جستجو کردن
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
logo
دکتر آذرپیگان جراح چاقی

دکتر سید علیرضا آذرپیکان

تماس مستقیم با دکتر: 09120571335

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی از دانشگاه تهران، لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی سرطان

بهترین راه درمان سرطان معده

بهترین راه درمان سرطان معده، سرطان معده از جمله بیماری خطرناک در دنیا می‌باشد. درمان به موقع و خوب می‌تواند این بیماری را کنترل کند. روش‌های درمانی مختلفی برای درمان این بیماری کشنده وجود دارد که می‌توانند به تنهایی یا در ترکیب با هم به کار گرفته شوند.
بهترین راه درمان سرطان معده

بهترین راه درمان سرطان معده
کوشش بی دریغ نویسندگان سایت دکتر علیرضا آذر پیکان متخصص جراحی لاغری و انکو سرجری در این است که مقاله‌ای جامع در مورد بهترین راه درمان سرطان معده را تقدیم مخاطبان همیشگی خود کند. سرطان معده از مهم‌ترین و کشنده‌ترین سرطان‌های شایع در دنیای امروزی می‌باشد. یکی از نکات مهم در مورد ویژگی‌های این بیماری مهلک، انتخاب بهترین روش درمان آن می‌ باشد.

مشاوره چاقی دکتر آذرپیکان در واتساپ

روش‌های مختلف و متنوعی برای درمان این نوع از سرطان وجود دارد. با انتخاب بهترین روش درمان سرطان معده می‌توان شانس بقای بیماران مبتلا به سرطان معده را بالا برد. در ادامه به بررسی بهترین راه درمان سرطان معده می‌پردازیم.

سرطان معده چگونه بیماری است؟

سرطان معده زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های هر قسمت از معده رشد کرده و به طور غیر طبیعی و غیر قابل مهار تقسیم شوند. تومورها می‌توانند در هر جایی از معده شروع شوند، اما بیشتر آن‌ها در بافت غده‌ای در سطح داخلی معده شروع می‌شوند. این نوع سرطان، آدنوکارسینوم معده (سرطان معده) است. انواع نادر سرطان معده شامل کارسینوم سلول کوچک، لنفوم ها، تومورهای عصبی غدد درون ریز و تومورهای استرومایی دستگاه گوارش است. سرطان معده یک سرطان نسبتاً شایع در سراسر دنیا است.

درمان سرطان معده

علل ایجاد سرطان معده

برخی از عواملی که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند شامل موارد زیر می‌باشند:

 • استعمال سیگار و دیگر دخانیات
 • سن بالای 60 سال
 • وجود عفونت که در اثر باکتری هلیکوباکتر پیلوری ایجاد شده باشد
 • دریافت رژیم غذایی سرشار از غذاهای دودی، ترشی و شور و کم میوه و سبزی‌های تازه
 • مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی
 • ابتلا به اضافه وزن یا بیماری چاقی
 • ابتلا به فرم‌های خطرناک کم خونی ( پایین بودن میزان گلبول‌های قرمز خون)
 • ابتلا به گاستریت مزمن (التهاب معده)
 • سابقه ابتلای خانوادگی به بیماری سرطان معده
 • گاسترکتومی جزئی برای بیماری زخم (پس از حدود 20 سال)
 • به ارث بردن یک تغییر ژنتیکی که باعث بروز اختلالاتی در ناحیه روده می‌شود.
 • پولیپ آدنوماتوز خانوادگی یا سرطان کولورکتال غیر پولیپوز ارثی.

پیشگیری از سرطان معده

پیشگیری از سرطان معده

اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن خطر سرطان معده انجام دهید که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • سیگار نکشید یا استنشاق سیگار و دیگر دخانیات را ترک کنید
 • کاهش مصرف غذاهای دودی، ترشی و شور
 • رعایت یک رژیم غذایی سالم و سرشار از سبزی‌ها و میوه‌های تازه
 • درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری ممکن است موجب پیشگیری از ابتلای به سرطان معده شود.

نشانه‌ های سرطان معده

علائم و نشانه‌ های سرطان معده

سرطان معده هم به مانند هر بیماری دارای علائم و نشانه‌های خود است. افراد با بروز این علائم به باید به یک پزشک معالج ماهر و با تجربه مراجعه نماید تا در مورد تشخیص و درمان این بیماری فرایندهای لازم را طی کند:

 • احساس درد یا سوزش در شکم
 • سوزش سر دل یا سوء هاضمه
 • احساس سیری، حتی بعد از دریافت یک وعده غذایی کوچک از علائم سرطان معده است.
 • حالت تهوع و یا استفراغ
 • از دست دادن اشتها و یا کاهش وزن
 • تورم شکم
 • خستگی یا ضعف بدون دلیل
 • وجود خون در استفراغ
 • دفع مدفوع سیاه رنگ
مقاله پیشنهادی:  آیا سرطان معده قابل درمان است؟

تشخیص سرطان معده

اگر پزشک معالج احتمال بدهد که شما ممکن است مبتلا به سرطان معده باشید، شما را برای آزمایش‌های بیشتر ترغیب خواهد کرد. آزمایش اصلی تشخیص سرطان معده آندوسکوپی ( که همچنین با عنوان گاستروسکوپی شناخته می‌شود) است. در این روش، پزشک از یک لوله نازک و منعطف با دوربین (آندوسکوپی) استفاده می‌کند که به داخل دهان و در گام بعدی از گلو و مری به معده می‌رود تا با کمک آن پزشک معالج به دستگاه گوارش فرد مشکوک به بیماری نگاه کند.

اگر هر ناحیه از معده مشکوکی تشخیص داده شود، ممکن است مقدار کمی از بافت پوشش معده برداشته شود (بیوپسی) و زیر میکروسکوپ بیشتر بررسی شود. این روش کمتر شایع دیگر، سونوگرافی آندوسکوپی است که در آن آندوسکوپ دارای یک پروب اولتراسوند در انتهای آن است.

پیش آگهی سرطان معده

پیش آگهی یک فرد در ابتلا به بیماری سرطان معده به نوع و مرحله سرطان و همچنین سن و سلامت عمومی در زمان تشخیص و همچنین درمان و زمان شروع و انتخاب درست آن بستگی دارد. اگر سرطان معده در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان آن مؤثرتر است. اگر سرطان قبل از انتشار برداشته شود، به احتمال زیاد قابل درمان است. با این حال، به دلیل عدم وجود یا مبهم بودن علائم در مراحل اولیه، سرطان معده اغلب تا زمانی که پیشرفته‌تر نشده باشد، تشخیص داده نمی‌شود.

 مراحل بعد از تشخیص سرطان معده

پس از تشخیص سرطان معده، ممکن است احساس شوک، ناراحتی، اضطراب یا سردرگمی کنید. این موارد واکنش‌هایی عادی به ابتلای به سرطان معده هستند. واکنش‌های بعد از تشخیص سرطان معده یا مری برای هر فردی متفاوت است. برای بسیاری از افراد دوران بعد از فهمیدن ابتلا به این بیماری، دوران سختی خواهد بود، با این حال برخی از افراد به فعالیت‌های عادی روزانه خود ادامه می‌دهند. ممکن است برای شما مفید باشد که در مورد گزینه‌های درمانی خود با پزشکان، خانواده و دوستان خود صحبت کنید.

مقاله پیشنهادی:  برای سرطان مری چی بخوریم؟

در این مورد از پزشک معالج خود سؤالات مهم را بپرسید و به اندازه اطلاعاتی که احساس می‌کنید نیاز دارید جستجو کنید. این امر به اراده شما بستگی دارد که چقدر می‌خواهید در تصمیم‌گیری در مورد درمان خود مشارکت داشته باشید.

درمان سرطان معده

در اولین گام پس از تشخیص سرطان معده، مرحله ابتلا به این بیماری روشن خواهد شد. یک یا چند مورد از آزمایش‌های زیر برای تعیین وسعت سرطان (مرحله آن) استفاده می‌شود:

 • سی تی اسکن
 • اسکن با امواج فراصوت
 • اسکن PET
 • لاپاراسکوپی
 • اسکن استخوان.

بهترین راه درمان سرطان معده

این بیماری هم به مانند دیگر بیماری‌ها دارای روش‌های درمانی مختلفی می‌باشد که در ادامه بهترین موارد ذکر گردیده و شرح داده می‌شود:

عمل جراحی

درمان اصلی برای درمان بیماری سرطان معده جراحی است که شامل گاسترکتومی کامل یا جزئی (برداشتن تمام یا بخشی از معده) می‌باشد. این روش می‌تواند به تنهایی یا در ترکیب با دیگر روش‌ها به کار گرفته شود.

شیمی درمانی

روش درمانی شیمی درمانی ممکن است قبل از جراحی برای کوچک کردن تومورهای بزرگ‌تر انجام شود. همچنین می‌توان از آن پس از جراحی برای کاهش خطر بازگشت سرطان استفاده کرد. این روش نیز به مانند عمل جراحی می‌تواند به تنهایی یا در ترکیب با روش‌هایی مانند عمل جراحی یا پرتودرمانی به کار گرفته شود.

پرتو درمانی

پرتودرمانی اغلب هم‌زمان با شیمی درمانی انجام می‌شود. گاهی اوقات پزشکان به این روش شیمی – پرتو درمانی می‌گویند. ممکن است برای درمان سرطان معده در مرحله 1 نیازی به بهره‌گیری از روش پرتودرمانی نباشد. اگر جراحی تمام سرطان را از بین برد، ممکن است نیازی به این روش نباشد. گاهی اوقات از پرتودرمانی قبل از جراحی و برای درمان سرطان معده مرحله 2 و 3 استفاده می‌شود.

این روش می‌تواند سرطان را کوچک کند تا راحت‌تر از بین برود. در صورتی که سرطان به طور کامل حذف نشود، ممکن است پس از جراحی از پرتودرمانی استفاده شود. پرتو دادن بعد از جراحی را پرتودهی کمکی می‌نامند. در صورتی که سرطان پیشرفته باشد یا جراحی امکان‌پذیر نباشد، پرتودرمانی می‌تواند به تسکین علائم سرطان معده کمک کند.

مراقبت تسکینی

در برخی موارد سرطان معده، گروه پزشکی شما ممکن است در مورد مراقبت تسکینی با شما صحبت کند. هدف مراقبت تسکینی بهبود کیفیت زندگی شما با کاهش علائم سرطان است. علاوه بر کاهش سرعت گسترش سرطان معده، درمان تسکینی می‌تواند درد را تسکین دهد و به مدیریت سایر علائم کمک کند. درمان ممکن است شامل رادیوتراپی، شیمی درمانی یا سایر درمان‌های دارویی باشد.

مقاله پیشنهادی:  علائم سرطان روده

بحث و نتیجه‌ گیری بهترین راه درمان سرطان معده

سرطان معده از جمله بیماری‌هایی که میزان کشندگی بالایی در افراد مبتلا در اقصی نقاط دنیا دارد. این امر اهمیت این بیماری خطرناک را به ما خاطر نشان می‌سازد. بعد از شک به ابتلا و فرایند تشخیص این بیماری نیاز است در اولین زمان ممکن بهترین روش درمانی برای کنترل و ریشه کنی این بیماری در نظر گرفته شود.

روش‌های درمان سرطان معده شامل عمل جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی، درمان هدفمند و … می‌باشد. این روش‌های درمانی می‌توانند به تنهایی یا در ترکیب با هم به کار گرفته شوند. بهترین مرجع برای انتخاب بهترین روش درمان بیماری سرطان معده پزشک جراح می‌باشد.

معرفی جراح برتر برای انجام عمل جراحی سرطان معده

یکی از شروط لازم در انجام جراحی سرطان معده موفق، بهره‌ گیری از یک جراحی حاذق و به روز می‌باشد. در این پیشنهاد ما دکتر علیرضا آذر پیکان از بهترین جراحان تهران و بلکه کل ایران می‌باشد. دکتر آذر پیکان پزشکی مطلع، چیره‌دست و دارنده بهترین مدارک از بالاترین دانشگاه‌ها می‌باشند. جدای از این جناب دکتر دارای کارنامه‌ای درخشان در اعمال جراحی لاغری و بیماری‌های گوارشی می‌باشد.

دکتر آذر پیکان فلوشیپ فوق تخصصی انکو سرجری و لاپاراسکوپی پیشرفته، جراحی چاقی از دانشگاه تهران، رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان است. این جراح حاذق، به شدت پیگیر در پاسخگویی مراجعه‌کنندگان دقیق می‌باشد. سابقه روشن این جراح حاوی بیشتر از 3000 عمل جراحی عالی و موفق است. گوشه‌ای از فعالیت این جراح موارد زیر را شامل می‌شود:

 • عضو انجمن جهانی جراحی چاقی (IFSO)
 • عضو رسمی جامعه کلوپروکتولوژی اروپا (ESCP)
 • فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی پیشرفته، کلورکتال و جراحی چاقی از دانشگاه شیراز
 • فلوشیپ فوق تخصصی انکوسرجری و جراحی سرطان معده پیشرفته
 • رزیدنت برگزیده دانشگاه تهران در زمان گذراندن دوران تخصص
 • سابقه بیش از ۳۰۰۰ جراحی موفق

 مراجعه‌کنندگان می‌توانند برای آگاهی از فعالیت‌های دکتر آذر پیکان از اینستاگرام دکتر آذر پیکان (drazarpeikan) دیدن فرمایند. همچنین افراد متقاضی جراحی می‌توانند از تجربه افراد جراحی‌شده بهره وافی و کافی را ببرند. این تجارب می‌تواند در کمک به رفع پرسش‌های ذهنی افراد متقاضی این عمل مفید باشد. مراجعه‌کنندگان برای ارتباط مستقیم با دکتر آذر پیکان می‌توانند از شماره‌های زیر استفاده کنند:

 • ۰۲۱-۲۳۰۲۱۷۶۳
 • ۰۲۱-۲۳۰۲۱۷۶۴
 • ۰۹۱۲۰۵۷۱۳۳۵

آدرس مطب: تهران. سعادت آباد، بین چهار راه سرو بلوار شهرداری، خیابان ریاضی بخشایش، کلینیک بیمارستان عرفان
برای دیدن ویدیو جراحی چاقی دکتر آذرپیکان به این سایت مراجعه کنید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و سرطان از دانشگاه تهران

دکتر سید علیرضا آذرپیکان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان و لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی از دانشگاه تهران،رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

دکتر آذرپیگان جراح چاقی

دکتر سید علیرضا آذرپیکان

تماس مستقیم با دکتر: 09120571335

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان،لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی از دانشگاه تهران

رتبه برتر بورد تخصصی نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان