جستجو کردن
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
logo
دکتر آذرپیگان جراح چاقی

دکتر سید علیرضا آذرپیکان

تماس مستقیم با دکتر: 09120571335

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی از دانشگاه تهران، لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی سرطان

انواع سرطان روده

معرفی و آشنایی با انواع سرطان روده با کلینیک دکتر آذرپیکان

انواع سرطان روده که در اثر رشد غیرطبیعی و خارج از کنترل سلول‌ها در جداره روده بزرگ (کولون) و رکتوم یا روده کوچک پدید می‌آیند، می‌توانند در هر نقطه از این مسیر حیاتی، رخ داده و زندگی فرد را تحت‌الشعاع قرار دهند. در نتیجه هر یک از انواع سرطان های روده می تواند تاثیراتی مستقیم و خطرناک بر سلامتی فرد بگذارد.

روده بزرگ، که به عنوان کولون نیز شناخته می‌شود؛ بخش نهایی دستگاه گوارش بوده و وظیفه‌اش جذب آب و مواد مغذی باقیمانده از غذا و دفع مواد زائد به صورت مدفوع است. سرطان روده بزرگ که بیشتر با نام سرطان کولون شناخته می‌شود، می‌تواند در هر ناحیه از این بخش 1.5 متری، از جمله سِکوم، کولون صعودی، کولون عرضی، کولون نزولی و رکتوم، رخ دهد. همچنین روده کوچک، که لوله‌ای باریک و پیچیده به طول تقریبی 6 متر است، مسئول جذب اصلی مواد مغذی از غذا است. سرطان روده کوچک، که شامل انواع مختلفی از جمله آدنوکارسینوم، کارسینوئید، لنفوم و سارکوم می‌شود، می‌تواند در هر نقطه از این بخش از دستگاه گوارش پدید آید. در این نوشته، قصد بر این داریم تا به بررسی موضوع معرفی انواع سرطان روده، درمان آن‌ها و غیره بپردازیم. پس در صورت نیاز، تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع سرطان روده

در نظر داشته باشید، سرطان روده می‌تواند به دو دسته اصلی سرطان روده بزرگ و سرطان روده کوچک، تقسیم شود. در رابطه با سرطان روده بزرگ می‌توان گفت، این نوع سرطان در بخش پایانی دستگاه گوارش که شامل روده بزرگ و رکتوم می‌شود، رخ خواهد داد و در حالت کلی، شایع‌ترین نوع سرطان روده است. این در حالتی است که سرطان روده کوچک، در قسمت ابتدایی دستگاه گوارش، که شامل روده کوچک می‌شود؛ رخ می‌دهد. همچنین، هر دو نوع سرطان می‌توانند از انواع مختلف سلول‌ها در روده شروع شوند که رایج‌ترین نوع، آدنوکارسینوم است که از سلول‌های تولید‌کننده مخاط آغاز می‌شود. نکته مهم این است که عوامل خطر، علائم و تشخیص این دو نوع سرطان و روش های جراحی سرطان در هر نوع مشابه است و تشخیص نوع آن، باید توسط پزشک متخصص، انجام شود. در ادامه به بررسی دقیق‌تر انواع سرطان روده بزرگ و کوچک خواهیم پرداخت.

معرفی انواع سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های غیرطبیعی در روده بزرگ به طور غیرقابل کنترلی رشد می‌کنند. روده بزرگ آخرین قسمت از دستگاه گوارش است و وظیفه آن جذب آب از مواد غذایی هضم شده و دفع مواد زائد به صورت مدفوع است. انواع سرطان روده بزرگ، شامل موارد زیر است:

معرفی انواع سرطان روده بزرگ و راه ها درمان هریک از آن ها در کلینیک دکتر آذرپیکان

لنفوم کولورکتال اولیه

لنفوم کولورکتال اولیه (Primary colorectal lymphomas)، نوعی سرطان نادر است که از سلول‌های لنفاوی در روده بزرگ و رکتوم (کولورکتال) شروع می‌شود. این نوع سرطان، جزو دسته لنفوم‌های غیر هوچکین محسوب می‌شود و در مقایسه با لنفوم هوچکین، شایع‌تر هستند. در واقع لنفوسیت‌ها، نوعی گلبول سفید بوده که نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارند. تفاوت اصلی بین این دو دسته سرطان لنفاوی، نوع لنفوسیتی بوده که تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. در نظر داشته باشید، لنفوم کولورکتال اولیه، تنها 0.5 درصد از کل سرطان‌های کولورکتال و حدود 5 درصد از کل لنفوم‌ها را تشکیل می‌دهد. این نوع سرطان بیشتر در افراد مسن، به خصوص مردان رخ می‌دهد. همچنین، علائم این بیماری شامل سوء هاضمه، نفخ، کاهش وزن ناگهانی و بدون علت، درد در قسمت معده، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و سایر مشکلات گوارشی است.

تومور‌های استرومایی دستگاه گوارش

نوع دوم از سرطان روده بزرگ، تومور‌های استرومایی دستگاه گوارش (Gastrointestinal stromal tumors)، نوعی نادر از سرطان کولورکتال هستند که از سلول‌های بینابینی کژال (ICCs) در پوشش داخلی دستگاه گوارش نشأت می‌گیرند. رشد GISTs تدریجی است و ممکن است تا رسیدن به اندازه قابل توجه و ایجاد علائم، زمان ببرد. با این حال، خونریزی گوارشی از علائم شایع اولیه، به ویژه در مراحل ابتدایی بیماری است. محل تومور تعیین می‌کند که خونریزی در استفراغ یا مدفوع ظاهر شود. خونریزی آهسته و مداوم، می‌تواند منجر به کم‌خونی ناشی از کاهش گلبول‌های قرمز خون شود.

لیومیوسارکوم کولون

لیومیوسارکوم کولون نوع نادری از سرطان است که از سلول‌های عضلانی صاف در روده بزرگ (کولون) شروع می‌شود. لیومیوسارکوم‌ها می‌توانند در هر نقطه از کولون ایجاد شوند؛ اما بیشتر در قسمت‌های پایینی روده بزرگ رخ می‌دهند. این تومور‌ها به آرامی رشد می‌کنند و ممکن است تا زمانی که به اندازه قابل توجهی نرسند و علائم ایجاد نکنند؛ تشخیص داده نشوند. برخی از علائم لیومیوسارکوم کولون عبارتند از:

 • تغییر در عادات روده، مانند اسهال یا یبوست
 • خونریزی از مقعد یا خون در مدفوع
 • درد یا گرفتگی شکم
 • احساس سیری زودهنگام در هنگام غذا خوردن
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • خستگی

لیومیوسارکوم کولون یکی از انواع سرطان روده شناخته می شود

ملانوم کولون

ملانوم کولون نوعی نادر از سرطان کولورکتال است که با ملانوم پوست مرتبط است. این بیماری می‌تواند در هر نقطه‌ای از روده بزرگ ایجاد شود، یا از محل اولیه ملانوم به دستگاه گوارش گسترش یابد. تحقیقات نشان می‌دهد که ملانوم کولون تنها ۱ تا ۳ درصد از کل سرطان‌های دستگاه گوارش را تشکیل می‌دهد. همچنین، علل دقیق این نوع سرطان به دلیل نادر بودن آن به طور کامل شناخته شده نیست. تشخیص ملانوم کولون، معمولاً با کولونوسکوپی انجام می‌شود. در این روش، یک دوربین کوچک، برای بررسی داخل روده بزرگ استفاده می‌شود. سایر آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل بیوپسی، CT اسکن یا MRI باشد.

کارسینوم سلول سنگفرشی کولورکتال

کارسینوم سلول سنگفرشی کولورکتال (Colorectal squamous cell carcinoma) که با نام اختصاری SCC نیز شناخته می‌شود؛ نوعی نادر از سرطان روده بزرگ بوده که از سلول‌های سنگفرشی (نوعی سلول پوستی که به طور معمول در پوشش داخلی روده بزرگ یافت نمی‌شوند)، شروع می‌شود. برخلاف سایر انواع رایج‌تر سرطان روده بزرگ که بیشتر در افراد بالای 50 سال شایع هستند، SCC می‌تواند در هر سنی رخ دهد و به طور مساوی در مردان و زنان دیده می‌شود. علت دقیق ایجاد SCC در روده بزرگ، هنوز به طور کامل شناخته نشده است؛ اما برخی از نظریه‌ها به عنوان ایجاد این نوع سرطان، به شرح زیر است:

 1. جهش‌های ژنتیکی؛ جهش در ژن‌های خاصی، می‌تواند منجر به رشد غیرقابل کنترل سلول‌های سنگفرشی در روده بزرگ شود.
 2. عفونت‌های ویروسی؛ برخی از ویروس‌ها، مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، می‌توانند خطر ابتلا به SCC را افزایش دهند.
 3. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی؛ قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی خاص، مانند دود سیگار، ممکن است خطر ابتلا به SCC را افزایش دهد.

پولیپ آدنوماتوز خانوادگی

این نوع از سرطان، یک بیماری ژنتیکی نادر است که باعث ایجاد تعداد زیادی پولیپ، در روده بزرگ می‌شود. این پولیپ‌ها خوش‌خیم هستند؛ اما با گذشت زمان، می‌توانند به سرطان تبدیل شوند. پولیپ آدنوماتوز خانوادگی، حدود 1 درصد از تمام موارد سرطان روده بزرگ و رکتوم را تشکیل می‌دهد و حدود 1 نفر در 7000 تا 10000 نفر را مبتلا می‌کند.

انواع سرطان روده کوچک کدام‌اند؟

سرطان روده کوچک، مانند سایر سرطان‌ها، زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های معیوب یا جهش یافته تکثیر بی‌رویه‌ای یافته و تومور ایجاد می‌کنند. این تومور‌ها معمولاً در پوشش داخلی روده کوچک شروع می‌شوند و ممکن است به سایر قسمت‌های بدن نیز سرایت کنند. در بسیاری از موارد، این سرطان در اثنی عشر، که اولین بخش از روده کوچک است، ایجاد می‌شود. برخی از انواع سرطان روده کوچک، عبارت‌اند از:

آدرکارسینوما

آدنوکارسینوم Adenocarcinomas)) شایع‌ترین نوع سرطان روده کوچک است که حدود 50 تا 60 درصد از تمام موارد، این بیماری را تشکیل می‌دهد. این نوع سرطان معمولاً در سلول‌های غده‌ای پوشاننده دیواره داخلی روده کوچک ایجاد می‌شود. آدنوکارسینوم روده کوچک اغلب از رشد پولیپ‌های آدنوماتوز، نوعی تومور غیرسرطانی و خوش‌خیم، ناشی می‌شود. با گذشت زمان، برخی از این پولیپ‌ها می‌توانند، جهش‌های ژنتیکی پیدا کرده و به سلول‌های سرطانی تبدیل شوند.

سارکوما

سارکوما ((Sarcoma نوعی سرطان نادر روده کوچک است که از سلول‌های بافت همبند، مانند عضلات، رگ‌های خونی و بافت چربی، در این قسمت از بدن ایجاد می‌شود. سارکوما‌ها تنها حدود 1 درصد از تمام موارد سرطان روده کوچک را تشکیل می‌دهند. انواع مختلفی از سارکوما می‌توانند در روده کوچک ایجاد شوند، از جمله:

 • لیومیوسارکوما
 • گلیوبلاستوما
 • سارکوم استخوانی

علت دقیق سارکوما در روده کوچک به طور کامل شناخته نشده است. با این حال، برخی از عوامل می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند، از جمله:

 1. قرار گرفتن در معرض تابش؛ قرار گرفتن در معرض تابش‌های یونیزان، مانند پرتو‌های X یا رادیواکتیو، می‌تواند خطر ابتلا به سارکوما را افزایش دهد.
 2. برخی از بیماری‌های ژنتیکی؛ برخی از بیماری‌های ژنتیکی خاص، مانند سندرم لی فرامنی، ریسک درگیری روده به سارکوما را افزایش می‌دهد.
 3. شیمی درمانی و پرتودرمانی؛ شیمی درمانی و پرتودرمانی که برای درمان سایر انواع سرطان استفاده می‌شود، می‌تواند درصد مبتلا شدن به سارکوما را بیشتر کند.

تومور‌های کارسینوئید روده کوچک

تومور‌های کارسینوئید، نوعی نادر از سرطان روده کوچک هستند که از سلول‌های تولیدکننده هورمون، در پوشش داخلی این قسمت از بدن ایجاد می‌شوند. این تومور‌ها معمولاً به آرامی رشد می‌کنند و در مراحل اولیه ممکن است؛ هیچ علامتی ایجاد نکنند. تومور‌های کارسینوئید روده کوچک حدود 2 درصد از تمام موارد سرطان این قسمت از بدن را تشکیل می‌دهند. این تومور‌ها بیشتر در افراد بین 30 تا 50 سالگی دیده می‌شود و زنان به طور کمی بیشتر از مردان، به آن‌ها مبتلا می‌شوند.

دو نوع اصلی تومور کارسینوئید روده کوچک وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • تومور‌های کارسینوئید تیپیک؛ این نوع تومور شایع‌تر است و معمولاً در قسمت وسط یا انتهای روده کوچک ایجاد می‌شود.
 • تومور‌های کارسینوئید آتیپیک؛ این دسته از تومور‌ها نادرتر بوده و معمولاً در بخش ابتدایی روده کوچک تشکیل خواهد شد. تومور‌های کارسینوئید آتیپیک به طور کلی تهاجمی‌تر از تومور‌های کارسینوئید تیپیک هستند و احتمال دارد به سایر قسمت‌های بدن سرایت کنند.

خطرناک‌ترین نوع سرطان روده را بشناسید

در رابطه با خطرناک‌ترین نوع سرطان روده می‌توان گفت، تعین آن دشوار است. زیرا، به عوامل مختلفی مانند: مرحله سرطان، محل تومور، سلامت کلی بیمار و پاسخ به درمان بستگی دارد. با این حال، به طور کلی، برخی از انواع سرطان روده ممکن است از نظر پیش آگهی و احتمال بقای بیمار، تهاجمی‌تر یا دشوارتر برای درمان باشند. به طور کلی، آدنوکارسینوم تهاجمی‌ترین نوع سرطان روده کوچک، محسوب می‌شود. این نوع سرطان از سلول‌های غده‌ای پوشاننده دیواره داخلی روده کوچک، ایجاد می‌شود و بیشتر احتمال دارد به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند. علاوه بر این، سارکوم، می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ زیرا این تومور‌ها اغلب به سرعت رشد می‌کنند و به سختی قابل درمان هستند.

سرطان روده کوچک نیز، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. زیرا ممکن است، علائم در مراحل اولیه ظاهر نشود و تومور‌ها به سرعت رشد کنند. این در صورتی است که سرطان روده بزرگ، در حالی که شایع‌ترین نوع سرطان روده است، اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود؛ معمولاً با نرخ بقای نسبتاً بالایی قابل درمان است. بنابراین، مهم است به خاطر داشته باشید که هر مورد سرطان منحصر به فرد است و هیچ راهی برای پیش‌بینی دقیق پیش آگهی یک فرد وجود ندارد. بهترین راه برای تعیین خطر ابتلا به سرطان روده و گزینه‌های درمانی، صحبت با یک متخصص پزشکی است که می‌تواند سابقه پزشکی، عوامل خطر و سایر اطلاعات را در نظر بگیرد.

راه‌های درمان انواع سرطان روده بزرگ و کوچک

درمان سرطان روده کوچک و بزرگ به طور کلی به عوامل مختلفی از جمله نوع و مرحله سرطان، محل تومور، سلامت کلی بیمار و ترجیحات شخصی او بستگی دارد. با این حال، رایج‌ترین روش‌های درمانی که به تنهایی یا در کنار یکدیگر استفاده می‌شوند، به شرح زیر می‌باشند.

جراحی انواع سرطان روده

هدف از جراحی که به عنوان یکی از اصلی ترین راه‌های درمان سرطان روده شناخته می‌شود، برداشتن تومور و بافت سرطانی اطراف آن خواهد بود که انواع آن شامل:

 1. رزکسیون؛ برداشتن قسمتی از روده که تحت تأثیر سرطان قرار گرفته است.
 2. آناستوموز؛ اتصال دو انتهای سالم روده پس از برداشتن قسمت سرطانی.
 3. کولوستومی؛ ایجاد یک برش در شکم برای تخلیه مواد زائد از روده.

می‌شود. این روش، روشی بالقوه برای درمان قطعی سرطان، در مراحل اولیه بوده و در کنار آن می‌تواند معایبی همچون خطرات مرتبط با هر عمل جراحی، مانند عفونت، خونریزی و درد را به همراه داشته باشد.

شیمی درمانی انواع سرطان روده

نوعی دیگر از روش‌های درمان سرطان روده، شیمی درمانی است که از دارو‌ها، برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در سراسر بدن، استفاده می‌شود. این نوع درمان، قادر است به سه حالت وریدی، خوراکی یا به طور مستقیم به تومور تزریق شود. همچنین می‌تواند به کوچک شدن تومور‌ها، از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده، پس از جراحی و جلوگیری از عود سرطان کمک کند. حالت تهوع، ریزش مو، خستگی و افزایش خطر ابتلا به عفونت، برخی از عوارض جانبی این نوع درمان می‌باشد.

شیمی درمانی برای درمان انواع سرطان روده

پرتو درمانی در نوع های مختلف سرطان روده

هدف از پرتو درمانی به عنوان یکی دیگر از راه‌های درمان سرطان روده، از بین بردن سلول‌های سرطانی با استفاده از پرتو‌های پر انرژی است. نحوه تجویز آن، به دو صورت جداگانه بوده که شامل موارد زیر می‌شود.

 • از طریق دستگاه خارجی؛ پرتو‌ها را به ناحیه مبتلا هدایت می‌کند.
 • داخلی؛ با قرار دادن مواد رادیواکتیو در داخل یا نزدیک تومور.

استفاده از این روش، می‌تواند به کوچک شدن تومور‌ها، از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده پس از جراحی و تسکین درد ناشی از تومور کمک کند. در مقابل آن، می‌تواند عوارض جانبی بالقوه در ناحیه تحت درمان، مانند خستگی، بثورات پوستی و مشکلات گوارشی را برای بیمار به همراه داشته باشد.

ایمونوتراپی در انواع سرطان روده

پزشکان برای درمان سرطان روده، از ایمونوتراپی بهره می‌گیرند تا با تحریک سیستم ایمنی بدن، آن را برای مبارزه با سرطان، آماده کنند. این روش درمانی در دو حالت گوناگون انجام می‌شود که شامل موارد زیر خواهد بود.

 1. مهارکننده‌های نقطه کنترل؛ به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند تا سلول‌های سرطانی را شناسایی و به آن‌ها حمله کند.
 2. واکسن‌های توموری؛ به سیستم ایمنی بدن آموزش می‌دهند تا سلول‌های سرطانی خاص را شناسایی و از بین ببرد.

ایمونوتراپی، رویکردی هدفمند با عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی درمانی و پرتودرمانی سنتی بوده؛ اما ممکن است برای همه افراد مؤثر نباشد و می‌تواند عوارض جانبی جدی مانند التهاب اندام‌ها را به همراه داشته باشد.

درمان دارویی هدفمند برای سرطان روده

نوع آخر از درمان، جهت درمان سرطان روده، نوع دارویی هدفمند است. در این نوع از روش، از دارو‌هایی که به طور منحصربفرد برای حمله به جهش‌های ژنتیکی خاص در سلول‌های سرطانی طراحی شده‌اند، استفاده می‌شود. دارو‌ها در این روش، می‌توانند به طور مؤثرتری سلول‌های سرطانی را از بین ببرند و عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی درمانی سنتی، در پی داشته باشند. درمان دارویی هدفمند در دو نوع: مهارکننده‌های EGFR و BRAF، انجام می‌شود که به ترتیب برای تومورهایی که دارای سطوح بالای گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی و تومورهایی که دارای جهش در ژن هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما با این حال، در نظر داشته باشید، این فقط یک مرور کلی از رایج‌ترین روش‌های درمانی برای سرطان روده کوچک و بزرگ است. بنابراین، گزینه‌های درمانی خاص برای هر بیمار با توجه به شرایط فردی او توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود. از اینکه تا پایان این نوشته، در کنار ما بودید، کمال تشکر را داریم. در صورت ایجاد هر گونه سؤال یا ابهامی در رابطه با انواع سرطان روده، می‌توانید در بخش کامنت‌ها آن را با ما به اشتراک بگذارید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و سرطان از دانشگاه تهران

دکتر سید علیرضا آذرپیکان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان و لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی از دانشگاه تهران،رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

دکتر آذرپیگان جراح چاقی

دکتر سید علیرضا آذرپیکان

تماس مستقیم با دکتر: 09120571335

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان،لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی از دانشگاه تهران

رتبه برتر بورد تخصصی نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

لیست مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *