت کلی بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند معمولا می توانند پس از 6 ساعت به راحتی در بخش راه بروند، بعد از عمل جراحی یا روز بعد از آن به حمام بروند و روز بعد از جراحی ترخیص شوند.

معمولا بیمارانی که تحت عمل جراحی لاپاراسکوپی قرار می گیرند به جز داروهای مسکن خفیف نیاز به داروهای دیگری ندارند و نیاز به مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک نمی باشد البته در برخی از جراحی های بزرگ لاپاراسکوپیک داخل شکمی ممکن است نیاز به مدت بستری و مصرف داروهای بیشتری باشد.

بحث و نتیجه گیری عمل جراحی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یکی از روش‌های پیشرفته جراحی می‌باشد. خیلی از جراحان این روش را به خاطر ویژگی چشمگیر و مثبت مورد کاربرد قرار می‌دهند. در این روش ابتدا چند شکاف در ناحیه هدف ایجاد می‌شود. در گام بعدی وسیله‌ای به نام لاپاراسکوپ وارد بدن فرد جراحی‌شده می‌شود. سپس از طریق دیدن محیط داخلی بدن فرد جراحی‌شده تغییرات لازم در بدن فرد جراحی انجام می‌شود.

در جراحی چاقی همین امر مورد کاربرد قرار می‌گیرد. در این مورد جراحی لاپاراسکوپی می‌تواند هم مستقل و هم به عنوان روش کاربردی جراحی‌هایی نظیر بای پس معده یا عمل اسلیو معده استفاده شود. با استفاده از این روش عمل جراحی از حالت باز تبدیل به عملی جمع و جور و هدفمندتر می‌شود. پیامد کلی ماجرا نتیجه بهتر و همچنین بروز عوارض و مخاطرات کمتر بعد از عمل جراحی می‌باشد.

فرد متقاضی عمل باید در وهله اولین جراحی کارآزموده و مجرب را برای این کار انتخاب کند. در مرحله بعد پزشک جراح باید به خوبی فرد را از نظر فواید همچنین مخاطرات این‌گونه عمل جراحی مطلع کند. بعد از تائید سلامت فرد متقاضی در بیمارستان بستری‌شده و تحت جراحی قرار می‌گیرد.

عوارض ناشی از عمل جراحی لاپاراسکوپی نسبت به دیگر جراحی‌های باز کاهش چشمگیری دارد. این امر موجب می‌شود که فرد بعد از جراحی دوره نقاهت سریع‌تری داشته و زودتر به زندگی روزمره خود برگردد. با رعایت دستورالعمل و توصیه‌های جراح، فرد جراحی‌شده می‌تواند از این روش پیشرفته جراحی  بهره زیادی ببرد. کاهش وزن قابل ‌ملاحظه و عوارض کم از نقاط قوت این روش هستند.

دکتر آذرپیکان متخصص و فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته

دکتر آذرپیکان بورد تخصصی جراحی عمومی خود را از دانشگاه تهران که یکی از معتبرترین دانشگاه های کشور از نظر علمی و آموزشی در حیطه این ذوش جراحی می باشد تحت نظر اساتید مجرب این دانشگاه فرا گرفت و پس از فارغ التحصیلی سیستم جراحی لاپاروسکوپی را در یکی از استان های محروم کشور راه‌اندازی نمود و از همان ابتدا جراحی های کیسه صفرا، آپاندیس، طحال و کیست های تخمدانی را تماما به صورت لاپاراسکوپیک در آن منطقه محروم انجام می داد.

سپس مدرک فوق تخصصی و فلوشیپ جراحی سرطان و لاپاروسکوپی پیشرفته شامل جراحی های پیشرفته ی ارگان های داخل شکمی از جمله معده، مری، دستگاه گوارش تحتانی، غدد فوق کلیه و دستگاه های زنان و زایمان را تحت نظر اساتید برجسته دانشگاه تهران و انیستیو سرطان دانشگاه امام خمینی که یکی از قطب های علمی کشور می باشد، اخذ نمود.

پیشنهاد ما برای تجربه عمل جراحی لاغری موفق و ایمن، دکتر سید علیرضا آذر پیکان می‌باشد. داشتن معلومات بالا، قدرت انتقال خوب اطلاعات و تجربیات به افراد و پیگیری و مهارت بالا از ویژگی‌های درخور این جراح می‌باشد. دکتر سید علیرضا آذر پیکان دارای کارنامه درخشان (نه فقط در جراحی چاقی) است که در ادامه ذکر می‌گردد:

 • عضو انجمن جهانی جراحی چاقی (IFSO)
 • عضو رسمی جامعه کلوپروکتولوژی اروپا (ESCP)
 • فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی پیشرفته، کلورکتال و جراحی چاقی از دانشگاه شیراز
 • فلوشیپ فوق تخصصی انکوسرجری و لاپاراسکوپی پیشرفته
 • رزیدنت برگزیده دانشگاه تهران در زمان گذراندن دوران تخصص
 • سابقه بیش از ۳۰۰۰ جراحی موفق

ایشان هم اکنون تمامی جراحی های معده، جراحی چاقی، سرطان معده، سرطان مری و سرطان های دستگاه گوارش را به صورت لاپاراسکوپیک انجام می دهند. این مقاله حاصل مصاحبه با ایشان بود برای مشاوره به صفحه اینستاگرام دکتر آذرپیکان مراجعه نمایید.

معرفی دکتر جراح:

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان از دانشگاه تهران

دکتر سید علیرضا آذرپیکان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان و لاپاراسکوپی پیشرفته_جراحی چاقی از دانشگاه تهران،رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *