logo

دارو درمانی در درمان چاقی: مفید یا ناکارآمد؟

دارو درمانی در درمان چاقی، داروهای کاهش وزن در کنار بالا بردن فعالیت بدنی و رعایت رژیم غذایی از روش‌های معمول در مبارزه با بیماری چاقی با هدف کاهش وزن می‌باشند. معمولاً ترکیب این داروها با روش‌های دیگر می‌تواند کارایی آن را بالا برده و موجب کاهش وزن دلخواه شود.
دارو درمانی

دارو درمانی در درمان چاقی
تلاش نویسندگان سایت دکتر علیرضا آذر پیکان متخصص جراحی لاغری و انکو سرجری در این است که مقاله‌ای جامع در مورد دارو درمانی و نقش آن در مبارزه با بیماری چاقی را به مخاطبان خود تقدیم کند. چاقی یکی از بیماری‌های مزمنی است که از زمان طلوع تمدن‌ها و نوع بشر با آن دست و پنجه نرم کرده است. راه‌های مختلفی برای مبارزه با بیماری چاقی وجود دارد. راه‌های متعارف و معمولی کاهش چاقی و اضافه وزن، ورزش، رژیم درمانی و دارو درمانی می‌باشد. در این مقاله به کارایی، ویژگی‌ها و همچنین نکات منفی دارودرمانی در درمان بیماری چاقی می‌پردازیم.

دارو درمانی در درمان چاقی: مفید یا ناکارآمد؟

آیا شما یک فرد بزرگ سال هستید که به دلیل وزن خود دچار بیماری‌هایی جدی می‌باشید؟ آیا رژیم غذایی و ورزش را امتحان کرده‌اید و نتوانسته‌ اید به اندازه کافی وزن کم کنید؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات مثبت است، یک داروی کاهش وزن ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد. داروهای مورد کاربرد در درمان چاقی داروهایی هستند که یک پزشک یا رژیم درمان برای شما تجویز می‌کند. در این حالت علاوه بر رژیم غذایی سالم و ورزش، باید از داروهای کاهش وزن نیز استفاده کنید.

دارو درمانی در درمان چاقی

چه کسانی می‌توانند داروهای کاهش وزن مصرف کنند؟

پزشک معالج شما ممکن است در برخی شرایط یک داروی کاهش وزن را برای وزن دلخواه و تناسب اندام شما پیشنهاد کند. این شرایط شامل موارد زیر است:

 • شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر از 30 باشد. این امر به این معنا است که فرد دچار بیماری چاقی یعنی داشتن مقادیر بیش از حد چربی در بدن است.
 • شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر از 27 بوده و همچنین فرد دچار یک بیماری جدی در ارتباط با چاقی، مانند دیابت یا فشار خون بالا است.
 • قبل از انتخاب دارو برای شما، پزشک معالج در مورد سابقه ابتلا به بیماری و چالش‌های سلامتی شما فکر می‌کند. سپس پزشک معالج شما در مورد مزایا و معایب داروهای کاهش وزن با نسخه با شما صحبت می‌کند.
 • این داروها برای همه کاربرد ندارد. برای مثال، اگر قصد بارداری دارید، باردار هستید یا در دوران شیردهی قرار دارید، نباید از داروهای کاهش وزن استفاده کنید.

داروهای کاهش وزن چقدر مفید هستند؟

اگر از داروهای کاهش وزن تجویزی بیش از 12 هفته استفاده کنید، این مورد مصرف طولانی مدت نام دارد و می‌تواند تحت مقایسه با یک درمان غیرفعال که از دارو استفاده نمی‌کند، به نام دارونما (پلاسیبو) قرار گیرد تا ببینیم می‌تواند منجر به کاهش وزن عمده شود یا نه. ترکیب استفاده از داروهای کاهش وزن و تغییر سبک زندگی منجر به کاهش وزن بیشتر از رعایت سبک زندگی متعادل به تنهایی می‌شود.

مصرف این داروهای کاهش وزن به مدت یک سال می‌تواند به معنای از دست دادن وزن کل بدن به میزان 3 تا 12 درصد بیشتر از کاهش وزن با تغییر سبک زندگی باشد. شاید این رقم در نگاه اول چندان قابل توجه به نظر نرسد؛ اما از دست دادن 5 تا 10 درصد از کل وزن و حفظ این مقدار کاهش وزن می‌تواند مزایای متعددی برای حفظ . ارتقای سلامتی فرد استفاده کننده به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، این مقدار کاهش وزن می‌تواند فشار خون، سطح قند خون و سطح چربی‌های در خون به نام تری گلیسیرید را کاهش دهد.

مقاله پیشنهادی:  بهترین روش عمل جراحی لاغری چیست؟

آنچه باید در مورد داروهای کاهش وزن بدانید

عوارض جانبی این داروها معمولاً خفیف و شامل حالت تهوع، یبوست و اسهال شایع هستند. این عوارض جانبی ممکن است با گذشت زمان کاهش پیدا کنند. به ندرت، عوارض جانبی جدی ممکن است بعد از مصرف داروهای کاهش وزن رخ دهد. به همین دلیل مهم است که برای اطلاعات بیشتر باید پرسش‌های مدنظر خود در مورد همه گزینه‌های درمانی و در مورد فواید و خطرات احتمالی هر دارو را از پزشک معالج بپرسید.

 همچنین به یاد داشته باشید که داروهای کاهش وزن می‌توانند از نظر قیمت گران باشند و معمولاً توسط بیمه پوشش داده نمی‌شوند. از ای رو باید از شرکت بیمه خود در مورد پوشش درمانی این داروها سؤال کنید. بسیاری از افراد با قطع مصرف داروهای کاهش وزن، مقداری از وزنی را که از دست داده بودند، به دست می‌آورند؛ اما انجام عادات سبک زندگی سالم ممکن است به محدود کردن افزایش وزن کمک کند.

معمولاً چه مدت زمانی باید داروهای کاهش وزن را مصرف کنیم؟

مدت زمان مصرف داروی کاهش وزن به این بستگی دارد که آیا این دارو به کاهش وزن شما کمک می‌کند یا خیر. اگر به اندازه کافی وزن کم کرده‌اید تا سلامت خود را بهبود ببخشید و عوارض جانبی جدی نداشته‌اید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که داروی کاهش وزن را در زمانی طولانی مدت مصرف کنید.

اگر پس از مصرف دوز کامل دارو به مدت 3 تا 6 ماه، حداقل 5 درصد از وزن بدن خود را از دست نداده‌اید، پزشک احتمالاً روش درمان شما را تغییر خواهد داد. آن‌ها ممکن است شما را به‌طرف انتخاب یک داروی کاهش وزن یا روش دیگر کاهش وزن و مبارزه با چاقی سوق دهند.

چه داروهایی کاهش وزنی مورد تائید می‌باشند؟

شش داروی کاهش وزن توسط سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) برای استفاده طولانی مدت تائید شده است که شامل موارد زیر می‌باشند:

 • بوپروپیون- نالترکسون (Contrave)
 • لیراگلوتاید (Saxenda)
 • اورلیستات یا ونوستات ( با نام‌های تجاری دیگر Xenical و Alli)
 • فنترمین توپیرامات (Qsymia)
 • سماگلوتاید (Wegovy)
 • ستملانوتید (Imcivree)

اکثر داروهای کاهش وزن تجویزی موجب بروز احساس گرسنگی کمتر یا سیری بیشتر در فرد می‌شوند. برخی داروها هر دو روش را برای کاهش وزن به کار می‌گیرند. در این مورد استثنا داروی کاهش وزن اورلیستات است؛ که بر نحوه جذب چربی توسط بدن شما تأثیر می‌گذارد. در ادامه به بررسی مورد به مورد این داروها می‌پردازیم.

بوپروپیون- نالترکسون

بوپروپیون- نالترکسون یک داروی ترکیبی است. نالترکسون برای درمان اعتیاد به الکل و مواد افیونی استفاده می‌شود. بوپروپیون دارویی است که برای درمان افسردگی و همچنین برای کمک به ترک سیگار استفاده می‌شود که به آن داروی کمکی ترک سیگار می‌گویند؛ مانند همه داروهای ضد افسردگی، در مورد بوپروپیون هم باید در مورد بروز خطر خودکشی در فرد مصرف کننده هشدار داد. بوپروپیون- نالترکسون می‌تواند فشار خون را افزایش دهد؛ بنابراین پزشک شما باید در شروع درمان به طور مرتب فشار خون شما را چک می‌کند. عوارض جانبی شایع این دارو شامل حالت تهوع، سردرد و یبوست می‌باشد.

مقاله پیشنهادی:  هزینه عمل حلقه معده

لیراگلوتاید

لیراگلوتاید دارویی است که به جز کاهش وزن همچنین برای مدیریت و کنترل بیماری دیابت استفاده می‌شود. این دارو به صورت تزریق روزانه به کار برده می‌شود. حالت تهوع یک شکایت رایج بعد از تزریق این دارو است. بروز استفراغ ممکن است استفاده از این دارو را محدود کند.

اورلیستات

این دارو از جمله داروهای کاهش وزن بوده که شما همچنین فرم خفیف‌تر آن را با نام تجاری (Alli) از داروخانه‌ها دریافت کنید .به کار گیری این دارو می‌تواند عوارض جانبی مانند دفع گاز و مدفوع شل را در فرد مصرف کنده ایجاد کند. هنگام مصرف این دارو باید از رژیم غذایی کم چرب پیروی کنید. در موارد نادر، افراد بعد از مصرف داروی اورلیستات ممکن اسب با آسیب جدی کبدی روبرو شوند؛ اما محققان متوجه نشده‌اند که این دارو باعث آسیب کبدی می‌شود یا نه.

 فنترمین- توپیرامات

فنترمین- توپیرامات ترکیبی از یک داروی کاهش وزن به نام فنترمین و یک داروی ضد تشنج به نام توپیرامات است. فنترمین پتانسیل سوء استفاده را دارد زیرا مانند یک داروی محرک به نام آمفتامین عمل می‌کند. سایر عوارض جانبی احتمالی این دارو شامل افزایش ضربان قلب و فشار خون، بی خوابی، یبوست و عصبی شدن است. توپیرامات خطر بروز نقایص مادرزادی را افزایش می‌دهد. فنترمین به تنهایی (Adipex-P، Lomaira) نیز برای کاهش وزن استفاده می‌شود. این دارو یکی از چهار داروی کاهش وزن است که برای استفاده کمتر از 12 هفته تائید شده است.

سماگلوتاید

سماگلوتاید دارویی است که به جز مبارزه با چاقی و کاهش وزن برای کمک به کنترل بیماری دیابت نوع 2 نیز استفاده می‌شود. شما آن را به عنوان یک تزریق هفتگی برای مدیریت چاقی دریافت کنید. مصرف این دارو می‌تواند عوارض جانبی مانند: تهوع و استفراغ، اسهال، شکم درد، سردرد، خستگی را ایجاد کند.

ستملانوتید

 سازمان غذا و دارو مصرف داری ستملانوتید را فقط برای افراد 6 ساله و بالاتر که به دلیل یکی از این بیماری‌های نادر وراثتی چاقی زیر را دارند تائید کرده است:

 • کمبود پرواپیوملانوکورتین
 • کمبود پروپروتئین سوبتیلیسین-ککسین نوع 1
 • کمبود گیرنده لپتین

برای مصرف دارو، باید از نظر نتایج آزمایشی ویژگی‌هایی داشته باشید که نشان دهد شما به یکی از این بیماری‌ها مبتلا هستید. داروی ستملانوتید هیچ یک از مشکلات ژنی که باعث این شرایط می‌شود را درمان نمی‌کند؛ اما می‌تواند به کاهش وزن ناشی از این بیماری‌ها کمک کند. همچنین این دارو می‌تواند اشتهای شما را کاهش داده و احساس سیری بیشتری در شما ایجاد کند.علاوه بر موارد زیر داروی یاد شده ممکن است به شما در سوزاندن کالری در زمانی که بدن شما در حال استراحت است کمک کند.

معمولاً ستملانوتید را به عنوان تزریق روزانه مصرف می‌کنند. این دارو می‌تواند عوارض جانبی زیر را در فرد مصرف کننده ایجاد کند:

 • پوست متورم یا تحریک شده در جایی که سوزن وارد شده است
 • لکه‌های پوست تیره
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • شکم درد
 • واکنش‌های جنسی ناخواسته
 • افسردگی
 • افکار خودکشی
مقاله پیشنهادی:  نظرات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند!

هرگز ستملانوتید را به کودک زیر 6 سال ندهید. این دارو می‌تواند واکنش‌های خطرناکی را در نوزادان و کودکان ایجاد کند.

بحث و نتیجه‌ گیری دارو درمانی در درمان چاقی

داروهای کاهش وزن روش قطعی برای کاهش وزن نیستند؛ اما آن‌ها ممکن است به شما کمک کنند تا تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید که برای کاهش وزن و بهبود سلامت خود نیاز دارید. معمولاً استفاده از دارو به زمان طولانی نیاز دارد تا کاهش وزن دلخواه را ایجاد کند و این روش در کنار فعالیت بدنی بالا و رژیم غذایی بیشتر برای اضافه وزن و چاقی خفیف کاربرد دارد. در ابتلا به چاقی شدید روش‌هایی مانند اعمال جراحی چاقی می‌توانند به عنوان روش انتخابی یا مکمل روش‌های متعارف یاد شده به کار گرفته شوند.

معمولاً داروهای کاهش وزن در کار ویژگی‌های مفید خود عوارض و مخاطراتی را به دنبال دارد که برای هر دارو طبیعتاً متفاوت می‌باشد. ولی کاهش وزن بدون کمک شایان به تناسب اندام و همچنین عوارض گوارشی از عوارض محتمل این داروها هستند. این داروها در کار تحلیل توده چربی می‌تواند موجب کاهش توده عضلانی بدن فرد مصرف کننده شوند.

معرفی جراح برتر برای انجام اعمال جراحی‌های چاقی

یکی از شروط مهم در انجام موفق اعمال جراحی چاقی، انجام این اعمال جراحی چاقی توسط یک جراح چاقی ماهر و با تجربه است. در این زمینه پیشنهاد ما دکتر علیرضا آذر پیکان از والاترین جراحان شهر تهران و حتی ایران را می‌باشد. این جراح پزشکی حاذق، کارا و دارنده بالاترین مدارک از بهترین دانشگاه‌ها می‌باشند. همچنین ایشان دارای کارنامه‌ای درخور در زمینه اعمال جراحی لاغری و بیماری‌های گوارشی می‌باشد.

دکتر آذر پیکان فلوشیپ فوق تخصصی انکو سرجری و لاپاراسکوپی پیشرفته، جراحی چاقی از دانشگاه تهران، رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان می‌باشد. این جراح ماهر دارای قدرت بیانی عالی در ارائه مشاوره به مراجعه‌کنندگان و همچنین دارای خلقی پسندیده است. سابقه موفق این جراح شامل افزون از 3000 عمل جراحی با نتایجی درخور است. گوشه‌ای از رزومه و فعالیت‌های این جراح موارد زیر را در بر می‌گیرد:

 • عضو انجمن جهانی جراحی چاقی (IFSO)
 • عضو رسمی جامعه کلوپروکتولوژی اروپا (ESCP)
 • فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی پیشرفته، کلورکتال و جراحی چاقی از دانشگاه شیراز
 • فلوشیپ فوق تخصصی انکوسرجری و لاپاراسکوپی پیشرفته
 • رزیدنت برگزیده دانشگاه تهران در زمان گذراندن دوران تخصص
 • سابقه بیش از ۳۰۰۰ جراحی موفق

 افراد مراجعه کننده می‌توانند برای کسب اطلاع از فعالیت‌های دکتر آذر پیکان از اینستاگرام دکتر آذر پیکان (drazarpeikan) دیدن فرمایند. به جز این موارد، افراد مراجعه‌کننده می‌توانند از تجربه افراد جراحی‌شده اطلاع حاصل کنند. این امر می‌تواند کمکی خوب برای برطرف کردن دغدغه‌های ذهنی افراد متقاضی این عمل باشد. مراجعه‌کنندگان برای ارتباط مستقیم با دکتر آذر پیکان می‌توانند از شماره‌های زیر استفاده کنند:

 • ۰۲۱-۲۳۰۲۱۷۶۳
 • ۰۲۱-۲۳۰۲۱۷۶۴
 • ۰۹۱۲۰۵۷۱۳۳۵

آدرس مطب: تهران. سعادت آباد، بین چهار راه سرو بلوار شهرداری، خیابان ریاضی بخشایش، کلینیک بیمارستان عرفان
برای دیدن ویدیو جراحی چاقی دکتر آذرپیکان به این سایت مراجعه کنید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان از دانشگاه تهران

دکتر سید علیرضا آذرپیکان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان و لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی از دانشگاه تهران،رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان