جستجو کردن
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
logo
دکتر آذرپیگان جراح چاقی

دکتر سید علیرضا آذرپیکان

تماس مستقیم با دکتر: 09120571335

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی از دانشگاه تهران، لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی سرطان

مزایا و معایب عمل پلیسه معده

خطرات عمل پلیسه معده و مزایای پلیکاسیون معده

کسب موفقیت در راستای لاغری توسط عمل جراحی معده و دور بودن از معایب آن تا حد زیادی وابسته به توانایی شما و تغییرات در رژیم غذایی، فعالیت بدنی، برنامه ورزش و غیره است. عمل پلیسه معده مانند دیگر جراحی‌های مربوط به لاغری و معده مزایا و معایبی دارد. اطلاع از این مزایا و معایب پیش از عمل بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا برخی از معایب این عمل را با داشتن اطلاعات می‌توان کاهش داد؛ البته که عمل پلیسه معده مزایای زیادی مثل کاهش وزن چشم‌گیر، کاهش خطرات بیماری‌های قلب عروقی و غیره را دارد که در ادامه این موارد را به صورت کامل‌تر به همراه معایب آن از جمله تهوع، استفراغ و غیره توضیح می‌دهیم.

خطرات عمل پلیسه معده

عمل پلیسه معده خطرات زیاد و جدی به همراه ندارد. اخیرا تحقیقات جامع و کاملی در رابطه با عمل پلیسه معده، صورت گرفته است. در طی این تحقیق به این نتیجه رسیدند که تا کنون هیچ مرگی ناشی از جراحی چاقی با روش پلیسه معده در جهان رخ نداده است. همچنین متوجه شدند عوارض و خطرات ناشی از این عمل جراحی، بین 1 تا 9 درصد است. باید توجه داشته باشید که این جراحی، دارای خطرات طبیعی سایر عمل‌هایی که توسط بیهوشی صورت می‌گیرند است. از این دست از خطرات کلی می‌توانیم به آمبولی، مشکلات تنفسی به ویژه در زمان عمل، اختلال شناختی، تهوع، سردرگمی و مواردی از این قبیل اشاره کنیم. به طور کلی خطرات عمل پلیسه معده، بیشتر شامل خطرات ناشی از مشکلات پزشکی در حین عمل یا پس از آن می‌شود. توجه داشته باشید، رعایت نکردن رژیم غذایی، داشتن فعالیت نادرست بدنی و غیره خطرات زیادی به همراه دارد که شامل خونریزی معده و موارد مربوطه می‌شود.

مقایسه مزایا و معایب عمل پلیسه معده

برای انجام عمل پلیسه معده بهتر است، مقایسه‌ای بین مزایا و معایب این عمل داشته باشید. به طور کلی این عمل معایب زیادی ندارد و مزایای آن بیشتر است؛ اما نکته‌ای که در رابطه با معایب آن وجود دارد و باید بدانید، این است که امکان اینکه معایب عمل پلیسه معده در طولانی مدت نمایان شوند وجود دارد و به همین دلیل باید به صورت مداوم، توجه زیادی به سلامت بدنی خود داشته باشید. از معایب کوتاه مدت این عمل باید به تهوع، اسهال، ضعف و موارد ساده این چنینی که برای چند روز بعد از عمل وجود دارند، اشاره کنیم. معایب نادر این عمل شامل خونریزی معده، باز شدن بخیه‌ها، سنگ کلیه و غیره می‌شوند.

در سال 2018 یک سری مطالعات پزشکی صورت گرفته و در طی آن متوجه شدند، افرادی که عمل‌های لاغری مثل پلیکاسیون معده می‌کنند، عمر بیشتری دارند و زندگی طولانی‌تری نسبت به افراد با تشابه سن، جنسیت و BMI که عمل جراحی لاغری را انجام نداده‌اند، دارند و این مورد یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این عمل به حساب می‌آید. همچنین در طی همان تحقیقات دریافتند که عمل پلیسه معده و سایر عمل‌های لاغری در کاهش بیماری‌های قلبی عروقی، تاثیر شایانی دارند. محققان به این نتیجه رسیدند که لاغری پس از عمل، می‌تواند از بروز فشار خون بالا، سکته و دیابت نیز جلوگیری کند. انجام عمل پلیسه به شما کمک می‌کند که خواب راحت‌تری داشته باشید. در ادامه کلیه مزایا و معایب مربوط به این عمل جاحی، نام برده می‌شوند.

10 مزیت عمل پلیسه معده

 1. لاغری در مدت زمان کوتاه
 2. کاهش بیماری‌های قلبی
 3. کاهش احتمال ابتلا به دیابت
 4. کاهش احتمال سکته
 5. کاهش بیماری فشار خون
 6. افزایش باروری در بانوان (بهتر است تا 12 الی 18 ماه پس از عمل بارداری رخ ندهد)
 7. بالا رفتن کیفیت خواب
 8. طول عمر بیشتر
 9. افزایش اعتماد به نفس
 10. عوارض کوتاه مدت و دوره نقاحت کوتاه

مزیت های جراحی پلیسه معده را بشناسید

10 خطر عمل جراحی پلیسه معده

 1. تهوع شدید
 2. باز شدن بخیه‌های معده
 3. ایجاد عفونت در محل جراحی
 4. برگشت معده به حالت قبل
 5. خونریزی بخیه‌ها
 6. مشکلات بیهوشی
 7. امکان ابتلا به افسردگی (بیشتر در بیمارانی که سابقه افسردگی داشته‌اند)
 8. ریزش مو
 9. سنگ کیسه صفرا
 10. کمبود مواد مغذی

10 خطر جدی در عمل پلیسه معده را بشناسید

مقایسه عمل پلیسه معده با سایر جراحی های لاغری

با پیشرفت علم و تکنولوژی برای لاغری، جراحی‌های مختلفی ارائه شده است. هر یک از این عمل‌ها در نوع خود، دارای مزایا و معایب هستند و متناسب با میزان جراحی صورت گرفته، دوره نقاحت و مراقبت‌های ویژه خود را دارند. موارد زیر عمل‌های موجود برای لاغری هستند:

 • عمل بای پس معده
 • عمل لاپاراسکوپی باندینگ شکمی قابل تنظیم
 • عمل اسلیو معده یا گاسترکتومی
 • عمل پلیکاسیون معده
 • عمل بای پس روده
 • پیکر تراشی یا عمل لپیوماتیک
 • عمل لیپو ساکشن یا لیبوپلاستی
 • عمل ابدومینوپلاستی

تمامی این عمل‌ها برای لاغری صورت می‌‌گیرند که در اکثر آن‌ها معده تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. تفاوت اصلی این عمل‌ها در نوع انجام آن‌ها است. به طوری که برای مثال در عمل اسلیو و بای پس بخشی از معده به طور کامل برداشته می‌شود؛ ولی در عمل پلیکاسیون معده تنها معده بخیه زده می‌شود و با استفاده از بخیه، حجم آن کاهش پیدا می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که امکان برگشت در عمل پلیسه معده وجود دارد؛ ولی در عمل اسیلو این امکان وجود ندارد؛ اما به طبع امکان معایب بالاتری را دارا است. از دیگر موارد مهم تفاوتی بین عمل پلیسه معده و سایر جراحی‌های لاغری باید به BMI مناسب برای آن عمل اشاره کنیم، کسانی برای این عمل مناسب هستند که BMI آن‌ها بین 35 تا 40 باشد. این مقدار در عمل بای پس معده بالای 50 است.

مقایسه جراحی پلیسه معده با سایر جراحی های لاغری

بررسی مزایا و معایب عمل پلیسه معده با دکتر آذرپیکان

همانطور که خواندید مزایای این عمل، نسبت به معایب آن بسیار بیشتر است؛ اما تمامی این مزایا در صورتی شامل حال بیمار می‌شوند که تحت نظر پزشک متخصص و با تجربه مورد جراحی قرار بگیرد. میزان تخصص پزشک در نتیجه عمل بسیار تاثیر گذار است، به همین علت باید در انتخاب پزشک جراح پلیسه معده توجه بسیاری داشته باشید. دکتر آذرپیکان از متخصصان بسیار موفق در این زمینه هستند که عمل پلیکاسیون معده را به بهترین نحوه ممکن انجام می‌دهد، به صورتی که اکثر بیماران تنها عوارض کوتاه مدت عمل را تا چند روز پس از عمل تجربه می‌کنند.

 

خطرناک‌ترین مورد پس از عمل پلیسه معده چیست؟

خطرناک‌ترین مورد بعد از عمل پلیکاسیون معده، خونریزی است.

مهم‌ترین مزایا عمل پلیسه معده کدامند؟

لاغری سریع، کاهش بیماری‌های مختلف و خواب راحت از مهم‌ترین مزایای این عمل هستند.

آیا پس از عمل پلیسه معده امکان بازگشت به حالت قبل وجود دارد؟

بله ممکن است به دلایل مختلفی پس از عمل سایز معده به حالت قبل بازگردد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و سرطان از دانشگاه تهران

دکتر سید علیرضا آذرپیکان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان و لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی از دانشگاه تهران،رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

دکتر آذرپیگان جراح چاقی

دکتر سید علیرضا آذرپیکان

تماس مستقیم با دکتر: 09120571335

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان،لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی از دانشگاه تهران

رتبه برتر بورد تخصصی نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

لیست مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *