جستجو کردن
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
logo
دکتر آذرپیگان جراح چاقی

دکتر سید علیرضا آذرپیکان

تماس مستقیم با دکتر: 09120571335

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی از دانشگاه تهران، لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی سرطان

انواع سرطان معده کدام اند؟

خطرناک ترین انواع سرطان معده را بشناسید

اضافه وزن، ارثی بودن سرطان معده در خانواده، ملتهب شدن معده در مدت طولانی، رفلاکس معده، سیگار کشیدن، ورم معده و یولیپ‌های آن به طور مداوم، از مواردی است که خطر مبتلا شدن به سرطان معده را به ما هشدار می‌دهد. معمولاً سرطان معده در طولانی مدت علائم خود را نمایش داده و به اصطلاح علائم خاموش دارد؛ در نتیجه پیشرفت بیماری و تشخیص دیر آن باعث می‌شود درمان کردن سرطان معده سخت شود.

پزشک سرطان معده با انجام آزمایشات و تصویر برداری از طریق سیتی اسکن شکم و معده، خوش‌خیم یا بدخیم بودن سرطان معده را مشخص می‌کند تا متوجه شوند تومور در چه مرحله‌ای قرار داشته و چقدر پیشروی کرده است. سرطان معده اگر از نوع خوش‌خیم باشد قابل درمان است؛ اما در سرطان بدخیم شانس بیمار برای بهبود کم می‌شود. در ادامه به بررسی انواع مختلف سرطان معده می‌پردازیم و راه‌های درمان آن را بیان می‌کنیم. پس تا انتهای این نوشته، با ما همراه شوید.

 

همه چیز درباره انواع سرطان معده

سرطان معده در طول چند سال به کندی رشد می‌کند و قبل از ایجاد سرطان واقعی، ابتدا یک تغییرات پیش سرطانی در پوشش داخلی معده رخ می‌دهد که اصطلاحاً به آن مخاط معده می‌گویند. این تغییرات به ندرت باعث ایجاد علائم سرطان معده می‌شوند، پس شناسایی آن دشوار است. سرطان‌ می‌تواند از هر قسمت معده شروع شود که هر کدام علائم و درمان مخصوص به خود را دارند. در ضمن محلی که سرطان از آن شروع می‌شود نوع درمان را نیز مشخص می‌نماید. اکنون در ادامه به بررسی انواع سرطان معده و روش های جراحی سرطان معده یا درمان های غیرمداخله ای آن می‌پردازیم.

 

سرطان غدد تولید کننده مخاط (Adenocarcinoma)

بیش از 90 درصد سرطان‌های معده  از نوع آدنوکارسینوم هستند. این نوع سرطان‌ها از سلول‌های غده‌ای در داخلی‌ترین پوشش معده (مخاط) ایجاد می‌شوند. آن‌ها از غده‌های تولید کننده مخاط در دیوار معده شکل گرفته و به طور تدریجی باعث تشکیل تومورهای خطرناک می‌شوند. دو نوع اصلی آدنوکارسینوم معده وجود دارد:

  • نوع روده‌ای: سلول‌های سرطانی تغییرات ژنی خاصی را ایجاد می‌کنند که ممکن است امکان درمان با دارو درمانی هدفمند را فراهم کند.
  • نوع پراکنده: در این حالت سلول‌ها تمایل به رشد سریع‌تر دارند و نسبت به نوع روده‌ای کمتر شایع می‌باشد ولی درمان آن سخت‌تر است.

تومور استرومال دستگاه گوارش (GIST)

این تومورها در سلول‌های دیواره معده که سلول‌های بینابینی کژال نام دارند، شروع می‌شوند. برخی از GISTها بسیار بیشتر از سایرین در نواحی دیگر رشد می‌کنند یا به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابند. اگرچه GISTها می‌توانند در هر جایی از دستگاه گوارش شروع شوند، اما بیشتر آنها از معده آغاز به پیشروی می‌کنند. علت دقیق بروز GIST هنوز مشخص نیست، اما معمولاً به عوامل ژنتیکی و تغییرات در ژن‌های مرتبط با GIST و رشد سلول‌ها مانند ژن PDGFRAمرتبط می‌شود.

تومور استرومال دستگاه گوارش به عنوان یکی از خطرناک ترین و شایع ترین انواع سرطان معده در بیماران شناخته می شود.

تومورهای نورواندوکرین

این مدل از سرطان معده یک نوع تومور بدخیمی است که در سلول‌هایی که عملکرد عصبی و هورمونی را هم‌زمان دارند، شکل می‌گیرند. در بیشتر موارد، تومورهای نورواندوکرین رفتار آهسته‌تر و خوش‌خیم دارند، اما در برخی موارد ممکن است خارج از بافت محلی جدا شده و به اندازه کافی بدخیم باشند. این تومورها ممکن است هورمون‌های زیادی را ترشح کنند که به عوارض و نشانه‌های مختلفی منجر شود و در نهایت علائم سرطان معده پدیدار شود.

 

سرطان لنفوما (Lymphoma)

این نوع سرطان معده به لنفوما یا سرطان سلول‌های لنفاوی معروف است و نسبتاً کمتر از سرطان غدد تولید کننده مخاط رخ می‌دهد. در این نوع سرطان، سلول‌های لنفاوی از لایه‌های مختلف دیوار معده رشد کرده و تشکیل تومور می‌دهند. این سرطان‌ها در سلول‌های سیستم ایمنی به نام لنفوسیت‌ها شروع می‌شوند؛ اما برخی از آنها می‌توانند در دیواره معده به وجود آمده و گسترش یابند. درمان این سرطان‌ها به نوع لنفوم و سایر عوامل بستگی دارد.

 

سرطان کارسینوئید معده

سرطان کارسینوئید معده (Gastric Carcinoid Cancer) یک نوع نادر از سرطان معده است که از سلول‌های کارسینوئیدی در دیواره معده شکل می‌گیرد. سلول‌های کارسینوئیدی سلول‌هایی هستند که هورمون‌ها را ترشح می‌کنند. اکثر سرطان‌های کارسینوئید معده معمولاً خوش‌خیم هستند. علت دقیق بروز سرطان کارسینوئید معده هنوز مشخص نیست؛ اما تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود اسید معده، التهاب معده و عوامل ژنتیکی ممکن است، نقشی در بروز این نوع سرطان داشته باشند.

 

آیا سرطان معده در نهایت منجر به مرگ می‌شود؟

سرطان معده یکی از سرطان‌های جدی و دومین سرطان کشنده در دنیا است. در ایران سالانه 10 هزار نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند؛ اما باید توجه داشت که نتیجه نهایی و پیش‌بینی بهبود بیماری، بر اساس عوامل مختلفی مانند: نوع سرطان، مرحله بالینی، روش درمان، و وضعیت عمومی بیمار تعیین می‌شود. در صورت تشخیص سرطان معده، مهم است که به موقع درمان شروع شود.

با توجه به آمار، درصد موفقیت برای شکست سرطان معده بین 20 تا 30 درصد در نظر گرفته می‌شود. اما با پیشرفت در تشخیص زودرس و راه‌های درمانی، امروزه درصد بهبود برای سرطان معده بالا رفته است و به طور کلی وابسته به تشخیص زود هنگام سرطان معده می‌باشد. اگر سرطان در مراحل زودرس تشخیص داده شود و در زمان‌بندی مناسب اقدام به درمان شود، شانس بقاء و کنترل بیماری بالا خواهد رفت.

شانس بقا و زنده ماندن در مقابله با انواع مختلف سرطان معده و خطرناک ترین نوع سرطان معده چقدر است؟

راه‌های درمان انواع سرطان معده

در اولین قدم بعد از تشخیص سرطان معده، باید آزمایش‌هایی همچون سی تی اسکن، اسکن PET، لاپاراسکوپی، اسکن استخوان و موارد دیگر را انجام دهید تا جراح سرطان معده بتواند بهترین روش درمان را با توجه به شرایط جسمی شما، میزان پیشرفته بودن سرطان و نوع آن روش درمان را تعین کند و جهت انجام آن برنامه ریزی دقیق و اصولی برای شما تنظیم نماید. اصلی‌ترین روش‌های درمان سرطان معده، شامل روش‌های زیر می‌شود:

 

جراحی

درمان اصلی سرطان معده انجام جراحی است که خود شامل گاسترکتومی کامل یا جزئی می‌شود. این روش می‌تواند به تنهایی انجام شود یا مطابق با دستور پزشک، با دیگر روش‌ها به صورت ترکیبی صورت بگیرد. جراحی برای برداشت تومور معده و بافت‌های اطراف آن می‌تواند استفاده شود. در صورتی که سرطان در مراحل زودرس تشخیص داده شود و به توده‌های محدودتر  منجر شود، امکان برداشت جراحی توده‌های سرطانی از معده و حتی بخشی از معده وجود دارد. در این حالت یکی از انواع جراحی سرطان معده برای درمان انتخاب می شود.

گاسترکتومی جزئی، شامل برداشتن بخشی از دستگاه گوارش است که حاوی قسمت سرطانی، غدد لنفاوی مجاور و بخش‌هایی از سایر بافت‌ها و اندام‌های نزدیک تومور است. طحال نیز ممکن است برداشته شود. گاسترکتومی کامل شامل برداشتن کل معده، غدد لنفاوی مجاور، و بخش‌هایی از مری، روده کوچک و سایر بافت‌های نزدیک تومور است.

 

شیمی درمانی

شیمی درمانی می‌تواند قبل از انجام جراحی برای کوچک کردن تومورهای سرطانی در معده انجام شود. در مواردی نیز پس از انجام جراحی شیمی درمانی را نیز شروع می‌کنند تا خطر بازگشت سرطان را کاهش دهند. استفاده از داروهای شیمی درمانی، برای کاهش و کنترل سرطان معده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این داروها می‌توانند به صورت سیستمیک (تأثیر بر کل بدن) یا به صورت موضعی (مثل مصرف داروها به صورت مستقیم در معده) استفاده شوند.

روش انجام شیمی درمانی در انواع سرطان معده

پرتو درمانی

معمولاً پزشکان انجام پرتو درمانی را به همراه شیمی درمانی تجویز می‌کنند که به آن شیمی پرتو درمانی می‌گویند. از پرتو درمانی برای درمان سرطان معده، در مرحله 2 و 3 استفاده می‌شود. در این روش اشعه قوی مانند اشعه ایکس را به بخش سرطانی، می‌تابانند تا سلول‌های سرطانی را از بین ببرد و توده را کوچک کرده یا از رشد آنها جلوگیری کند. در صورت لزوم و با توجه به وضعیت بالینی بیمار و مشخصات سرطان، رادیوتراپی می‌تواند به عنوان درمان اصلی یا به عنوان تکمیل درمان مورد استفاده قرار بگیرد.

 

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی یک نوع درمان سرطان معده است که از سیستم ایمنی بدن، برای مبارزه با سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. هدف اصلی ایمونوتراپی، تقویت و تحریک سیستم ایمنی بدن است. به‌طوری‌که توانایی بهبود برخی از قدرت شناسایی و تخریب سلول‌های سرطانی را داشته باشد. این نوع درمان با استفاده از ترکیب داروها، واکسن‌ها، آنتی‌بادی‌ها و دیگر عوامل ایمنی، سعی در بهبود و تقویت پاسخ ایمنی بدن در برابر سرطان دارد.

این درمان می‌تواند به صورت مستقیم به سلول‌های سرطانی حمله کند و آن‌ها را از بین ببرد یا با فعال کردن سیستم ایمنی بدن، آن را به تخریب سلول‌های سرطانی تشویق کند. مهم است بدانید که ایمونوتراپی، نهایتاً بستگی به نوع و مشخصات سرطان، وضعیت بالینی بیمار و توصیه جراح سرطان معده مربوطه دارد.

 

درمان هدفمند

درمان هدفمند سرطان معده از طریق استفاده از داروها و ترکیباتی که به طور مستقیم روی مولکول‌ها و مسیرهای خاصی در سلول‌های سرطانی تأثیر می‌گذارند، انجام می‌شود. مرحله اول درمان هدفمند سرطان معده شناسایی ژن‌های خاصی است که در فعالیت و رشد سلول‌های سرطانی نقش دارند. بررسی اطلاعات ژنتیکی سلول‌های سرطانی به کمک آزمایشگاهی مانند: تست ژنومیک سرطان و شناخت تغییرات ژنتیکی و ژنومیکی در سلول‌های سرطانی انجام می‌شود. سپس، با توجه به نتایج، داروها و ترکیباتی که بر روی ژن‌های خاص تأثیر مثبت دارند، انتخاب می‌شوند.

این داروها می‌توانند به طور مستقیم بر سلول‌های سرطانی اثر بگذارند و فرایندهایی مثل رشد و انتشار سلول‌های سرطانی را متوقف کنند یا باعث مرگ سلول‌های سرطانی شوند. مهم‌ترین مزیت درمان هدفمند این است که به طور مستقیم بر سلول‌های سرطانی تأثیر می‌گذارد و در عین حال کمترین آسیب را به سلول‌های سالم وارد می‌کند که این می‌تواند عوارض جانبی را کاهش دهد.

 

خطرناک‌ترین سرطان معده کدام است؟

سرطان معده بدخیم خطرناک‌ترین نوع سرطان است که علائمی همچون کاهش وزن بی دلیل، درد معده دارد و متأسفانه در ابتدا علائم سرطان معده را نشان نمی‌دهد. در این نوع سرطان سلول‌های سرطانی از پوشش داخلی معده به وجود می‌آیند؛ سپس توده‌هایی را در محل ایجاد می‌کند. سرطان معده بدخیم می‌تواند هر بخشی از معده را مبتلا کند؛ اما معمولاً و در اکثر اوقات بدنه اصلی معده در گیر سرطان می‌شود. در نهایت تومور ایجاد شده می‌تواند به اندام‌های مجاور مانند کبد لوزالمعده و غیره سرایت کند. همان طور که گفتیم سرطان معده بدخیم معمولاً علائمی در ابتدا ایجاد نمی‌کند تا زمانی که پیشرفته شود و بتوان علائمی همچون از دست دادن اشتها، مشکل بلع، خستگی یا ضعف، تهوع و استفراغ، کاهش وزن بی دلیل، سوزش سر دل، مدفوع سیاه یا سرفه خونی و موارد دیگر را تشخیص داد.

سرطان معده یک بیماری جدی است و در برخی موارد می‌تواند کشنده باشد. اما برای تعیین کدام نوع سرطان معده کشنده‌تر است، باید توجه داشت که نتیجه نهایی و طول عمر بیمار بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله نوع سرطان، مرحله بالینی، وضعیت عمومی بیمار و روش‌های درمانی که مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم است که هر نوع سرطان معده را با تشخیص زودرس و به موقع و شروع درمان مناسب، کنترل کرد. بنابراین، در صورت مشکوک بودن به سرطان معده و برای دریافت تشخیص علائم اولیه سرطان معده و درمان صحیح، مراجعه به یک پزشک سرطان معده متخصص اهمیت بالایی دارد.

 

مروری بر انواع سرطان معده با دکتر آذرپیکان

سرطان معده یکی از خطرناک‌ترین سرطان‌هایی است که در دنیا شایع است. این سرطان به کندی رشد می‌کند و در مراحل اولیه که بهترین زمان برای درمان است، علائمی برای تشخیص ندارد. سرطان‌های معده می‌توانند خوش خیم یا بد خیم باشند. در سرطان خوش خیم معده، یک توده ایجاد می‌شود که این توده در جای خود ثابت می‌ماند و اندام‌های دیگر را درگیر نمی‌کند و سلول‌های آن در سراسر بدن پخش نمی‌شوند؛ اما در سرطان بدخیم معده، سلول‌های سرطانی مدام در حال پیشروی و گسترش هستند و می‌توانند اندام‌های دیگر را درگیر کنند. در این حالت شانس بیمار برای بهبود کم می‌شود اما مهم ترین نکته برای درمان هر نوع سرطان، روحیه بیمار است.

هر چه بیمار روحیه خود را تقویت کند و امید به بهود خود را از دست ندهد، می‌تواند به سرطان غلبه کند. دومین نکته مهم در درمان سرطان انتخاب پزشک معالج و جراح می‌باشد. برای شناسایی دقیق نوع سرطان معده و میزان پیشروی آن باید به یک پزشک سرطان معده خبره و با سابقه عالی مراجعه کنید تا بتواند برنامه ریزی دقیق مناسبی برای درمان شما انجام دهد. از همراهی شما تا پایان این نوشته، کمال تشکر را داریم. در صورت ایجاد هر گونه سوال یا ابهامی در رابطه با انواع سرطان معده، می‌توانید در بخش نظرات، با تیم دکتر آذرپیکان در ارتباط باشید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و سرطان از دانشگاه تهران

دکتر سید علیرضا آذرپیکان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان و لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی از دانشگاه تهران،رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

دکتر آذرپیگان جراح چاقی

دکتر سید علیرضا آذرپیکان

تماس مستقیم با دکتر: 09120571335

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان،لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی از دانشگاه تهران

رتبه برتر بورد تخصصی نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

لیست مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *