جستجو کردن
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
logo

محاسبه آنلاین بی ام آی بدن

محاسبه بی ام آی آنلاین

[box_bmi]

[box_bmi]

شاخص توده بدنی که شاید آن را به اسم بی ام آی (BMI) بشناسید، ابزار مناسبی برای محاسبه و بررسی تناسب اندام افراد است. هرچقدر BMI بدن شما بالاتر باشد به این معناست که میزان چربی بدن شما بالاتر است و ریسک ابتلا به بیماری‌‌هایی مانند فشارخون، کلسترول و … بالاتر است. اگر می‌خواهید درباره شاخص توده بدنی، نحوه محاسبه انلاین بی ام ای و تاثیر آن بر سلامت بدن بدانید، با ما همراه باشید.

شاخص توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی (Body Mass Index) یا همان بی ام آی، نسبت قد به وزن افراد است که در واقع تناسب اندام شما را بررسی می‌کند.

محاسبه بی ام آی آنلاین

احتمال دارد BMI را به نام شاخص کوتله نیز شنیده باشید، دانشمند بلژیکی که ۱۸۰ سال پیش شاخص توده بدنی را تعریف کرد.

شاخص توده بدنی (BMI) مقیاسی برای اندازه گیری میزان چربی بدن و تناسب اندام بر اساس نسبت وزن به قد شما است. تناسب اندام ایده‌آل برای افراد متفاوت است و شاخص توده بدنی در خانم‌ها، آقایان و کودکان در محدوده متفاوتی قرار می‌گیرند.

سال‌ها است برای بررسی تناسب اندام از BMI استفاده می‌شود اما نکته اینجاست که در این شاخص، اطلاعاتی از جمله میزان عضله، چربی و تراکم استخوان‌ها لحاظ نمی شود و این باعث می‌شود تا بررسی سلامت اندام شما بطور دقیق و کامل انجام نشود‌.

اگر بطور حرفه‌ای ورزش می‌کنید اما ممکن است بی ام ای شما در دسته بندی چاق و دارای اضافه وزن قرار بگیرد، درصورتیکه در سلامت کامل به سر می‌برید! برای همین فراموش نکنید که برای  بدست آوردن BMI معتبرتر و دقیق باید درصد چربی، عضله، میزان آب بدن و … را با دستگاه بادی آنالیز اندازه‌گیری کنید.

bmi بدن چجوری محاسبه میشه؟

فرمول محاسبه بی ام آی برابر است با تقسیم وزن فرد(به کیلوگرم) بر توان دوم قد او(به متر). به عبارتی :

فرمول BMI = (وزن بر حسب کیلوگرم) تقسیم بر (قد × قد بر حسب متر) یا به توان 2

شاخص توده بدنی، اضافه وزن را به درستی تعیین می‌کند اما همانطور که گفتیم، در کنار محاسبه BMI باید استخوان‌بندی و عضلات بدن هر فرد اندازه‌گیری شود تا با بررسی این فاکتورها، بتوان اظهار نظر دقیقی درباره اضافه وزن ارائه داد.

فرمول محاسبه BMI بدن

البته این موضوع را به یاد داشته باشید که BMI از دسته‌های استاندارد وضعیت وزن محسوب می‌شود که به پزشکان در تشخیص درجه چاقی کمک می‌کند.

محاسبه شاخص توده بدنی به ما در بررسی سلامت عمومی بدن کمک می‌کند و می‌توان با استفاده از آن ریسک ابتلا به بیماری‌های مختلف را پیش‌بینی کرد.

افرادی که BMI بالاتر از ۴۰ دارند، در معرض بیماری‌هایی چون کلسترول خون بالا، دیابت نوع دو، بیماری های قلبی عروقی، سکته، فشار خون بالا، برخی سرطان ها قرار می‌گیرند.

افرادی که BMI خیلی کم دارند که نشانگر کمبود وزن است، در معرض بیماری‌هایی مانند سوء‌تغذیه، پوکی استخوان، کم‌خونی  و … هستند.

توصیه می کنیم برای محاسبه بی ام ای بدن خود، از نرم افزار محاسبه انلاین بی ام ای ما که در بالای صفحه برای شما قرار داده شده است استفاده کنید، چرا که فاکتورهایی مثل سن و جنسیت را در آن دخیل کرده‌ایم تا به نتایج دقیق تری برسید.

درخواست مشاوره تخصصی و استعلام قیمت

پس از محاسبه آنلاین بی ام آی خود، جهت مشاوره تخصصی با دکتر علیرضا آذرپیکان، فلوشیپ جراحی چاقی، فرم زیر را تکمیل نمایید:

کاربرد محاسبه بی ام آی بدن

کاربرد اندازه گیری بی ام ای انلاین برای سنجش میزان اضافه وزن و تعیین کلاس چاقی بدن شما می باشد، که شرایط بدنی شما در چه کلاس چاقی قرار دارد. با محاسبه شاخص توده بدنی می توان نوع جراحی چاقی را برای شما مشخص کرد.
شاخص توده بدنی bmi

اگر شما در دسته کسانی هستید که BMI بالای ۳۰ دارند و با استفاده از رعایت رژیم غذایی و ورزش نتوانسته‌اید به وزن سلامت خود برسید، ممکن است پزشک متخصص جراحی‌های چاقی را به شما توصیه کنند.

پزشکان در این موارد جراحی لاغری را پیشنهاد می دهند که با کمترین عوارض، بهترین نتیجه را به همراه دارد. عمل‌های جراحی بسیار متنوع‌اند و بیماران به آگاهی بیشتری درباره آنها نیاز دارند. اسلیو معده، بای‌پس معده، پلیسه معده و باندینگ معده از انواع جراحی ها هستند که در اینجا هرکدام را به اختصار توضیح می‌دهیم.

- عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده  از جدیدترین شیوه های کاهش وزن با حداقل تهاجم است که طرفداران زیادی پیدا کرده است. دلیل استقبال مردم از جراحی چاقی اسلیو معده این است که نتایج بدست آمده از بیماران بعد از انجام جراحی بسیار امیدوارکننده است و فرد با رعایت رژیم غذایی مناسب و فعالیت ورزشی سبک بعد از عمل می تواند تا ۸۰ درصد اضافه وزن خود را کاهش دهد.

در این عمل بخشی از معده برداشته می‌شود و معده به شکل یک لوله باریک درمی‌آید و بیمار نمی‌تواند زیاد غذا بخورد و احساس سیری می‌کند، در واقع در این روش بخش ذخیره‌کننده معده از بدن خارج می‌شود. در این روش تغییری در مسیر سیستم گوارش انجام نمی شود، از طرفی در این روش جذب مواد مغذی مختل نمی شود و شما لازم نیست برای سلامتی خود وابسته به مصرف قرص های مکمل باشید.

- عمل بای پس معده

بای پس معده، جراحی دیگری از دسته جراحی های چاقی است. در این عمل دو قسمت از دستگاه گوارش را عمل می‌کنند که شامل کوچک کردن معده و کوتاه کردن روده باریک است، در ابتدا معده را به دو ناحیه تقسیم می‌کنند که یه قسمت برای نگهداری غذا است که کوچکتر از قسمت دیگر و 5 تا 10 درصد از حجم کلی معده است و قسمت دیگر نیز را نیز خارج نمی‌کنند و در شکم باقی می ماند و به وظایفش عمل می کند. در واقع این قسمت، شامل کوچک کردن و کوتاه کردن روده در مسیر غذا است.

سپس به عمل روده باریک می رسیم که در این قسمت روده حدود 100 تا 150 سانتی متر برش داده شده و از مسیر عبور غذا کنار گذاشته می‌شود، اما این برش را از بدن خارج نمی کنند بلکه فقط به معده کوچک پیوند داده می شود. در نتیجه بعد از اینکه غذا وارد بدن شد از معده کوچک به روده باریک که کوتاه شده می رود و هضم و جذب و دفع انجام می پذیرد.

- عمل پلیسه معده

پلیسه معده نیز یکی از روش‌های کم تهاجم است که در آن حدود ۷۰ درصد از حجم معده کاهش می‌یابد.

جراحی پلیسه معده به روش لاپاراسکوپی انجام می گیرد. طی این عمل، ۵ تا ۶ برش کوچک روی شکم ایجاد می شود و جراحی به کمک یک دوربین (لاپاراسکوپ) و ابزار های جراحی که از این برش ها وارد شده است، انجام می گیرد.

- عمل باندینگ معده

در روش جراحی لاغری باندینگ معده یک حلقه قابل تنظیم از جنس سیلیکون به دور قسمت اول معده، اندکی پایین تر از محل اتصال مری به معده تعبیه می شود و یک مخزن جهت تنظیمات بعدی زیر پوست جدار شکم تعبیه می شود که از طریق تزریق آب مقطر استریل از خارج به داخل این مخزن، حلقه تنگ تر می شود در نتیجه میزان غذای ورودی محدود می شود.

حال که درباره شاخص توده بدنی و اهمیت محاسبه آن می‌دانیم، می‌توانیم تناسب بدن خودمان را براحتی بررسی کنیم. اما نباید فراموش کرد که پزشک متخصص تنها با استفاده از BMI سلامت بدن شما را تشخیص نمی‌دهند! اگر شما BMI بالا یا پایین داشته باشید، پزشک شاخص‌های دیگری را هم ارزیابی می‌کند تا تشخیص دقیق داده و برنامه درمانی دقیقی را تجویز کنند.

بی ام آی مناسب برای جراحی های چاقی چقدر است؟

برای انجام عمل لاغری، عدد بی ام آی بدن شما باید 30 به بالا باشد تا شما کاندید مناسب جراحی های چاقی باشید. به زبان ساده تر، شما باید حداقل 20 کیلو اضافه وزن نسبت به قد و وزن ایده آل داشته باشید تا بتوانید کاندید جراحی های چاقی شوید. به این دلیل که کاهش وزن شما باید ماندگار و اصولی باشد و اگر کمتر از مقدار تعیین شده، دچار کاهش وزن شدید و سوتغذیه شوید، بدن شما آسیب خواهد دید، لذا بی ام آی مناسب برای عمل لاغری باید عدد 30 به بالا باشد.

توصیه می کنیم ویدئو زیر را نیز ببینید : 

محاسبه BMI براساس گروه های سنی مختلف

عدد BMI برای رده و گروه های سنی مختلف تفسیر متفاوتی خواهد داشت و در هر گروه سنی معنی دیگری خواهد داشت. لذا ما در این بخش محاسبه بی ام آی مناسب برای هر گروه سنی را برای شما توضیح خواهیم داد:

+ محاسبه bmi کودکان و نوجوانان

در اندازه‌گیری شاخص توده بدنی کودکان برخلاف بزرگسالان دو فاکتور جنسیت و سن نیز بسیار تاثیرگذار است.

پزشکان و متخصصان، کودکان را بر اساس محدوده وزنی سلامت دسته‌بندی نمی‌کنند، چون با گذشت هرماه بدن کودکان و نوجوانان رشد کرده و با قد کشیدن کودک، BMI او تغییر می‌کند. همچنین روند رشد دختران و پسران با یکدیگر متفاوت است.

محاسبه آنلاین bmi کودکان

برای بررسی شاخص توده بدنی در کودکان ابتدا BMI کودکان را مانند یک فرد بالغ اندازه گیری و محاسبه می‌کنیم و سپس عدد بدست آورده را همراه با سن کودک در جدول BMI جنسیت خاص قرار می‌دهیم، تا وضعیت سلامت وزن و تناسب رشد آن‌ها را بررسی کنیم.

جدول محاسبه BMI کودکان و نوجوانان

با استفاده از این جدول‌ها می‌توانید بررسی کنید که وزن کودک شما با سن او متناسب است یا خیر.

اگر وضعیت فرزند شما پایین‌تر از صدک پنجم قرار گرفت، کودک شما کمبود وزن دارد و اگر در محدوده بالاتر از صدک نود و پنجم قرار بگیرد، چاق است و باید با کمک پزشک متخصص، رژیم غذایی متناسب و ورزش در وضعیت وزن سالم قرار بگیرد.

رده بندیمحدوده صدک
دچار کمبود وزنپایین‌تر از صدک پنجم
وزن سالمصدک پنجم تا پایین‌تر از صدک هشتاد و پنجم
دارای اضافه وزنصدک هشتاد و پنجم تا کمتر از صدک نود و پنجم
چاقبالاتر از صدک نود و پنجم

محاسبه BMI بهترین راه برای ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است، اما بهترین روش برای ارزیابی سلامت وزن در کودکان بالای ۲ سال، صدک BMI است.

+ محاسبه شاخص توده بدنی بزرگسالان

شاخص توده بدنی ایده آل برای بزرگسالان بین 18.5 تا 24.5 است.

اگر BMI بدن شما کمتر از 18.5 باشد، دچار کمبود وزن هستید و باید از پزشک متخصص کمک بگیرید تا به وزن سلامت بدن خود برسید.

 اگر BMI بدن شما بالاتر از ۳۰ باشد، یعنی شما اضافه وزن دارید و مبتلا به چاقی هستید و برای حفظ سلامتتان باید با پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین روش متناسب با خودتان را برای بدست آوردن سلامت وزنتان انتخاب کنید.

جدول محاسبه bmi بزرگسالان

رده بندیBMI
کمتر از وزن نرمال (لاغر)کمتر از 18.5
وزن نرمالبین 18.5 تا 24.9
بیشتر از وزن نرمال (شما در مرز چاقی قرار دارید)بین 25 تا 29.9
چاقبین 30 تا 34.9
چاقی شدیدبین 35 تا 39.9
چاقی مفرط( بیماری چاقی)بالاتر از 40

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *