logo

عمل ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینو پلاستی یا ابدو، جز دسته جراحی های زیبایی شکم محسوب می شود. در جراحی ابدومینوپلاستی چربی و پوست اضافه دور شکم برداشته می شود و به شما کمک می کند شکمی صاف و کمری فرم داده داشته باشید.
ابدومینوپلاستی
محتوا پنهان

ابدومینو پلاستی؛ عمل تناسب اندام

ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم یکی از روش‌های جراحی زیبایی برای رسیدن به تناسب اندام ست. اگر شما هم از چربی‌های اضافه اطراف شکم خود و یا پوست اضافه و شل شده این ناحیه خسته شده‌اید، عمل جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی می‌تواند بهترین انتخاب برای برداشتن پوست و چربی اضافه اطراف شکم باشد تا در نهایت شکم صاف و کمر فرم داده شده را به دست‌آورید.

در این نوع عمل زیبایی علاوه بر حذف شدن پوست و چربی اضافه، ماهیچه‌های شکم نیز سفت شده و ظاهر زیباتری را به بدن شما می‌دهد. در واقع ابدومینوپلاستی یک کانتورینگ بدن به منظور فرم دهی به شکم و کمر است. بیشتر افرادی که دارای پوست اضافه، جای زخم‌های قبلی و چربی اضافه در ناحیه شکم و اطراف آن دارند و هم چنین افرادی که نیاز دارند تا عضلات این ناحیه سفت‌تر شود، عمل ابدومینوپلاستی را زیر نظر پزشک خود انتخاب می‌کنند. یکی از کاربردهای این عمل کشیدن پوست شکم پس از عمل اسلیو معده است.

انواع عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یک روش جراحی شکم است که در اندازه‌های مختلف و مطابق با نظر پزشک و فرم بدن افراد به روش‌های گوناگون انجام می‌شود. ابدومنیوپلاستی کامل یا استاندارد، مینی ابدومینوپلاستی، ابدومینوپلاستی کشیده و محیطی از انواع مختلف آن هستند که ترکیب هر کدام با عمل لیپوساکشن می‌تواند تأثیرات بهتری داشته باشد. فراموش نکنید این عمل جراحی چاقی نیست

ابدومینوپلاستی کامل: رایج‌ترین نوع ابدومینوپلاستی است که برشی از سر یک لگن تا لگن دیگر ایجاد می‌شود.

مینی ابدومینوپلاستی: در این روش برش‌ها در بالای برآمدگی ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود و نسبت به ابدومینوپلاستی کامل، برش‌های کمتری دارد.

بلت ابدومینوپلاستی: در این روش همراه با ایجاد تغییرات در ناحیه شکمی و حذف چربی و پوست اضافه، ناحیه باسن و قسمت بالایی ران به سمت بالا لیفت می‌شود.

ابدومینوپلاستی شناور: این نوع با نام FAB شناخته می‌شود که برش‌هایی در اطراف ناحیه ناف ایجاد شده و به دلیل اتصال ناف به پوست اطراف خود با نام شناور شناخته می‌شود.

ابدومینوپلاستی معکوس: در این نوع از عمل جراحی شکم، برش‌ها به جای اینکه رد ناحیه اطراف ناف و زیرین شکم ایجاد شود در زیر سینه ایجاد شده و پوست به سمت بالا و سینه‌ها کشیده می‌شود.

ابدومینوپلاستی گسترش یافته: این نوع از ابدومنیوپلاستی کامل دارای برشی بزرگ‌تر است و شامل پهلو‌ها و کفل نیز می‌شود.

در ادامه در مورد سه نوع رایج‌تر ابدومینوپلاستی به صورت مفصل توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

ابدومینوپلاستی کامل

ابدومینوپلاستی کامل

یکی از انواع عمل ابدومینوپلاستی به روش کلاسیک یا کامل انجام می‌شود. در ابدومینوپلاستی کامل، افرادی که دارای پوست شل شده قابل توجهی هستند و یا در ناحیه شکمی خود دارای چربی اضافه و مشکل جدا شدن و افتادگی ماهیچه‌ها را دارند بهترین کاندیدا برای انجام این عمل می‌باشند.

عمل ابدومینوپلاستی کامل تحت بیهوشی کامل توسط جراح انجام می‌شود که بیمار پس از آن نیاز دارد به مدت دو الی سه روز در بیمارستان بستری شود. در این عمل برش انجام شده از قسمت مفصل ران تا باسن و اطراف ناف ایجاد می‌شود. مقدار پوست و چربی اضافه از ناف تا قسمت بالایی مو‌های ناحیه تناسلی برداشته می‌شود. عضلات و ماهیچه‌های بالا و پایین اطراف ناف محکم و سفت می‌شوند. پس از آن با کمک بخیه پوست دوخته می‌شود.

در این حالت یک اسکار یا جای زخم دایره‌ای شکل در اطراف ناف و یک جای زخم نسبتاً طولانی در ناحیه زیر شکم ایجاد می‌شود که نیاز است پس از عمل به خوبی پانسمان و رسیدگی شود تا از ایجاد عفونت در این نواحی پیشگیری شود. هر چند عمل ابدومینوپلاستی کامل یک جای زخم طولانی را به وجود می‌آورد اما نتیجه نهایی و میزان بهبودی کامل پس از عمل می‌تواند رضایت بخش باشد.

بلت ابدومینوپلاستی

بلت ابدومینوپلاستی یا لیفت بدن یکی از انواع جراحی شکم است که برش را در خط سزارین به صورت دور تا دور تا قسمت پشتی ایجاد کرده و به صورت هم‌زمان لیفت باسن و ناحیه پشت نیز انجام می‌شود. در حالت کلی به منظور از بین بردن پوست شل شده و چربی‌های اضافه دور کمر یا خط کمربند انجام می‌شود. معمولاً پس از کاهش وزن زیاد این جراحی صورت می‌گیرد.

پوست بدن در اثر افزایش وزن به مرور زمان به آرامی‌کشیده می‌شود که به از دست دادن مقدار وزن اضافه شده به یکباره، پوست به دلیل خاصیت ارتجاعی که دارد فرصت کافی برای بازگشت به جای خود نداشته و به همین علت دچار افتادگی می‌شود. در این حالت در قسمت کمربندی شکمی، جراح برشی را در اطراف کمر و شکم با هدف خارج کردن پوست و چربی اضافه ایجاد کرده و بافت باقیمانده را به هم می‌دوزد. در روش بلت ابدومینوپلاستی باسن و قسمت خارجی ران همراه با حذف چربی و گوست خط کمر به سمت بالا کشیده شده و لیفت رد این ناحیه انجام می‌گیرد.

مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی

نوعی دیگر از جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم، مینی ابدومینوپلاستی است. مناسب‌ترین افراد برای انجام این نوع عمل زیبایی، کسانی هستند که تنها مقدار کمی پوست اضافه در ناحیه شکمی و اطراف آن دارند. مینی ابدومینوپلاستی بیشتر ناحیه شکم تا زیر ناف را ورد هدف قرار می‌دهد و افرادی که دارای محدوده وزنی مناسبی هستند اما در این نواحی مقدار کمی پوست یا چربی اضافه دارند که به سختی با ورزش و رژیم‌های غذایی می‌توان از آن‌ها خلاص شد، این عمل جراحی شکم را انتخاب می‌کنند.

چنانچه شما کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کرده‌اید، یا در دوران پس از زایمان خود قرار دارید و دیگر به بارداری فکر نمی‌کنید و یا از جراحی شکم قبلی خود رضایت کامل ندارید می‌توانید عمل مینی ابدومینوپلاستی را انتخاب کنید و چربی و پوست اضافه اطراف ناحیه شکم تا ناف خود را از بین ببرید.

در عمل زیبایی مینی ابدومینوپلاستی برش ایجاد شده نه به اندازه ابدومینوپلاستی کامل بلکه کمتر و کوتاه‌تر انجام می‌شود. برش ایجاد شده در قسمت پایینی شکم مشابه با میزان برش زمان سزارین ایجاد می‌شود. کوتاه بودن این برش به معنای بهبودی سریع‌تر و دستیابی سریع‌تر به نتیجه کامل نیست. پس از ایجاد برش، جراح عضله شل شده شکمی را سفت کرده، مقدار پوست اضافه را برداشته و شکم شما را در پایان صاف کرده و بخیه را بر روی پوست و محل برش می‌زند.

آمادگی برای عمل ابدومینوپلاستی

آمادگی برای عمل ابدومینوپلاستی

قبل از آمادگی برای عمل ابدومینوپلاستی بهتر است به نکاتی توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را پس از عمل داشته باشید. زنانی که در دوران بارداری خود دچار پوست و ماهیچه‌های کشیده شده باشند می‌توانند از انجام عمل جراحی بهترین نتیجه را به دست آورند تنها به این شرط که دیگر قصد بارداری نداشته باشند. هم چنین بهتر است افراد قبل از عمل جراحی به مقدار وزن ایده‌آل خود دست یافته باشند و دیگر نیازی به کاهش وزن نداشته باشند تا بتوانند این عمل را انجام دهند در غیر این صورت پوست آن‌ها دچار شلی بیشتری می‌شود.

در بیمارستان عرفان که دکتر سید علیرضا آذرپیکان جراحی بیماران خود را در این مرکز انجام می دهند، به منظور آماده‌سازی بیمار برای انجام عمل ابدومینوپلاستی یک سری نکات به بیمار داده می‌شود تا عمل آسانی داشته باشد.

نکات مهم برای عمل آسان ابدومینوپلاستی

در اولین مرحله باید در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک معالج صحبت کنید. در مورد دارو‌هایی که مصرف می‌کنید یا اخیراً مصرف داشته‌اید.

به منظور انتخاب روش درمانی، پزشک بر روی شما معاینه فیزیکی انجام می‌دهد.

بهتر است قبل از شروع عمل ابدومینوپلاستی تمامی انتظارات نهایی خود از انجام این عمل زیبایی را با پزشک خود در میان بگذارید.

از مصرف دخانیات قبل از عمل پرهیز کنید. زیرا سیگار کشیدن باعث می‌شود تا جریان خود رد بدن کاهش یافته و این موجب کند شدن روند بهبودی شما می‌شود. علاوه بر این خطرات آسیب بافتی را نیز افزایش می‌دهد. چنانچه سیگار می‌کشید حتماً با پزشک خود در میان بگذارید تا توصیه‌های لازم را به شما داشته باشد.

مصرف برخی دارو‌های خاص مانند آسپرین، دارو‌های ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی را به دلیل افزایش خونریزی تا مدتی پس از عمل ابدومینوپلاستی متوقف کنید.

در حالت ایده‌آل بهتر است تا حداقل 12 ماه یا یک سال قبل‌زا انجام عمل ابدومینوپلاستی، مقدار وزن خود را ثابت نگه دارید. کاهش وزن پس از انجام عمل موجب شل شدن مجدد پوست اطراف شکم خواهد شد.

داشتن ورزش منظم قبل از عمل جراحی به شما کمک می‌کند تا برای عمل آماده شوید.

توصیه می‌شود به مدت یک هفته تا هفت روز قبل از عمل ابدومینوپلاستی، مو‌های ناحیه شکمی و اطراف آن اپیلاسیون و یا تراشیده شود.

برنامه‌ریزی داشته باشید که پس از بهبودی و ترخیص از بیمارستان شخصی در روز‌های اول کنار شما باشد. هم چنین شما می‌توانید از پیج اینستاگرام دکتر آدرپیکان به منظور رسیدگی و پشتیبانی پس از عمل نیز استفاده نمایید.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

کاندیدای مناسب ابدومینوپلاستی

اگر شما هم به فکر جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم افتاده‌اید باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید تا پس از مراجعه به پزشک و دریافت مشاوره بتوانید بهترین روش را انتخاب نمایید.

 • افراد با سلامت جسمانی کامل
 • وجود پوست شل شده بیش از حد با مقدار چربی کم یا زیاد
 • عدم وجود چاقی یا اضافه وزن زیاد در اثر افزایش سن
 • افرادی که برای بارداری برنامه‌ریزی ندارند.
 • رسیدن به وزن ثابت و عدم نیاز به کاهش وزن مجدد پس از عمل
 • افرادی که دارای پوست شل شده پس از کاهش وزن سریع هستند
 • زنان بارداری که دچار شل شدگی و افتادگی پوست شده‌اند
 • کسانی که با مشکل جابجایی ناف مواجه هستند

روند و روش جراحی ابدومینوپلاستی

عمل زیبایی ابدومینوپلاستی در طی چند مرحله به صورت زیر انجام می‌شود:

مرحله اول: بیهوشی

در این مرحله بیمار پس از انتقال به اتاق عمل با استفاده از دارو‌های بیهوشی و داخل وریدی، به بیهوشی عمومی می‌رود.

مرحله دوم: برش

ایجاد برش در چین کمر بیمار انجام می‌شود. این برش افقی در ناحیه بین خط ناحیه تناسلی و ناف ایجاد می‌شود. در برخی موارد ممکن است این برش کمی پایین‌تر باشد. مقدار این برش تا عضلات شکمی پایین می‌آید. بسته به میزان پوست اضافه این برش‌ها می‌تواند به سمت بالا یا پایین متفاوت باشد. هنگامی که پوست شکم بلند می‌شود، عضلات ضعیف شده زیرین شکم ترمیم می‌شوند.

برش دوم در اطراف ناف ممکن است به منظور برداشتن پوست اضافه در قسمت فوقانی شکم ایجاد می‌شود. پوست بالای شکم به سمت پایین کشیده شده و مقدار پوست اضافه بریده می‌شود و پوست باقی مانده به یکدیگر بخیه‌زده می‌شوند. در این حالت یک دهانه جدید برای ناف ایجاد می‌شود که ناف به سمت پایین کشیده شده و در موقعیت مکانی خود بخیه‌زده می‌شود.

مرحله سوم: بستن برش‌ها

جراح با استفاده از بخیه‌ها، چسب‌های پوستی، نوار‌ها یا گیره‌ها، برش‌های ایجاد شده را می‌بندد.

ابدومینوپلاستی عمودی چیست؟

ابدومینوپلاستی با ایجاد برش‌های افقی در زیر ناحیه شکمی توسط جراح انجام می‌شود. در برخی موارد ممکن است از ناف برشی عمود بر برش افقی انجام شود. این روش موجب ایجاد تغییر در مکان ناف می‌شود که جراح با ظرأفت کامل محل ناف را ایجاد کرده و برش‌های پوستی را به یکدیگر بخیه می‌زند. ابدومینوپلاستی عمودی بیشتر در نوع جراحی شکم کامل انجام می‌شود.

ابدومینوپلاستی عمودی

ابدومینوپلاستی و بارداری

با توجه به مطالب گفته شده شاید این سؤال برای شما هم مطرح شود که آیا می‌توانیم قبل از بارداری ابدومینوپلاستی را انجام داد؟ و یا اگر بعد از عمل جراحی شکم باردار شویم، خطرات جدی به وجود خواهد آمد؟ برای پاسخ به این سؤالات با ما همراه باشید.

معمولاً توصیه می‌شود تا بیماران قبل از انجام عمل ابدومینوپلاستی تا پایان بچه‌دار شدن صبر کنند. دلیل این کار این است که اگر زنان پس از انجام عمل جراحی شکم باردار شده و بچه‌دار شوند به دلیل کشیدگی پوست و بافت‌های عضلانی شکم می‌توانند با مشکلات جدی مواجه شوند و نتایج ابدومینوپلاستی را به خطر می‌اندازد. در برخی موارد نیاز می‌شود تا عمل زیبایی مجدد برای بازیابی کانتور شکم انجام شود.

با انجام عمل ابدومینوپلاستی و بارداری پس از آن نباید هیچ گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و کودکتان داشته باشید. با این حال در صورتی که پس از جراحی شکم، باردار شوید در صورت تمایل نیاز است تا یک عمل ابدومینوپلاستی کامل یا مینی را به منظور بازگرداندن نتیجه اولیه انجام دهید.

ابدومینوپلاستی حین سزارین

بدن زن در اثر بارداری و زایمان دچار تغییرات زیادی می‌شود. پوست ممکن است کشیده یا افتاده شود و به خصوص در ناحیه شکمی فرد با افتادگی پوست مواجه شود. بیشتر مادران بارداری که با جراحی شکم آشنا هستند شاید درخواست داشته باشند پس از انجام عمل سزارین و خارج شدن نوزاد، جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی را نیز انجام دهد.

عمل سزارین در مواردی که مادر قادر نباشد کودک را از طریق کانال رحمی به دنیا آورد و خطراتی برای کودک و مادر وجود داشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعداد زیادی از پزشکان با نظر یکسان، انجام عمل ابدومینوپلاستی حین سزارین را جایز نمی‌دانند. سزارین یک عمل جراحی بزرگ است که فرد دچار از دست دادن خون عمده و ضربه‌های شدید به ساختار‌های مختلف رد ناحیه تحتانی شک می‌شود.

زنانی که تحت عمل سزارین قرار می‌گیرند باید طی چند روز در تخت خواب به استراحت بپردازند تا بهبودی کامل حاصل شود. اضافه کردن عمل دیگری مانند ابدومینوپلاستی منجر به طولانی‌تر شدن دوره نقاهت فرد می‌شود. علاوه بر این زن بلافاصله پس از سزارین، تمام وزن بارداری خود را از دست نخواهد داد و بدن تا هفته‌ها پس از زایمان تغییراتی را تجربه خواهد کرد.

در نتیجه استفاده از عمل جراحی شکم حین سزارین منجر به کاهش وزن طبیعی و سفت شدن پوست نخواهد شد. بسته به بدن فرد، انجام عمل ابدومینوپلاستی می‌تواند بین چهار تا شش هفته پس از سزارین انجام شود. این مدت زمان به دلیل از بین رفتن کامل وزن بارداری و ارزیابی صحیح پوست و کانتور بدن است.

مراقبت‌ های پس از ابدومینوپلاستی

اگر شما هم در نظر دارید تا عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم را انجام دهید بهتر است بدانید، مدت زمان بهبودی شما به عوامل مختلفی مانند سن، سلامت جسمانی و وزن بدن شما بستگی دارد. علاوه بر این نوع شکم شما و میزان پوست و چربی برداشته شده نیز در میزان بهبودی شما تأثیر مستقیم خواهد داشت. این طبیعی است که دوست داشته باشید پس از عمل جراحی به حالت عادی بازگردید اما بهتر است به بدن خود زمان دهید تا بهبودی کامل را داشته باشد.

مراقبت‌های پس از ابدومینوپلاستی

مقدار زمانی بهبودی بین دو تا شش هفته می‌تواند متغیر باشد.

پس از عمل جراحی، لوله‌های کوچکی در امتداد محل برش قرار داده می‌شود تا از تجمع خون یا مایعات اضافه جلوگیری شود. این لوله‌ها ممکن است تا چند روز پس از عمل ابدومینوپلاستی در جای خود باقی بمانند. در بیمارستان عرفان، دکتر آذرپیکان و اعضای تیم مراقبت‌های بهداشتی به شما نحوه تخلیه و مراقبت از این لوله‌ها را آموزش می‌دهند.

دکتر آذرپیکان و تیم جراحی ایشان به شما کمک می‌کنند تا با راه رفتن آرام از لخته شدن خون جلوگیری نمایند.

به منظور از بین بردن درد‌های ناشی از عمل، مصرف مسکن زیر نظر پزشک انجام شود.

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها برای جلوگیری از ایجاد عفونت توصیه می‌شود.

ممکن است جراح به منظور رقیق شدن خون به مدت کوتاهی مصرف دارو‌های رقیق‌کننده خون را برای شما تجویز نماید.

به مدت شش هفته پس از عمل جراحی نیاز است تا از یک لباس سفت و محکم به عنوان لباس حمایتی استفاده کنید. این لباس با هدف جلوگیری از تجمع مایع و هم چنین بهبودی شکل‌پذیری شکم استفاده می‌شود.

توصیه می‌شود تا شش هفته بعد از عمل، از انجام کار‌هایی که باعث وارد آمدن فشار به شما می‌شود پرهیز کنید زیرا باعث باز شدن محل برش و زخم‌ها می‌شوند. برداشتن اجسام سنگین و یا خم شدن سریع در کمر از جمله این موارد است.

بهتر است تا سه هفته پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی، رابطه جنسی نداشته باشید و پس از این مدت باید به صورت ملایم انجام شود.

نتایج بهبودی پس از شش هفته به تدریج نمایان می‌شود که برای حفظ آن بهتر است وزن خود را ثابت نگه داشته و به صورت منظم ورزش کنید.

اگر تمایل دارید درمورد برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی بدانید و علت و دالایل اصلی برگشت شکم، پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید و مقاله ما را تا انتها بخوانید.

دروان نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

دوران بهبودی بعد از عمل ابدومینوپلاستی برای هر فرد متفاوت است. در واقع سرعت بعبودی به عوامل مختلفی مانند سن، سلامت عمومی بدن و وزن فرد بستگی دارد. لذا به بدن خود فرصت دهید تا خود را با تغییرات ایجاد شده مطابقت دهد.

ورزش بعد از ابدومینوپلاستی

یکی از مناسب ترین حرکات ورزشی مورد استفاده برای دوره نقاهت جراحی شکم ابدومینوپلاستی، پیاده روی است. به همین دلیل فرد بهتر است بعد ابدومینوپلاستی حدود یک هفته الی 10 روز بعد از مرخص شدن از بیمارستان مقداری پیاده روی نماید و در حین پروسه پیاده روی از گن های مخصوص به منظور پیشگیری از جمع شدن مایع در زیر پوست ناحیه جراحی استفاده کند.

پانسمان ابدومینوپلاستی

پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی، مقداری پانسمان بر روی محل‌های برش داده شده روی شکم و اطراف آن توسط جراح قرار داده خواهد شد پزشک معالج شما تمامی توصیه‌های لازم به منظور تعویض پانسمان و مراقبت‌های پس از جراحی و هم چنین مراقبت‌های لازم در مورد بخیه‌ها را به بیماران ارائه خواهد داد.

پانسمان ابدومینوپلاستی

در بیشتر موارد با استفاده از بخیه‌های حل شونده دیگر نیازی به مراجعه به پزشک برای برداشتن نخواهید داشت اما در برخی موارد نیاز می‌شود تا بخیه‌ها حتماً توسط پزشک برداشته شود پس نیاز است تا زمان خوب شدن کامل محل برش، طبق دستورالعمل پزشک، پانسمان‌ها تعویض شوند.

رژیم غذایی بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی بهتر است از مواد غذایی کم چرب و کم نمک استفاده کرده و رژیم غذایی ساده ای را رعایت نمایید. فر در این دوره به منظور ترمیم و بهبودی کامل، بعد از جراحی ابدومینوپلاستی شک بهتر است از مواد غذایی حاوی امگا3 و یا مکمل های آن استفاده کند.

مزایای عمل ابدومینوپلاستی

هرگاه شما دچار کاهش وزن شدید شده باشید و برای از بین بردن پوست شل شده و چربی‌های تجمع یافته زیر پوست اقدام به عمل جراحی ابدومینوپلاستی کنید، نتایج و مزایای قابل توجهی را به دست خواهید آورد. از جمله مزایای این عمل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کانتور بدن
 • ایجاد شکم صاف و کمر فرم داده شده
 • ظاهر زیبا و افزایش اعتماد به نفس
 • سفت شدن عضلات و ماهیچه‌های ناحیه شکمی
 • بهبودی جای زخم‌های ایجاد شده در عمل سزارین
 • دوره نقاهت کوتاه مدت

عوارض ابدومینوپلاستی

خوشبختانه عمل ابدومینوپلاستی دارای عوارض جدی بسیار نادر است. اما مشابه با هر عمل جراحی می‌تواند عوارض شایع‌تری ( درد، خونریزی، لخته شدن خون، ایجاد تورم، مشکلات زیبایی، بی‌حسی و …) را داشته باشد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

سروما یا تجمع مایع در زیر پوست: تجمع خون و مایع پس از هر عمل جراحی اجتناب ناپذیر است. به همین علت جراح پس از عمل جراحی از لوله‌های تخلیه به منظور خارج کردن این مایعات استفاده می‌کند.

روند ضعیف بهبود زخم: در برخی موارد نواحی که در امتداد خط برش قرار دارند، بهبود نمی‌یابند یا شروع به جدا شدن از یکدیگر می‌کنند که به منظور جلوگیری از ایجاد عفونت پزشک دستور مصرف آنتی‌بیوتیک را می‌دهد.

جای زم یا اسکار: میزان جای زخم، طول آن و در دید قرار داشتن زخم در افراد مختلف، متفاوت است اما معمولاً در امتداد خط بیکینی قرار گرفته و به راحتی پنهان می‌شود.

آسیب بافتی: ممکن است در طول عمل جراحی به دلیل برداشتن پوست و چربی ناحیه شکمی، آسیب به بافت چربی در عمق پوست نیز وارد شود که موجب از بین رفتن بافت می‌شود. بسته به ناحیه از بین رفته ممکن است به خودی خود بهبود یافته و در صورت عدم بهبودی نیاز باشد تا مجدد عمل انجام شود.

ایجاد تغییرات در حس لامسه پوست: با ایجاد تغییر موقعیت بافته‌ای شکمی در طول عمل ابدومینوپلاستی، ممکن است اعصاب ناحیه شکم و به ندرت در قسمت بالایی ران تحت تأثیر قرار گرفته و دچار کاهش حس یا بی‌حسی شوند که معمولاً پس از عمل کاهش می‌یابند.

با تمامی توضیحات داده شده در مورد خطرات و عوارض شایع ناشی از عمل ابدومینوپلاستی، باید بدانید این لیست صرفا جهت آگاهی شماست و احتمال بروز این عوارض بسیار نادر است خصوصا با انتخاب یک جراح خوب برای ابدومینوپلاستی این خظر به حداقل می رسد.

خطر مرگ پس از عمل ابدومینوپلاستی

همان طور که گفته شد، عمل ابدومینوپلاستی دارای عوارض و خطرات جدی نیست. تنها در صورتی که از لوله‌های تخلیه خون و تجمع مایعات پس‌زا جراحی در بیمار استفاده نشود این امکان وجود دارد که با بسته شدن رگ‌ها و عدم گردش جریان خون در بدن، بیمار دچار عارضه قلبی شده و در اصطلاح پزشکی دچار آمبولی شود و رد نهایت منجر به مرگ بیمار شود.

خطر مرگ پس از عمل ابدومینوپلاستی

پس از عمل به مدت یک یا دو روز بیمار تحت نظر قرار گرفته و تمامی روش‌های لازم به منظور تخلیه خون و مایعات خونی به بیمار یا همراه آموزش داده می‌شود که در خانه با مشکل جدی مواجه نشوند.

تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن

ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم با لیپوساکشن متفاوت است. لیپوساکشن روش است که تنها مقدار چربی اضافه در زیر شکم یا سطح پوست را از بین می‌برد و پوست اضافه در جای خود باقی می‌ماند. این در حالی است که ابدومینوپلاستی همان طور که گفته شد با هدف برداشتن چربی و پوست اضافه موجود رد ناحیه شکمی و اطراف آن به کار برده می‌شود.

ابدومینوپلاستی برای از بین بردن پوست اضافه و چربی زیرپوستی شکم، سفت شدن عضلات و ماهیچه‌های شکمی، باریک کردن و فرم دهی کمر، صاف کردن خطوط جانبی و شکم و حذف چربی و پوست اضافه چلو پشت بیشترین کاربرد و استفاده را دارد.

در لیپوساکشن، بهترین بیمار دارای حداقل میزان پوست اضافه است اما با مقدار زیادی چربی اضافه زیر پوستی مواجه است در مقابل بهترین بیمار در ابدومینوپلاستی با وضعیتی معکوس بیمار لیپوساکشن با حداقل چربی اضافه اما مقدار قابل توجهی از پوست شما مواجه است. این مطالب به این معنا نیست که اگر فردی دارای چربی اضافه زیرپوستی باشد کاندید مناسبی برای عمل ابدومینوپلاستی نیست و یا بر عکس اگر پوست اضافه داشته باشد کاندید مناسب برای لیپوساکشن نیست، موارد ذکر شده ایده‌آل‌ترین حالت و تفاوت بین این دو عمل را بیان می‌کند.

هزینه عمل ابدومینوپلاستی

شاید می‌توان به جرات اعلام کرد که عمل ابدومینوپلاستی یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین عمل‌های زیبایی است. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما در مورد هزینه‌های انجام این عمل سؤالات خود را با دکتر آدرپیکان و تیم جراحی ایشان مطرح نمایید.

هزینه‌های ابدومینوپلاستی شامل هزینه‌های بیهوشی، هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی، آزمایش‌های پزشکی، لباس بعد از جراحی، نسخه‌های دارویی و مقدار حق الزحمه جراح می‌شود که بیمار ملزم به پرداخت آن‌ها است. البته تمامی هزینه‌های ذکر شده بسته به نوع جراحی، میزان سابقه و موقعیت جغرافیایی مرکز درمانی نیز دارد.

هزینه عمل ابدومینوپلاستی با بیمه

در بیشتر موارد، بیمه‌های درمانی مختلف به دلیل اینکه ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی به حساب می‌آید، این نوع عمل را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهند و بیمار باید هزینه‌ها را به صورت آزاد پرداخت نماید. در برخی موارد چنانچه به ارائه مدارک بیمار بتواند ثابت کند که این عمل به منظور غیر زیبایی و جنبه درمانی انجام شده است می‌تواند از طرح‌های بیمه‌های درمانی استفاده کند.

هزینه عمل ابدومینوپلاستی با بیمه

ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی

جراحی چاقی یا همان جراحی لاغری نوعی درمان جایگزین برای افراد چاق است که به دلیل انعکاس تأثیر این عمل‌ها بر وزن بیماران و سلامت متابولیسم آن‌ها با نامه‌ای جراحی کاهش وزن و متابولیک نیز شناخته می‌شود. در واقع جراحی چاقی یک روش درمانی برای کاهش وزن بیمار و درمان چاقی، دیابت، فشارخون بالا و … به شمار می‌رود. این عمل زیبایی با ایجاد برش‌های کوچک و استفاده از تکنیک‌های کم تهاجمی به منظور کانتور بدن در گذشته بیشتر کاربرد داشته است. امروزه عمل‌های زیبایی مانند ابدومینوپلاستی به منظور برداشتن پوست و چربی اضافه زیر پوست انجام می‌شود که از پرطرفدارترین روش‌های کانتور بدن به شمار می‌رود.

در حالت کلی جراحی چاقی با اصطلاح معده و روده برای درمان چاقی و بیماری‌های مرتبط استفاده می‌شود. در این روش با کوچک شدن معده و برش بخشی از روده، بیمار مجبور به مصرف کمتر غذا شده و نحوه جذب غذا توسط بدن تغییر می‌کند و با کاهش میزان گرسنگی و افزایش سیری موجب می‌شود تا فرد به وزن مناسب خود دست یابد.

ابدومینوپلاستی با هدف حذف چربی و پوست اضافه ناشی از کاهش وزن زیاد و پس از رسیدن به وزن ایده‌آل با ایجاد برش‌هایی در ناحیه شکمی و اطراف آن انجام می‌شود. می‌توان گفت روش ابدومینوپلاستی با حذف چربی‌ها و سفت کردن عضلات و ماهیچه‌های ناحیه اطراف شکم می‌تواند تأثیر بهتری در صاف شدن و فرم دهی کمر شما داشته باشد.

بحث و نتیجه‌گیری ابدومینوپلاستی

عمل جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) یکی از مهم‌ترین عمل‌های زیبایی و در حوزه پیکرتراشی و تناسب اندام می‌باشد. جراحی شکم روشی است که می‌تواند خود به تنهایی و یا در ترکیب دیگر روش‌ها مورد استفاده قرار گیرد. عمل جراحی شکم خود شامل اعمال جراحی متعددی مانند عمل جراحی جزئی یا ناحیه‌ای، کامل، معکوس و شناور می‌باشد.

این روش شبیه به عمل لیپوساکشن (مکش چربی) بوده و دارای هدف ارائه‌ تصویر و حالتی بهتر از شکم می‌باشد. این روش جراحی تناسب اندام، روشی ایمن و کاربردی است و موجب پدیدار شدن یک دیواره شکمی خوش فرم و مشخص در افراد جراحی‌شده اعم از مرد و زن خواهد شد.

همچنین عمل جراحی شکم برطرف کردن مشکلات بروز یافته در فرایند لاغری مانند ایجاد پوست اضافه می‌پردازد. گاهی این پوست اضافی در نتیجه فرایندی طبیعی مانند بارداری یا پیری است. در چنین شرایطی نیز عمل لاغری شکم روشی کارا برای به دست آوردن شادابی و طراوت پوست است.

این روش، روشی تخصصی برای کاهش وزن نمی‌باشد. هدف از انجام آن رسیدن به اندامی خوش فرم و تناسب اندام می‌باشد. لذا افراد متقاضی این عمل جراحی معمولاً باید دارای شاخص توده بدنی بی ام آی (BMI) باشند. معمولاً این توده بدنی بازه‌های زیر 30 و فقط افراد دارای اضافه‌وزن یا نهایتاً چاقی خفیف را در بر می‌گیرد.

عمل لاغری شکم یا همان ابدومینوپلاستی مانند هر عمل جراحی دیگری دارای فواید و همچنین خطراتی است. فرد متقاضی این عمل باید با سنجش مزایا و عوارض این روش جراحی در مورد انتخاب این روش تصمیم بگیرد. گام بعدی بعد از شناخت مخاطرات و تصمیم نهایی فرد پر کردن رضایت‌نامه جراحی  ارائه آن به پزشک جراح می‌باشد. این عمل جراحی معمولاً در بیمارستان انجام شده و بعد از  استراحتی کوتاه و رعایت مراقبت‌های بعد از عمل آبدومینوپلاستی فرد می‌تواند دوباره مهیای فعالیت‌های روزانه خود شود.

جراح ابدومینوپلاستی دکتر سید علیرضا آذرپیکان

افراد برای دستیابی به تناسب اندام و افزایش اعتماد به نفس خود از روش‌های جراحی زیبایی متفاوتی زیر نظر پزشک معالج خود استفاده می‌کنند. عمل ابدومینوپلاستی یکی از روش‌های برداشتن و حذف کردن پوست و چربی اضافه زیر پوست ناحیه شکمی و اطراف آن است.

علاوه بر این سفت شدن عضلات و ماهیچه‌های اطراف ناحیه شکمی را ایجاد کرده که منجر به صاف شدن شکم و فرم دهی کمر می‌شود. دکتر سید علیرضا آذرپیکان جراح چاقی و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی هستند که تجربه انجام تعداد بسیار زیادی جراحی چاقی و جراحی های تخصصی و زیبایی از جمله ابدومینوپلاستی را در بیمارستان عرفان داشته اند.

آدرس مطب: تهران. سعادت آباد، بین چهار راه سرو و بلوار شهرداری، خیابان ریاضی بخشایش، کلینیک بیمارستان عرفان
برای دیدن ویدیو جراحی چاقی دکتر آذرپیکان به این سایت مراجعه کنید

معرفی دکتر جراح:

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان از دانشگاه تهران

دکتر سید علیرضا آذرپیکان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان و لاپاراسکوپی پیشرفته_جراحی چاقی از دانشگاه تهران،رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *