جستجو کردن
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
logo

جراحی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی
محتوا پنهان

عمل جراحی ابدومینوپلاستی با رفع چربی های اضافه، برداشتن افتادگی های پوست شکم وسفت کردن عضلات دیواره شکم به عنوان یک عمل لاغری درمانی و زیبایی شناخته می شود. عمل ابدومینوپلاستی سومین جراحی زیبایی رایج در بین عمل های زیبایی بوده که بسیاری از افراد بعد از روش های درمانی چاقی نظیر جراحی های پلیسکاسیون معده یا حلقه معده و در نتیجه ی شل شدن پوست بدن بعد از عمل آن را انجام می دهند.

ابدومینوپلاستی که به طور معمول با نام تامی تاک و گاهی به‌اختصار عمل ابدو نیز شناخته می‌شود، یک روش جراحی بوده که به‌منظور ازبین‌بردن بافت چربی و پوست اضافی از ناحیه شکم انجام می‌شود. ازآنجایی‌که ممکن است در طول فراز و نشیب زندگی، فرد مواردی مانند: زایمان، اضافه‌وزن بسیار و سالخوردگی را تجربه کند؛ جراحی زیبایی شکم، راهکاری مناسب برای پایان‌دادن به‌تمامی ناملایماتی است که این موارد ذکر شده برای شکل ظاهری شکم شخص، ایجاد می‌کنند. البته باید توجه داشته باشید که این جراحی نیز به مانند سایر جراحی‌ها، برای تمامی افراد مناسب نبوده و ممانعت‌هایی برای انجام آن نیز وجود دارد. در ادامه به نگارش تیم متخصص کلینیک دکتر آذرپیکان پاسخی کامل به سوال ابدومینوپلاستی چیست؟، روش های انجام عمل ابدو و مراقبت های قبل و بعد از عمل ابدومینوپلاستی خواهیم داد.

 

ابدومینو پلاستی؛ عمل تناسب اندام

ابدومینوپلاستی (abdominoplasty) که با نام تامی تاک (tummy tuck) نیز شناخته می‌شود؛ یک عمل جراحی زیبایی برای بهبود شکل و ظاهر شکم است. در حین انجام عمل شکم، پوست و چربی اضافی از شکم، برداشته شده و بافت هم‌بند در شکم (فاسیا) به طور معمول توسط بخیه  سفت می‌شود. سپس پوست باقیمانده برای ایجاد ظاهری بهتر، توسط جراح، تغییر داده می‌شود. چنانچه چربی یا پوست اضافی در ناحیه شکم خود داشته یا احساس می‌کنید که قسمت پایینی شکمتان ظاهر چندان خوشایندی ندارد، ممکن است، جراحی تامی تاک را انتخاب کنید. همچنین انجام عمل ابدو می‌تواند تصویر بهتری از بدن شما ارائه دهد. گزینه‌های مختلفی برای انجام عمل جراحی شکم وجود دارد که ممکن است هر کدام از آنها توسط جراح شما، برای رسیدن به اهدافتان پیشنهاد شود. انواع ابدومینوپلاستی ممکن است، شامل موارد زیر باشد:

 • ابدومینوپلاستی کامل یا تامی تاک کامل(complete abdominoplasty or full tummu tuck)

  جراح، یک برش در پایین شکم شما، بالای ناحیه شرمگاهی ایجاد می‌کند که طول این برش بر اساس مقدار پوست اضافی، موجود متفاوت است.

 • ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی تامیک تام (abdominoplasty or mini tummy tuck (partial

  مینی تامیک تام معمولاً به برش کوتاه‌تری نیاز دارد و درصورتی‌که پوست اضافی کمتری داشته باشید انجام می‌شود. محل برش بین ناف و پایین شکم بوده و لازم به ذکر است؛ در مینی تاک شکم، معمولاً هیچ برشی در اطراف ناف ایجاد نمی‌شود.

 • ابدومینوپلاستی محیطی یا تامی تاک گسترده (circumferential abdominoplasty or extended tummy tuck)

  این جراحی شامل قسمت جلویی (شکم) و پشت (چربی بالای لگن و باسن) می‌شود. جراح شما برش طولانی‌تری در اطراف قسمت جلویی و پشت بدن شما ایجاد کرده و شکل بدن شما را از هر طرف، تغییر می‌دهد.

 • فیلور – دلیس شکم (Fleur-de-lis tummy tuck)

  برای این روش، جراح پلاستیک شما یک برش به سمت بالا و پایین (عمودی) و پهلوبه‌پهلو (افقی) در ناحیه شکم، ایجاد می‌کند. یک برش “T” شکل ایجاد شده که برخی آن را شبیه به فلور – دلیس (گل زنبق) می‌دانند. این روش برای افرادی است که مقدار زیادی وزن، معمولاً 100 پوند (45 کیلوگرم) یا بیشتر ازدست‌داده‌اند.

در این نوع عمل زیبایی علاوه بر حذف شدن پوست و چربی اضافه، ماهیچه‌های شکم نیز سفت شده و ظاهر زیباتری را به بدن شما می‌دهد. در واقع ابدومینوپلاستی یک کانتورینگ بدن به منظور فرم دهی به شکم و کمر است. بیشتر افرادی که دارای پوست اضافه، جای زخم‌های قبلی و چربی اضافه در ناحیه شکم و اطراف آن دارند و هم چنین افرادی که نیاز دارند تا عضلات این ناحیه سفت‌تر شود، عمل ابدومینوپلاستی را زیر نظر پزشک خود انتخاب می‌کنند. یکی از کاربردهای این عمل کشیدن پوست شکم پس از عمل اسلیو معده است.

انواع عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یک روش جراحی شکم است که در اندازه‌های مختلف و مطابق با نظر پزشک و فرم بدن افراد به روش‌های گوناگون انجام می‌شود. ابدومنیوپلاستی کامل یا استاندارد، مینی ابدومینوپلاستی، ابدومینوپلاستی کشیده و محیطی از انواع مختلف آن هستند که ترکیب هر کدام با عمل لیپوساکشن می‌تواند تأثیرات بهتری داشته باشد. فراموش نکنید این عمل جراحی چاقی نیست.

ابدومینوپلاستی کامل: رایج‌ترین نوع ابدومینوپلاستی است که برشی از سر یک لگن تا لگن دیگر ایجاد می‌شود.

مینی ابدومینوپلاستی: در این روش برش‌ها در بالای برآمدگی ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود و نسبت به ابدومینوپلاستی کامل، برش‌های کمتری دارد.

بلت ابدومینوپلاستی: در این روش همراه با ایجاد تغییرات در ناحیه شکمی و حذف چربی و پوست اضافه، ناحیه باسن و قسمت بالایی ران به سمت بالا لیفت می‌شود.

ابدومینوپلاستی شناور: این نوع با نام FAB شناخته می‌شود که برش‌هایی در اطراف ناحیه ناف ایجاد شده و به دلیل اتصال ناف به پوست اطراف خود با نام شناور شناخته می‌شود.

ابدومینوپلاستی معکوس: در این نوع از عمل جراحی شکم، برش‌ها به جای اینکه رد ناحیه اطراف ناف و زیرین شکم ایجاد شود در زیر سینه ایجاد شده و پوست به سمت بالا و سینه‌ها کشیده می‌شود.

ابدومینوپلاستی گسترش یافته: این نوع از ابدومنیوپلاستی کامل دارای برشی بزرگ‌تر است و شامل پهلو‌ها و کفل نیز می‌شود.

در ادامه در مورد سه نوع رایج‌تر ابدومینوپلاستی به صورت مفصل توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

ابدومینوپلاستی کامل

یکی از انواع عمل ابدومینوپلاستی به روش کلاسیک یا کامل انجام می‌شود. در ابدومینوپلاستی کامل، افرادی که دارای پوست شل شده قابل توجهی هستند و یا در ناحیه شکمی خود دارای چربی اضافه و مشکل جدا شدن و افتادگی ماهیچه‌ها را دارند بهترین کاندیدا برای انجام این عمل می‌باشند.

عمل ابدومینوپلاستی کامل تحت بیهوشی کامل توسط جراح انجام می‌شود که بیمار پس از آن نیاز دارد به مدت دو الی سه روز در بیمارستان بستری شود. در این عمل برش انجام شده از قسمت مفصل ران تا باسن و اطراف ناف ایجاد می‌شود. مقدار پوست و چربی اضافه از ناف تا قسمت بالایی مو‌های ناحیه تناسلی برداشته می‌شود. عضلات و ماهیچه‌های بالا و پایین اطراف ناف محکم و سفت می‌شوند. پس از آن با کمک بخیه پوست دوخته می‌شود.

در این حالت یک اسکار یا جای زخم دایره‌ای شکل در اطراف ناف و یک جای زخم نسبتاً طولانی در ناحیه زیر شکم ایجاد می‌شود که نیاز است پس از عمل به خوبی پانسمان و رسیدگی شود تا از ایجاد عفونت در این نواحی پیشگیری شود. هر چند عمل ابدومینوپلاستی کامل یک جای زخم طولانی را به وجود می‌آورد اما نتیجه نهایی و میزان بهبودی کامل پس از عمل می‌تواند رضایت بخش باشد.

ابدومینوپلاستی کامل چیست و چگونه انجام می شود؟

 

بلت ابدومینوپلاستی

بلت ابدومینوپلاستی یا لیفت بدن یکی از انواع جراحی شکم است که برش را در خط سزارین به صورت دور تا دور تا قسمت پشتی ایجاد کرده و به صورت هم‌زمان لیفت باسن و ناحیه پشت نیز انجام می‌شود. در حالت کلی به منظور از بین بردن پوست شل شده و چربی‌های اضافه دور کمر یا خط کمربند انجام می‌شود. معمولاً پس از کاهش وزن زیاد این جراحی صورت می‌گیرد.

پوست بدن در اثر افزایش وزن به مرور زمان به آرامی‌کشیده می‌شود که به از دست دادن مقدار وزن اضافه شده به یکباره، پوست به دلیل خاصیت ارتجاعی که دارد فرصت کافی برای بازگشت به جای خود نداشته و به همین علت دچار افتادگی می‌شود. در این حالت در قسمت کمربندی شکمی، جراح برشی را در اطراف کمر و شکم با هدف خارج کردن پوست و چربی اضافه ایجاد کرده و بافت باقیمانده را به هم می‌دوزد. در روش بلت ابدومینوپلاستی باسن و قسمت خارجی ران همراه با حذف چربی و گوست خط کمر به سمت بالا کشیده شده و لیفت رد این ناحیه انجام می‌گیرد.

مینی ابدومینوپلاستی

نوعی دیگر از جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم، مینی ابدومینوپلاستی است. مناسب‌ترین افراد برای انجام این نوع عمل زیبایی، کسانی هستند که تنها مقدار کمی پوست اضافه در ناحیه شکمی و اطراف آن دارند. مینی ابدومینوپلاستی بیشتر ناحیه شکم تا زیر ناف را ورد هدف قرار می‌دهد و افرادی که دارای محدوده وزنی مناسبی هستند اما در این نواحی مقدار کمی پوست یا چربی اضافه دارند که به سختی با ورزش و رژیم‌های غذایی می‌توان از آن‌ها خلاص شد، این عمل جراحی شکم را انتخاب می‌کنند.

چنانچه شما کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کرده‌اید، یا در دوران پس از زایمان خود قرار دارید و دیگر به بارداری فکر نمی‌کنید و یا از جراحی شکم قبلی خود رضایت کامل ندارید می‌توانید عمل مینی ابدومینوپلاستی را انتخاب کنید و چربی و پوست اضافه اطراف ناحیه شکم تا ناف خود را از بین ببرید.

در عمل زیبایی مینی ابدومینوپلاستی برش ایجاد شده نه به اندازه ابدومینوپلاستی کامل بلکه کمتر و کوتاه‌تر انجام می‌شود. برش ایجاد شده در قسمت پایینی شکم مشابه با میزان برش زمان سزارین ایجاد می‌شود. کوتاه بودن این برش به معنای بهبودی سریع‌تر و دستیابی سریع‌تر به نتیجه کامل نیست. پس از ایجاد برش، جراح عضله شل شده شکمی را سفت کرده، مقدار پوست اضافه را برداشته و شکم شما را در پایان صاف کرده و بخیه را بر روی پوست و محل برش می‌زند.

عمل مینی ابدومینوپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟

آمادگی برای عمل ابدومینوپلاستی

قبل از آمادگی برای عمل ابدومینوپلاستی بهتر است به نکاتی توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را پس از عمل داشته باشید. زنانی که در دوران بارداری خود دچار پوست و ماهیچه‌های کشیده شده باشند می‌توانند از انجام عمل جراحی بهترین نتیجه را به دست آورند تنها به این شرط که دیگر قصد بارداری نداشته باشند. هم چنین بهتر است افراد قبل از عمل جراحی به مقدار وزن ایده‌آل خود دست یافته باشند و دیگر نیازی به کاهش وزن نداشته باشند تا بتوانند این عمل را انجام دهند در غیر این صورت پوست آن‌ها دچار شلی بیشتری می‌شود.

در بیمارستان عرفان که دکتر سید علیرضا آذرپیکان جراحی بیماران خود را در این مرکز انجام می دهند، به منظور آماده‌سازی بیمار برای انجام عمل ابدومینوپلاستی یک سری نکات به بیمار داده می‌شود تا عمل آسانی داشته باشد.

آمادگی برای عمل ابدومینوپلاستی چگونه است؟

 

نکات مهم برای عمل آسان ابدومینوپلاستی

در اولین مرحله باید در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک معالج صحبت کنید. در مورد دارو‌هایی که مصرف می‌کنید یا اخیراً مصرف داشته‌اید.

به منظور انتخاب روش درمانی، پزشک بر روی شما معاینه فیزیکی انجام می‌دهد.

بهتر است قبل از شروع عمل ابدومینوپلاستی تمامی انتظارات نهایی خود از انجام این عمل زیبایی را با پزشک خود در میان بگذارید.

از مصرف دخانیات قبل از عمل پرهیز کنید. زیرا سیگار کشیدن باعث می‌شود تا جریان خود رد بدن کاهش یافته و این موجب کند شدن روند بهبودی شما می‌شود. علاوه بر این خطرات آسیب بافتی را نیز افزایش می‌دهد. چنانچه سیگار می‌کشید حتماً با پزشک خود در میان بگذارید تا توصیه‌های لازم را به شما داشته باشد.

مصرف برخی دارو‌های خاص مانند آسپرین، دارو‌های ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی را به دلیل افزایش خونریزی تا مدتی پس از عمل ابدومینوپلاستی متوقف کنید.

در حالت ایده‌آل بهتر است تا حداقل 12 ماه یا یک سال قبل‌زا انجام عمل ابدومینوپلاستی، مقدار وزن خود را ثابت نگه دارید. کاهش وزن پس از انجام عمل موجب شل شدن مجدد پوست اطراف شکم خواهد شد.

داشتن ورزش منظم قبل از عمل جراحی به شما کمک می‌کند تا برای عمل آماده شوید.

توصیه می‌شود به مدت یک هفته تا هفت روز قبل از عمل ابدومینوپلاستی، مو‌های ناحیه شکمی و اطراف آن اپیلاسیون و یا تراشیده شود.

برنامه‌ریزی داشته باشید که پس از بهبودی و ترخیص از بیمارستان شخصی در روز‌های اول کنار شما باشد. هم چنین شما می‌توانید از پیج اینستاگرام دکتر آدرپیکان به منظور رسیدگی و پشتیبانی پس از عمل نیز استفاده نمایید.

 

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر شما هم به فکر جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم افتاده‌اید باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید تا پس از مراجعه به پزشک و دریافت مشاوره بتوانید بهترین روش را انتخاب نمایید.

 • افراد با سلامت جسمانی کامل
 • وجود پوست شل شده بیش از حد با مقدار چربی کم یا زیاد
 • عدم وجود چاقی یا اضافه وزن زیاد در اثر افزایش سن
 • افرادی که برای بارداری برنامه‌ریزی ندارند.
 • رسیدن به وزن ثابت و عدم نیاز به کاهش وزن مجدد پس از عمل
 • افرادی که دارای پوست شل شده پس از کاهش وزن سریع هستند
 • زنان بارداری که دچار شل شدگی و افتادگی پوست شده‌اند
 • کسانی که با مشکل جابجایی ناف مواجه هستند

کاندیدای مناسب ابدومینوپلاستی و چه افرادی مناسب انجام عمل ابدو هستند؟

در چه مواردی عمل ابدومینوپلاستی انجام می‌شود؟

تامی تاک برای بازیابی عضلات تضعیف یا جدا شده، انجام می‌شود. دلایل متعددی وجود دارد که شما ممکن است چربی اضافی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست یا ضعیف‌شدن بافت هم‌بند را در شکم خود، تجربه کنید. این موارد عبارت‌اند از:

 • تغییرات قابل‌توجه در وزن
 • بارداری
 • جراحی شکم، مانند سزارین
 • سالخوردگی
 • تیپ بدنی طبیعی شما

تامی تاک می‌تواند پوست و چربی اضافی و شل را از بین ببرد و فاسیای ضعیف را سفت کند. کشیدن شکم همچنین ممکن است، علائم کشش و پوست اضافی در زیر ناف را از بین ببرد. چنانچه پیش‌تر سزارین شده‌اید، جراح پلاستیک شما ممکن است؛ بتواند جای زخم سزارین موجود را در جای زخم شکم شما قرار دهد. تامی تاک را می‌توان در ترکیب با سایر روش‌های زیبایی کانتورینگ بدن مانند جراحی سینه انجام داد. درصورتی‌که چربی شکم خود را برداشته‌اید (لیپوساکشن انجام داده‌اید)، ممکن است تصمیم بگیرید که عمل ابدو را انجام دهید؛ زیرا لیپوساکشن بافت چربی زیر پوست را از بین می‌برد، اما پوست اضافی را حذف نمی‌کند.

روند و روش جراحی ابدومینوپلاستی

عمل زیبایی ابدومینوپلاستی در طی چند مرحله به صورت زیر انجام می‌شود:

مرحله اول: بیهوشی

در این مرحله بیمار پس از انتقال به اتاق عمل با استفاده از دارو‌های بیهوشی و داخل وریدی، به بیهوشی عمومی می‌رود.

مرحله دوم: برش

ایجاد برش در چین کمر بیمار انجام می‌شود. این برش افقی در ناحیه بین خط ناحیه تناسلی و ناف ایجاد می‌شود. در برخی موارد ممکن است این برش کمی پایین‌تر باشد. مقدار این برش تا عضلات شکمی پایین می‌آید. بسته به میزان پوست اضافه این برش‌ها می‌تواند به سمت بالا یا پایین متفاوت باشد. هنگامی که پوست شکم بلند می‌شود، عضلات ضعیف شده زیرین شکم ترمیم می‌شوند.

برش دوم در اطراف ناف ممکن است به منظور برداشتن پوست اضافه در قسمت فوقانی شکم ایجاد می‌شود. پوست بالای شکم به سمت پایین کشیده شده و مقدار پوست اضافه بریده می‌شود و پوست باقی مانده به یکدیگر بخیه‌زده می‌شوند. در این حالت یک دهانه جدید برای ناف ایجاد می‌شود که ناف به سمت پایین کشیده شده و در موقعیت مکانی خود بخیه‌زده می‌شود.

مرحله سوم: بستن برش‌ها

جراح با استفاده از بخیه‌ها، چسب‌های پوستی، نوار‌ها یا گیره‌ها، برش‌های ایجاد شده را می‌بندد.

ابدومینوپلاستی عمودی چیست؟

ابدومینوپلاستی با ایجاد برش‌های افقی در زیر ناحیه شکمی توسط جراح انجام می‌شود. در برخی موارد ممکن است از ناف برشی عمود بر برش افقی انجام شود. این روش موجب ایجاد تغییر در مکان ناف می‌شود که جراح با ظرأفت کامل محل ناف را ایجاد کرده و برش‌های پوستی را به یکدیگر بخیه می‌زند. ابدومینوپلاستی عمودی بیشتر در نوع جراحی شکم کامل انجام می‌شود.

ابدومینوپلاستی عمودی

ممنوعیت جراحی ابدومینوپلاستی

باید بدانید که تامی تاک برای هر کسی که می‌خواهد شکل ظاهری شکم خود را بهبود ببخشد، راه‌حل مناسبی نیست. موارد ذیل از جمله دلایلی هستند که می‌توانند شما را از انجام این جراحی، منع کنند:

 1. شما قصد دارید باردار شوید؛ در دوران بارداری، پوست شما کشیده می‌شود و احتمالاً وزنتان افزایش می‌یابد. بارداری همچنین می‌تواند باعث آسیب به ماهیچه‌های شکم شود؛ زیرا آنها برای ایجاد فضا برای کودک درحال‌رشد، گسترش می‌یابند. اگر بعد از جراحی شکم باردار شوید، نتایج به خطر می‌افتد و احتمالاً برای دستیابی به شکمی صاف به جراحی دیگری نیاز خواهید داشت. بهتر است قبل از انتخاب ابدومینوپلاستی صبر کنید تا بچه‌دار شوید.
 2. شما در وزن ایدئال نیستید؛ جراحی شکم یک راه‌حل کاهش وزن نیست. هر کاندید برای ابدومینوپلاستی منحصربه‌فرد است، اما اکثر جراحان توصیه می‌کنند که شما در فاصله 10 پوندی از وزن هدف خود باشید و قبل از انتخاب تامی تاک این وزن را حداقل به مدت شش ماه حفظ کرده باشید. وزن ایدئال شما محدوده وزنی است که به‌راحتی می‌توانید با عادات غذایی منظم و ورزش خود آن را حفظ کنید.
 3. شما زمان برای بهبودی ندارید؛ اگرچه انجام ابدومینوپلاستی، رایج است؛ اما یک عمل جدی بوده و بهبودی از آن مدتی طول خواهد کشید. در هفته اول پس از جراحی به زمان زیادی برای استراحت و بهبودی نیاز خواهید داشت. اکثر بیماران باید ۱۰ تا ۱۴ روز از کار خود مرخصی گرفته باشند، همچنین لازم است بدانید که نمی‌توانید به مدت ۱ تا ۲ هفته رانندگی کنید. انجام فعالیت‌هایی مانند: خم‌شدن و بلندکردن اجسام حداقل برای یک هفته توصیه نمی‌شود (از جمله برداشتن و حمل کودکان). اگر نمی‌توانید زمان خود را برای بهبودی ایمن و سالم اختصاص دهید، ممکن است در حال حاضر انجام عمل جراحی شکم برای شما مناسب نباشد.
 4. شما شرایط بهداشتی اساسی یا کنترل نشده دارید؛ مانند هر روش جراحی دیگری، سلامت کلی شما عامل اصلی و تعیین‌کننده برای انجام عملتان خواهد بود. چنانچه هر گونه دارو ضدانعقاد یا مکملی که ممکن است تداخلی در طول انجام عمل ایجاد کند، مصرف می‌کنید؛ باید توجه داشته باشید که احتمال منع شما از انجام عمل ابدو وجود خواهد داشت. درصورتی‌که نگرانی‌های بهداشتی اساسی تشخیص داده نشده‌ای دارید یا چنانچه مبتلا به یک وضعیت سلامتی کنترل نشده؛ مانند فشارخون بالا، دیابت یا اختلال خونریزی هستید، جراح پلاستیک توصیه می‌کند قبل از انتخاب ابدومینوپلاستی، برای مدیریت سلامت خود وقت بگذارید.
 5. دخانیات مصرف می‌کنید؛ نیکوتین موجود در سیگار و سایر محصولات، به طور مؤثر خون را غلیظ کرده و جریان خون را کاهش می‌دهد. نیکوتین موجود در خون، بهبودی را برای بدن شما سخت‌تر می‌کند و برش‌ها و بخیه‌ها می‌توانند در طول بهبودی دوباره باز شوند.

ابدومینوپلاستی حین سزارین

اکثریت افراد جامعه پزشکی موافق‌اند که ترکیب سزارین و جراحی شکم ایده خوبی نیست. سزارین یک عمل جراحی جدی بوده که اغلب منجر به ازدست‌دادن خون بسیار و ضربه‌های شدید به ساختارهای مختلف در ناحیه تحتانی شکم می‌شود. زنانی که تحت عمل سزارین قرار می‌گیرند، باید چندین روز در تخت بهبود یابند و افزودن یک جراحی دیگر به آن ممکن است منجر به دوره نقاهت طولانی‌تری شود که بهتر است با فرزند یا فرزندان مادر سپری شود.

علاوه بر این، زن بلافاصله پس از سزارین تمام وزن بارداری خود را از دست نخواهد داد. بدن تا هفته‌ها پس از زایمان به تغییراتی ادامه خواهد داد، بنابراین درمان زیبایی در آن لحظه بسیار زودرس خواهد بود. با کمی تعلل در  انجام جراحی شکم، کاهش وزن طبیعی می‌تواند رخ دهد و نتایج بهتری برای سفت کردن پوست ایجاد کند.

باید در نظر داشته باشید که زمان انجام تامی تاک، برای یک خانم پس از عمل سزارین می‌تواند از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد؛ اما تا زمانی که یک زن به طور کامل از سزارین بهبود نیافته است، نباید جراحی شکم را در نظر گرفت. زمان بهبودی از سزارین، به طور معمول، بین چهار تا شش هفته طول می‌کشد؛ اما این زمان نیز می‌تواند نسبت به شرایط بیمار، متفاوت باشد. حتی پس از آن، ممکن است توصیه شود چند هفته دیگر صبر کنید تا تمام وزن بارداری از بین برود و وضعیت پوست و کانتور بدن فرد به ‌درستی ارزیابی شود. در صورتی که زنی قصد دارد فرزند دیگری داشته باشد، بهتر است عمل جراحی شکم را بیشتر به تأخیر بیندازد.

به خاطر داشته باشید که هم بارداری و هم زایمان استرس زیادی به بدن شما وارد می‌کند. بنابراین، انجام عمل جراحی به‌زودی پس از آن خطرناک خواهد بود. هر جراح پلاستیک معتبر از شما می‌خواهد که حداقل شش ماه پس از زایمان، پیش از انجام هر گونه جراحی پلاستیک تهاجمی صبر کنید.

مراقبت‌ های پس از ابدومینوپلاستی

اگر شما هم در نظر دارید تا عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم را انجام دهید بهتر است بدانید، مدت زمان بهبودی شما به عوامل مختلفی مانند سن، سلامت جسمانی و وزن بدن شما بستگی دارد. علاوه بر این نوع شکم شما و میزان پوست و چربی برداشته شده نیز در میزان بهبودی شما تأثیر مستقیم خواهد داشت. این طبیعی است که دوست داشته باشید پس از عمل جراحی به حالت عادی بازگردید اما بهتر است به بدن خود زمان دهید تا بهبودی کامل را داشته باشد.

مراقبت‌های پس از ابدومینوپلاستی

مقدار زمانی بهبودی بین دو تا شش هفته می‌تواند متغیر باشد. پس از عمل جراحی، لوله‌های کوچکی در امتداد محل برش قرار داده می‌شود تا از تجمع خون یا مایعات اضافه جلوگیری شود. این لوله‌ها ممکن است تا چند روز پس از عمل ابدومینوپلاستی در جای خود باقی بمانند. در بیمارستان عرفان، دکتر آذرپیکان و اعضای تیم مراقبت‌های بهداشتی به شما نحوه تخلیه و مراقبت از این لوله‌ها را آموزش می‌دهند. دکتر آذرپیکان و تیم جراحی ایشان به شما کمک می‌کنند تا با راه رفتن آرام از لخته شدن خون جلوگیری نمایند.

به منظور از بین بردن درد‌های ناشی از عمل، مصرف مسکن زیر نظر پزشک انجام شود. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها برای جلوگیری از ایجاد عفونت توصیه می‌شود. ممکن است جراح به منظور رقیق شدن خون به مدت کوتاهی مصرف دارو‌های رقیق‌کننده خون را برای شما تجویز نماید.

به مدت شش هفته پس از عمل جراحی نیاز است تا از یک لباس سفت و محکم به عنوان لباس حمایتی استفاده کنید. این لباس با هدف جلوگیری از تجمع مایع و هم چنین بهبودی شکل‌پذیری شکم استفاده می‌شود. توصیه می‌شود تا شش هفته بعد از عمل، از انجام کار‌هایی که باعث وارد آمدن فشار به شما می‌شود پرهیز کنید زیرا باعث باز شدن محل برش و زخم‌ها می‌شوند. برداشتن اجسام سنگین و یا خم شدن سریع در کمر از جمله این موارد است. بهتر است تا سه هفته پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی، رابطه جنسی نداشته باشید و پس از این مدت باید به صورت ملایم انجام شود. نتایج بهبودی پس از شش هفته به تدریج نمایان می‌شود که برای حفظ آن بهتر است وزن خود را ثابت نگه داشته و به صورت منظم ورزش کنید.

 

احتمال برگشت چاقی بعد از ابدومینوپلاستی

هنگامی که تحت عمل جراحی ابدومینوپلاستی قرار می‌گیرید، لیپوساکشن (liposuction) یکی از تکنیک‌های اولیه‌ای است که برای تغییر ناحیه میانی بدن شما استفاده می‌شود. لیپوساکشن، یک تکنیک جراحی است که از یک دستگاه ساکشن و ابزاری به نام کانولا (cannula) استفاده می‌شود تا به‌آرامی سلول‌های چربی را از بدن شما خارج کند. این چربی‌ها دیگر برنمی‌گردند؛ اما لازم به ذکر است که نتایج زیبایی دائمی نیستند. افزایش وزن می‌تواند سلول‌های چربی جدید تولید کند و باعث بزرگ‌شدن سلول‌های چربی باقی‌مانده شود. برای حفظ نتایج عمل جراحی شکم، بسیار مهم است که بیماران از یک برنامه غذایی سالم پیروی کرده و با انجام ورزش به طور منظم، از افزایش وزن خود جلوگیری کنند.

اگر تمایل دارید درمورد برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی بدانید و علت و دالایل اصلی برگشت شکم، پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید و مقاله ما را تا انتها بخوانید.

دروان نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

دوران بهبودی بعد از عمل ابدومینوپلاستی برای هر فرد متفاوت است. در واقع سرعت بعبودی به عوامل مختلفی مانند سن، سلامت عمومی بدن و وزن فرد بستگی دارد. لذا به بدن خود فرصت دهید تا خود را با تغییرات ایجاد شده مطابقت دهد.

ورزش بعد از ابدومینوپلاستی

یکی از مناسب ترین حرکات ورزشی مورد استفاده برای دوره نقاهت جراحی شکم ابدومینوپلاستی، پیاده روی است. به همین دلیل فرد بهتر است بعد ابدومینوپلاستی حدود یک هفته الی 10 روز بعد از مرخص شدن از بیمارستان مقداری پیاده روی نماید و در حین پروسه پیاده روی از گن های مخصوص به منظور پیشگیری از جمع شدن مایع در زیر پوست ناحیه جراحی استفاده کند.

پانسمان ابدومینوپلاستی

پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی، مقداری پانسمان بر روی محل‌های برش داده شده روی شکم و اطراف آن توسط جراح قرار داده خواهد شد پزشک معالج شما تمامی توصیه‌های لازم به منظور تعویض پانسمان و مراقبت‌های پس از جراحی و هم چنین مراقبت‌های لازم در مورد بخیه‌ها را به بیماران ارائه خواهد داد.

پانسمان ابدومینوپلاستی

در بیشتر موارد با استفاده از بخیه‌های حل شونده دیگر نیازی به مراجعه به پزشک برای برداشتن نخواهید داشت اما در برخی موارد نیاز می‌شود تا بخیه‌ها حتماً توسط پزشک برداشته شود پس نیاز است تا زمان خوب شدن کامل محل برش، طبق دستورالعمل پزشک، پانسمان‌ها تعویض شوند.

رژیم غذایی بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی بهتر است از مواد غذایی کم چرب و کم نمک استفاده کرده و رژیم غذایی ساده ای را رعایت نمایید. فر در این دوره به منظور ترمیم و بهبودی کامل، بعد از جراحی ابدومینوپلاستی شک بهتر است از مواد غذایی حاوی امگا3 و یا مکمل های آن استفاده کند.

مزایای عمل ابدومینوپلاستی

هرگاه شما دچار کاهش وزن شدید شده باشید و برای از بین بردن پوست شل شده و چربی‌های تجمع یافته زیر پوست اقدام به عمل جراحی ابدومینوپلاستی کنید، نتایج و مزایای قابل توجهی را به دست خواهید آورد. از جمله مزایای این عمل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کانتور بدن
 • ایجاد شکم صاف و کمر فرم داده شده
 • ظاهر زیبا و افزایش اعتماد به نفس
 • سفت شدن عضلات و ماهیچه‌های ناحیه شکمی
 • بهبودی جای زخم‌های ایجاد شده در عمل سزارین
 • دوره نقاهت کوتاه مدت

عوارض ابدومینوپلاستی

خوشبختانه عمل ابدومینوپلاستی دارای عوارض جدی بسیار نادر است. اما مشابه با هر عمل جراحی می‌تواند عوارض شایع‌تری ( درد، خونریزی، لخته شدن خون، ایجاد تورم، مشکلات زیبایی، بی‌حسی و …) را داشته باشد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

سروما یا تجمع مایع در زیر پوست: تجمع خون و مایع پس از هر عمل جراحی اجتناب ناپذیر است. به همین علت جراح پس از عمل جراحی از لوله‌های تخلیه به منظور خارج کردن این مایعات استفاده می‌کند.

روند ضعیف بهبود زخم: در برخی موارد نواحی که در امتداد خط برش قرار دارند، بهبود نمی‌یابند یا شروع به جدا شدن از یکدیگر می‌کنند که به منظور جلوگیری از ایجاد عفونت پزشک دستور مصرف آنتی‌بیوتیک را می‌دهد.

جای زم یا اسکار: میزان جای زخم، طول آن و در دید قرار داشتن زخم در افراد مختلف، متفاوت است اما معمولاً در امتداد خط بیکینی قرار گرفته و به راحتی پنهان می‌شود.

آسیب بافتی: ممکن است در طول عمل جراحی به دلیل برداشتن پوست و چربی ناحیه شکمی، آسیب به بافت چربی در عمق پوست نیز وارد شود که موجب از بین رفتن بافت می‌شود. بسته به ناحیه از بین رفته ممکن است به خودی خود بهبود یافته و در صورت عدم بهبودی نیاز باشد تا مجدد عمل انجام شود.

ایجاد تغییرات در حس لامسه پوست: با ایجاد تغییر موقعیت بافته‌ای شکمی در طول عمل ابدومینوپلاستی، ممکن است اعصاب ناحیه شکم و به ندرت در قسمت بالایی ران تحت تأثیر قرار گرفته و دچار کاهش حس یا بی‌حسی شوند که معمولاً پس از عمل کاهش می‌یابند.

با تمامی توضیحات داده شده در مورد خطرات و عوارض شایع ناشی از عمل ابدومینوپلاستی، باید بدانید این لیست صرفا جهت آگاهی شماست و احتمال بروز این عوارض بسیار نادر است خصوصا با انتخاب یک جراح خوب برای ابدومینوپلاستی این خظر به حداقل می رسد.

خطر مرگ پس از عمل ابدومینوپلاستی

همان طور که گفته شد، عمل ابدومینوپلاستی دارای عوارض و خطرات جدی نیست. تنها در صورتی که از لوله‌های تخلیه خون و تجمع مایعات پس‌زا جراحی در بیمار استفاده نشود این امکان وجود دارد که با بسته شدن رگ‌ها و عدم گردش جریان خون در بدن، بیمار دچار عارضه قلبی شده و در اصطلاح پزشکی دچار آمبولی شود و رد نهایت منجر به مرگ بیمار شود.

خطر مرگ پس از عمل ابدومینوپلاستی

پس از عمل به مدت یک یا دو روز بیمار تحت نظر قرار گرفته و تمامی روش‌های لازم به منظور تخلیه خون و مایعات خونی به بیمار یا همراه آموزش داده می‌شود که در خانه با مشکل جدی مواجه نشوند.

تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن

ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم با لیپوساکشن متفاوت است. لیپوساکشن روش است که تنها مقدار چربی اضافه در زیر شکم یا سطح پوست را از بین می‌برد و پوست اضافه در جای خود باقی می‌ماند. این در حالی است که ابدومینوپلاستی همان طور که گفته شد با هدف برداشتن چربی و پوست اضافه موجود رد ناحیه شکمی و اطراف آن به کار برده می‌شود.

ابدومینوپلاستی برای از بین بردن پوست اضافه و چربی زیرپوستی شکم، سفت شدن عضلات و ماهیچه‌های شکمی، باریک کردن و فرم دهی کمر، صاف کردن خطوط جانبی و شکم و حذف چربی و پوست اضافه چلو پشت بیشترین کاربرد و استفاده را دارد.

در لیپوساکشن، بهترین بیمار دارای حداقل میزان پوست اضافه است اما با مقدار زیادی چربی اضافه زیر پوستی مواجه است در مقابل بهترین بیمار در ابدومینوپلاستی با وضعیتی معکوس بیمار لیپوساکشن با حداقل چربی اضافه اما مقدار قابل توجهی از پوست شما مواجه است. این مطالب به این معنا نیست که اگر فردی دارای چربی اضافه زیرپوستی باشد کاندید مناسبی برای عمل ابدومینوپلاستی نیست و یا بر عکس اگر پوست اضافه داشته باشد کاندید مناسب برای لیپوساکشن نیست، موارد ذکر شده ایده‌آل‌ترین حالت و تفاوت بین این دو عمل را بیان می‌کند.

هزینه عمل ابدومینوپلاستی

شاید می‌توان به جرات اعلام کرد که عمل ابدومینوپلاستی یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین عمل‌های زیبایی است. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما در مورد هزینه‌های انجام این عمل سؤالات خود را با دکتر آدرپیکان و تیم جراحی ایشان مطرح نمایید.

هزینه‌های ابدومینوپلاستی شامل هزینه‌های بیهوشی، هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی، آزمایش‌های پزشکی، لباس بعد از جراحی، نسخه‌های دارویی و مقدار حق الزحمه جراح می‌شود که بیمار ملزم به پرداخت آن‌ها است. البته تمامی هزینه‌های ذکر شده بسته به نوع جراحی، میزان سابقه و موقعیت جغرافیایی مرکز درمانی نیز دارد.

هزینه عمل ابدومینوپلاستی با بیمه

در بیشتر موارد، بیمه‌های درمانی مختلف به دلیل اینکه ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی به حساب می‌آید، این نوع عمل را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهند و بیمار باید هزینه‌ها را به صورت آزاد پرداخت نماید. در برخی موارد چنانچه به ارائه مدارک بیمار بتواند ثابت کند که این عمل به منظور غیر زیبایی و جنبه درمانی انجام شده است می‌تواند از طرح‌های بیمه‌های درمانی استفاده کند.

هزینه عمل ابدومینوپلاستی با بیمه

ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی

جراحی چاقی یا همان جراحی لاغری نوعی درمان جایگزین برای افراد چاق است که به دلیل انعکاس تأثیر این عمل‌ها بر وزن بیماران و سلامت متابولیسم آن‌ها با نامه‌ای جراحی کاهش وزن و متابولیک نیز شناخته می‌شود. در واقع جراحی چاقی یک روش درمانی برای کاهش وزن بیمار و درمان چاقی، دیابت، فشارخون بالا و … به شمار می‌رود. این عمل زیبایی با ایجاد برش‌های کوچک و استفاده از تکنیک‌های کم تهاجمی به منظور کانتور بدن در گذشته بیشتر کاربرد داشته است. امروزه عمل‌های زیبایی مانند ابدومینوپلاستی به منظور برداشتن پوست و چربی اضافه زیر پوست انجام می‌شود که از پرطرفدارترین روش‌های کانتور بدن به شمار می‌رود.

در حالت کلی جراحی چاقی با اصطلاح معده و روده برای درمان چاقی و بیماری‌های مرتبط استفاده می‌شود. در این روش با کوچک شدن معده و برش بخشی از روده، بیمار مجبور به مصرف کمتر غذا شده و نحوه جذب غذا توسط بدن تغییر می‌کند و با کاهش میزان گرسنگی و افزایش سیری موجب می‌شود تا فرد به وزن مناسب خود دست یابد.

ابدومینوپلاستی با هدف حذف چربی و پوست اضافه ناشی از کاهش وزن زیاد و پس از رسیدن به وزن ایده‌آل با ایجاد برش‌هایی در ناحیه شکمی و اطراف آن انجام می‌شود. می‌توان گفت روش ابدومینوپلاستی با حذف چربی‌ها و سفت کردن عضلات و ماهیچه‌های ناحیه اطراف شکم می‌تواند تأثیر بهتری در صاف شدن و فرم دهی کمر شما داشته باشد.

بحث و نتیجه‌گیری ابدومینوپلاستی

عمل جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) یکی از مهم‌ترین عمل‌های زیبایی و در حوزه پیکرتراشی و تناسب اندام می‌باشد. جراحی شکم روشی است که می‌تواند خود به تنهایی و یا در ترکیب دیگر روش‌ها مورد استفاده قرار گیرد. عمل جراحی شکم خود شامل اعمال جراحی متعددی مانند عمل جراحی جزئی یا ناحیه‌ای، کامل، معکوس و شناور می‌باشد.

این روش شبیه به عمل لیپوساکشن (مکش چربی) بوده و دارای هدف ارائه‌ تصویر و حالتی بهتر از شکم می‌باشد. این روش جراحی تناسب اندام، روشی ایمن و کاربردی است و موجب پدیدار شدن یک دیواره شکمی خوش فرم و مشخص در افراد جراحی‌شده اعم از مرد و زن خواهد شد.

همچنین عمل جراحی شکم برطرف کردن مشکلات بروز یافته در فرایند لاغری مانند ایجاد پوست اضافه می‌پردازد. گاهی این پوست اضافی در نتیجه فرایندی طبیعی مانند بارداری یا پیری است. در چنین شرایطی نیز عمل لاغری شکم روشی کارا برای به دست آوردن شادابی و طراوت پوست است.

این روش، روشی تخصصی برای کاهش وزن نمی‌باشد. هدف از انجام آن رسیدن به اندامی خوش فرم و تناسب اندام می‌باشد. لذا افراد متقاضی این عمل جراحی معمولاً باید دارای شاخص توده بدنی بی ام آی (BMI) باشند. معمولاً این توده بدنی بازه‌های زیر 30 و فقط افراد دارای اضافه‌وزن یا نهایتاً چاقی خفیف را در بر می‌گیرد.

عمل لاغری شکم یا همان ابدومینوپلاستی مانند هر عمل جراحی دیگری دارای فواید و همچنین خطراتی است. فرد متقاضی این عمل باید با سنجش مزایا و عوارض این روش جراحی در مورد انتخاب این روش تصمیم بگیرد. گام بعدی بعد از شناخت مخاطرات و تصمیم نهایی فرد پر کردن رضایت‌نامه جراحی  ارائه آن به پزشک جراح می‌باشد. این عمل جراحی معمولاً در بیمارستان انجام شده و بعد از  استراحتی کوتاه و رعایت مراقبت‌های بعد از عمل آبدومینوپلاستی فرد می‌تواند دوباره مهیای فعالیت‌های روزانه خود شود.

دکتر سید علیرضا آذرپیکان جراح ابدومینوپلاستی

با درنظرگرفتن روند عمل ابدو به همراه تمامی ممنوعیت‌ها و احتمالات آن، می‌بایست توجه داشته که انتخاب یک جراح حرفه‌ای و مجرب می‌تواند حجم بسیاری از دغدغه‌های بیمار را کاهش داده و در به موفقیت رساندن نتایج جراحی، بسیار مؤثر باشد. دکتر سید علیرضا آذر پیکان، عضو انجمن جهانی جراحی چاقی (IFSO) با دارابودن سابقه انجام بیش از ۳۰۰۰ جراحی موفق، بدون شک برترین گزینه برای افرادی بوده که تصمیم به انجام این جراحی دارند. ازآنجایی‌که جراحی زیبایی شکم، بسیار می‌تواند در ارتقا بخشیدن به بدن و به دنبال آن افزایش اعتمادبه‌نفس شخص، اثرگذار باشد؛ انتخاب یک فرد کاردان نیز به همان اندازه، حائز اهمیت است. شما می‌توانید برای دریافت نوبت و مشاوره به وب‌سایت ایشان مراجعه کرده و از خدمات ارزنده ایشان، بهره‌مند شوید. از همراهی شما تا انتهای این نوشته، کمال قدردانی را داریم. در صورت ایجاد هرگونه پرسش در رابطه با جراحی ابدومینوپلاستی، می‌توانید در بخش کامنت‌ها، با ما در ارتباط باشید.

اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره از دکتر آذرپیکان هستید پیشنهاد می کنیم با تماس با شماره های زیر با ایشان در ارتباط باشید:

 • ۰۲۱۲۸۴۲۱۹۴۲
 • ۰۹۱۲۰۵۷۱۳۳۵

آدرس مطب: تهران. سعادت آباد، بین چهار راه سرو و بلوار شهرداری، خیابان ریاضی بخشایش، کلینیک بیمارستان عرفان

معرفی دکتر جراح:

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان از دانشگاه تهران

دکتر سید علیرضا آذرپیکان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان و لاپاراسکوپی پیشرفته_جراحی چاقی از دانشگاه تهران،رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *