جستجو کردن
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
logo
دکتر آذرپیگان جراح چاقی

دکتر سید علیرضا آذرپیکان

تماس مستقیم با دکتر: 09120571335

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی از دانشگاه تهران، لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی سرطان

انواع جراحی های زیبایی

جدیدترین روش های جراحی زیبایی و پلاستیک را با تیم دکتر آذرپیکان بشناسید.

در دنیای امروز، جراحی زیبایی از قبیل انواع جراحی زیبایی لاغری در کنار انواع عمل‌های زیبایی بدن، به‌تدریج در حال تبدیل‌شدن به یک ضرورت بوده و حرف آن در همه‌جا پیچیده است. از طرفی، بسیاری همچنان در میان تعاریف پزشکی جراحی زیبایی، پلاستیک و ترمیمی، سرگردان مانده و تفاوت آن‌ها را درک نکرده‌اند. جراحی زیبایی تنها برای رضایت فردی انجام شده و یک نیاز پزشکی نمی‌باشد، از طرفی جراحی پلاستیک و ترمیمی چنین نبوده و یک جراح برای رفع یک نقص بزرگ اقدام به انجام جراحی پلاستیک می‌کند. با افزایش تقاضا، ما شاهد پیشرفت هر روزه تکنیک‌ها و همچنین جدیدترین روش‌های جراحی پلاستیک هستیم. در این مقاله قصد بر آن است که علاوه بر رفع ابهام در این اصطلاحات، شما را با انواع مختلف عمل‌های زیبایی، آشنا کرده و هزینه محبوب‌ترین این عمل‌ها را به شما نشان دهیم.

0 تا 100 انواع جراحی زیبایی و پلاستیک

جراحی پلاستیک (plastic surgery) شامل اقداماتی است که نواحی خاصی از بدن فرد را تغییر می‌دهد. جراحان در این نوع از جراحی، روی صورت، گردن، سینه‌ها، شکم، بازو‌ها و پا‌ها، تغییراتی را اعمال می‌کنند. از طرفی ممکن است نام جراحی ترمیمی و زیبایی را نیز زیاد شنیده باشید. باید بدانید که جراحی ترمیمی (reconstructive surgery)، جراحات و معایب بدن را ترمیم کرده و عملکرد سابق آن بخش را بازمی‌گرداند؛ اما جراحی زیبایی (cosmetic surgery) به دلایل غیرپزشکی انجام شده و تنها هدف آن، بهبود بخشیدن ظاهر شخص می‌باشد. جراحی زیبایی و انواع عمل‌های زیبایی بدن، می‌تواند شما را به تصویر بدن ایده‌آل خود نزدیک کند. این نوع جراحی ویژگی‌هایی نظیر شکل، اندازه و تقارن (ایجاد تصویر آینه‌ای میان دو قسمت مشابه بدن، مانند سینه‌ها) را تغییر می‌دهد. یکی از متداول‌ترین و جدیدترین روش‌های جراحی پلاستیک، ابدومینوپلاستی (abdominoplasty) می‌باشد.

ابدومینوپلاستی (abdominoplasty)

هدف از تامی تاک (ابدومینوپلاستی)، سفت و صاف‌کردن شکم شما خواهد بود. جراح، با ازبین‌بردن چربی و پوست اضافی، عضلات شکم را سفت می‌کند. پزشک، ممکن است از لیپوساکشن نیز برای بهبود نتایج، استفاده کند. تامی تاک، راه‌حلی برای کاهش وزن نبوده و تنها می‌تواند به شما کمک کند تا بعد از تغییر اندازه، بدن به ظاهری که می‌خواهید برسید. فرد ممکن است برای رسیدن به اهداف سلامتی شخصی یا دستیابی به‌ظاهر دلخواه، اقدام به تنظیم عادات غذایی و برنامه ورزشی کرده که احتمال می‌رود برای تغییر کامل اندازه و شکل ناحیه معده، کافی نباشد. چنانچه بدن شما، دچار تغییرات زیر شد، می‌توانید عمل ابدومینوپلاستی را در نظر بگیرید:

 • کاهش وزن قابل‌توجه
 • بارداری
 • جراحی پیشین
 • پیری طبیعی

گزینه‌های مختلفی برای انجام عمل جراحی شکم وجود دارد. انواع ابدومینوپلاستی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. ابدومینوپلاستی کامل (complete abdominoplasty) یا تامی تاک کامل ((full tummy tuck؛ جراح، یک برش در پایین شکم شما، ایجاد می‌کند. طول برش بر اساس مقدار پوست اضافی موجود متفاوت خواهد بود.
 2. ابدومینوپلاستی جزئی ((partial abdominoplasty یا مینی تامی تاک (mini tummy tuck)؛ مینی تامی تاک، معمولاً به برش کوتاه‌تری نیاز داشته و چنانچه پوست اضافی کمتری داشته باشید، احتمال این که تحت این جراحی قرار بگیرید، بسیار است. لازم به ذکر است که محل برش بین ناف و پایین شکم بوده و به طور معمول، هیچ برشی در اطراف ناف، وجود ندارد.
 3. ابدومینوپلاستی محیطی (circumferential abdominoplasty) یا تامی تاک گسترده (extended tummy tuck)؛ این جراحی شامل قسمت جلویی (شکم) و پشت (باسن و پهلو‌ها) می‌شود. جراح شما، برش طولانی‌تری در اطراف نواحی جلو و پشت بدن، ایجاد می‌کند.
 4. ابدومینوپلاستی به روش فلور دالس (Fleur-de-lis tummy tuck)؛ برای این روش، جراح پلاستیک شما، یک برش به سمت بالا و پایین (عمودی) و پهلوبه‌پهلو (افقی) در ناحیه شکم ایجاد می‌کند. به‌عبارت‌دیگر برشی T شکل، ایجاد کرده که برخی آن را شبیه به فلور دالس (گل زنبق) می‌دانند. این روش برای افرادی است که مقدار زیادی وزن (معمولاً ۴۵ کیلوگرم یا بیشتر) ازدست‌داده‌اند.

بسته به نتایجی که می‌خواهید، انجام عمل جراحی شکم، می‌تواند از یک تا پنج ساعت طول بکشد. ممکن است تا سه ماه به طول بی‌انجامد تا نتیجه نهایی را ببینید. علاوه بر این، جای زخم تا یک سال به بهبود ادامه خواهد داد. در هفته اول، احساس ناراحتی طبیعی است. کبودی و بی‌حسی در این دوران شایع است. در حین بهبودی ممکن است، احساس سفتی یا کشش در اطراف شکم خود داشته باشید که این امر نیز، از بین خواهد رفت.

روش انجام جراحی ابدومینوپلاستی به عنوان یکی از انواع جراحی زیبایی و پلاستیک

پیکرتراشی یا کانتورینگ بدن (body contouring)

کانتورینگ بدن، از انواع جراحی زیبایی لاغری است که احتمال دارد، پس از کاهش وزن عمده انجام شود. این جراحی، افتادگی پوست و چربی اضافی را از بین برده و شکل بافت زیرین را بهبود می‌بخشد. کانتورینگ بدن، اغلب، به‌صورت مرحله‌ای انجام شده و احتمال دارد ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد. باید توجه داشته باشید که در صورت افزایش وزن زیاد در آینده، کانتورینگ پیکرتراشی بدن، مانع از افتادگی پوست شما نخواهد شد. این جراحی بدن، معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. گاهی اوقات ممکن است از اپیدورال (epidural، بی‌حس‌کننده موضعی که بدن را از کمر به پایین، بی حس می‌کند)، استفاده شود. پزشک، تمام تلاش خود را می‌کند تا برش‌ها را در چین‌های طبیعی پوست و در مناطقی که جای زخم‌ها توسط لباس‌ها پنهان می‌شود، ایجاد کند. کانتورینگ بدن، انواع مختلفی دارد. بسته به شرایط فردی، پزشک ممکن است، یک یا چند عمل جراحی را برای دستیابی به نتایج مطلوب، توصیه کند. انواع جراحی کانتورینگ بدن، عبارت‌اند از:

 • لیفت پایین بدن (lower body lift)؛ در این نوع جراحی، پوست اضافی از شکم، باسن و بیرون ران‌ها، گرفته می‌شود. پزشک، ممکن است، تصمیم بگیرد تا برشی را در ناحیه باسن ایجاد کند. این روش، همچنین می‌تواند سطح پوست دارای فرورفتگی و نامنظم را که به طور معمول با نام سلولیت، شناخته می‌شود، بهبود بخشد. در برخی موارد، لیفت پایین بدن را می‌توان طی یک عمل را انجام داد. در موارد دیگر، دو یا چند عمل، باید برنامه‌ریزی شود.
 • لیفت ران (thigh lift)؛ پزشک، یک برش را در کشاله ران ایجاد می‌کند که از قسمت داخلی پا تا زانو به‌منظور برداشتن پوست و چربی اضافی، ایجاد می‌شود. در برخی موارد، جراح، ترجیح می‌دهد که برش را از کشاله ران، به سمت بیرونی باسن، ادامه دهد تا شکل بیرونی ران را بهبود بخشد.
 • لیفت باسن (buttock lift)؛ پزشک، قسمت بالایی باسن را برش داده و بسته به وسعت عمل، گاهی اوقات در قسمت‌های کناری نیز برش انجام می‌شود. بخش‌های هلالی‌شکل از پوست و چربی برداشته شده و پوست کشیده شده و بخیه می‌شود.
 • لیفت سینه (breast lift) یا ماستوپکسی (mastopexy)؛ جراح، اطراف هاله نوک سینه را برش داده و یک برش عمودی از آرئول (areola) به سمت زیر سینه، ایجاد می‌کند. همچنین، ممکن است نیاز به برش افقی در سراسر چین سینه باشد. پروتز سینه را می‌توان در طول این روش برای افزایش سایز سینه قرار داد.
 • لیفت بازو (arm lift) یا براکیوپلاستی (brachioplasty)؛ پزشک، برشی بر روی سطح داخلی بازو، از زیر بغل تا آرنج، ایجاد می‌کند. عضله زیرین با بخیه سفت شده تا شکل بازو، صاف و مشخص شود و پوست اضافی نیز بریده می‌شود.

پس از جراحی، علائمی نظیر کبودی و تورم، بی‌حسی احتمالی و درد را تجربه خواهید کرد. تاحدامکان استراحت کرده و تنها پیاده‌روی ملایم برای ۷ تا ۱۰ روز اول، توصیه می‌شود. حداقل به مدت ۴ هفته از فعالیت‌های شدید یا ورزش، خودداری کنید. به دستور پزشک، می‌بایست، چند هفته از لباس‌های فشرده استفاده کنید.

روش انجام جراحی زیبایی پیکرتراشی یا کانتورینگ بدن

جراحی لیپوساکشن (liposuction surgery)

لیپوساکشن نوعی جراحی است که از مکش برای حذف چربی از نواحی خاصی از بدن مانند: معده، باسن، ران، باسن، بازو‌ها یا گردن استفاده می‌کند. به این فرایند کانتورینگ نیز می‌گویند. از دیگر نام‌های لیپوساکشن می‌توان به لیپوپلاستی و کانتورینگ بدن نیز اشاره کرد. لیپوساکشن چربی را از قسمت‌هایی از بدن که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی‌دهند، حذف می‌کند. این‌ها عبارت‌اند از:

 • شکم
 • بازو‌های بالایی
 • باسن
 • ساق پا و مچ پا
 • سینه و پشت
 • باسن و ران
 • چانه و گردن
 • علاوه بر این، گاهی اوقات می‌توان از لیپوساکشن برای کاهش بافت اضافی سینه در مردان استفاده کرد – وضعیتی به نام ژنیکوماستی.

با افزایش وزن، سلول‌های چربی بزرگ‌تر می‌شوند. لیپوساکشن تعداد سلول‌های چربی را در یک ناحیه خاص کاهش می‌دهد. مقدار چربی برداشته شده به شکل ظاهری ناحیه و حجم چربی بستگی دارد. تا زمانی که وزن شما ثابت بماند، تغییرات شکل حاصل، معمولاً دائمی است. درصورتی‌که پوست، خاصیت ارتجاعی خوبی دارد، پوست معمولاً صاف به نظر می‌رسد. چنانچه پوست شما نازک است و خاصیت ارتجاعی ندارد، ممکن است، پوست در نواحی تحت درمان شل به نظر برسد. به یاد داشته باشید که لیپوساکشن به پوست فرورفته ناشی از سلولیت یا سایر تفاوت‌های سطح پوست کمکی نمی‌کند. برای انجام لیپوساکشن، همانند انواع جراحی زیبایی لاغری، شخص می‌بایست از سلامت کامل برخوردار باشد. این موارد، می‌تواند شامل مشکلات جریان خون، بیماری عروق کرونر، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف باشد.

جراحی لیپوساکشن یکی از جدید ترین انواع جراحی های زیبایی شناخته می شود.

 

جراحی لیپوماتیک (lipomatic surgery)

لیپوماتیک جدیدترین روش برداشت چربی از بدن با نتیجه‌ای کاملاً متفاوت و باورنکردنی در مقایسه با سایر روش‌های حذف چربی؛ مانند لیپوساکشن یا لیپولیزر است. لیپوماتیک به‌صورت سرپایی و به طور معمول بدون استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در این روش حجم زیادی از سلول‌های چربی در اولین جلسه با کمترین تورم، کبودی و درد خارج می‌شود. این روش باعث افتادگی بیشتر پوست نمی‌شود، بلکه به سفت‌شدن پوست کمک می‌کند. در روش لیپوماتیک سلول‌های چربی به‌صورت فیزیکی و نه در اثر تابش یا گرما از بین ‌می‌روند. مشکل ایمنی در روش لیپوساکشن در روش لیپوماتیک حل می‌شود. لیپوماتیک نه‌تنها منجر به کاهش وزن می‌شود، بلکه اندازه، حجم و فرم را نیز تغییر می‌دهد. لیپوماتیک یک روش ساده با نتایج رضایت‌بخش و حداقل خطرات است. لیپوماتیک شکم با روش‌های قدیمی مانند: لیپوساکشن متفاوت است. در روش لیپوماتیک ابزار مدرن‌تر بوده؛ بنابراین عوارض احتمالی کمتر و مواردی مانند کبودی، تورم و سوختگی پوست در لیپوماتیک موقتی است و چند روز پس از جراحی برطرف می‌شود. بیماران می‌توانند در حدود یک هفته به روال روزانه خود بازگردند.

جراحان پلاستیک، جراحی پلاستیک و ترمیمی را انجام می‌دهند؛ اما جالب است بدانید که جراحان سایر حیطه‌های پزشکی نیز بسیاری از عمل‌های زیبایی را انجام خواهند داد. شما ممکن است توسط یک جراح پلاستیک، متخصص پوست، متخصص گوش و حلق و بینی یا دیگر متخصصان، تحت عمل جراحی مانند: انواع جراحی زیبایی صورت، قرار بگیرید. انتخاب یک جراح شایسته و مجرب بسیار حائز اهمیت بوده و شما می‌توانید نتایج بهتری را از جراحانی بنام و کارآزموده، کسب کنید. دکتر علیرضا آذر پیکان، یکی از برترین جراحان ایران و عضو انجمن جهانی جراحی چاقی (IFSO) می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. تنها کافی است با مراجعه به سایت ایشان، اقدام و رزرو نوبت کرده و از خدمات ارزنده وی بهره‌مند شوید.

10 جراحی زیبایی پرطرفدار در سال 2024

شاید برایتان جالب باشد که بدانید از سال ۲۰۱۹، افزایش ۱۹ درصدی در روش‌های جراحی کم تهاجمی و ترمیمی وجود داشته است. در سال جدید نیز پیش‌بینی می‌شود، این درصد نه‌تنها پایین نخواهد آمد؛ بلکه به طور چشمگیری به صعود خود ادامه می‌دهد. محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی لاغری سال ۲۰۲۴ به شرح زیر هستند:

 1. بزرگ کردن سینه؛ از اندازه تا شکل، افراد می‌توانند سینه‌های خود را متناسب با ترجیحات زیبایی‌شناختی خود انتخاب کنند.
 2. تامی تاک؛ ازآنجایی‌که تناسب‌اندام و زیبایی بدن امروزه، از جمله نقاط کانون توجه هستند، از عمل تامی تاک برای دستیابی به اندامی متناسب و ایده‌آل استفاده می‌شود. این عمل که به ابدومینوپلاستی نیز مشهور است، با ازبین‌بردن پوست شل ناحیه شکم و چربی‌های اضافی، رؤیای بسیاری از افراد را برای رسیدن به شکمی تخت، ممکن می‌کند.
 3. لیفت باسن برزیلی؛ لیفت باسن برزیلی (BBL) در سال 2024 به محبوبیت پایان‌ناپذیر خود ادامه می‌دهد. این روش که ترکیبی از لیپوساکشن و انتقال چربی برای زیبایی ظاهری طبیعی است، به دلیل توانایی آن در تراشیدن منحنی‌ها مورد توجه قرار گرفته است.
 4. لیپوساکشن (liposuction)؛ لیپوساکشن، مناطقی از رسوبات چربی در اطراف بدن را از طریق یک لوله مکش فلزی که از بافت چربی عبور می‌کند، از بین می‌برد. گاهی اوقات، از سونوگرافی برای تجزیه سلول‌های چربی، استفاده می‌شود.
 5. لیفت سینه ((breast lift؛ لیفت سینه که با نام ماستوپکسی نیز شناخته می‌شود، به‌منظور جوان‌سازی سینه‌هایی که شادابی خود را از دست داده‌اند، انجام شده تا آن‌ها را به حالت جوان‌تر خود بازگرداند.
 6. ماموپلاستی (mammaplasty)؛ جراحی کوچک‌کردن سینه، در جهت جداکردن چربی و پوست اضافه از سینه می‌باشد. برای اشخاصی که سینه‌های بزرگی دارند، این جراحی می‌تواند ناراحتی را کاهش داده و ظاهر را بهبود بخشد.
 7. جراحی ژنیکوماستی (gynecomastia)؛ مردان به طرز چشمگیری از جراحی ژنیکوماستی برای رفع نگرانی خود درمورد بافت اضافی سینه، استفاده می‌کنند. این روش که برای زیبایی‌شناسی مردانه طراحی شده است، هدفی غیر از بازتعریف مردانگی و افزایش اعتمادبه‌نفس آقایان ندارد.
 8. جراحی لیپوماتیک (lipomatic surgery)؛ لیپوماتیک، یک دستگاه ارتعاشی است که برای ازبین‌بردن چربی، استفاده می‌شود. این دستگاه با امواج صوتی و فرکانس پایین، کار می‌کند. در طول فرایند، چربی در ناحیه موردنظر، ذوب می‌شود.
 9. لیفت ران (thighplasty)؛ این عمل می‌تواند خطوط ران‌های شما را بهبود بخشد. این جراحی با ازبین‌بردن چربی اضافی و افتادگی پوست، انجام می‌شود.
 • لیفت بازو (arm lift)؛ این جراحی که با نام براکیوپلاستی نیز شناخته می‌شود، با سفت کردن پوست افتاده و حذف چربی‌های موجود، ظاهر بازو‌های شما را بهبود می‌بخشد.

مقایسه انواع جراحی پلاستیک و زیبایی

شاید به دلیل استفاده زیاد این دو نام در کنار یکدیگر، تشخیص تفاوت‌های آن‌ها برایتان کمی دشوار شده باشد. در ادامه به مقایسه جراحی پلاستیک و زیبایی می‌پردازیم.

 • تمرکز بر عناصر مختلف؛ در جراحی زیبایی تمرکز بر بهبود ظاهر بوده و انجام نشدن آن مشکلی در سلامتی شما به وجود نمی‌آورد؛ اما در جراحی پلاستیک، تمرکز بر نقایص بدن بوده و جراحی برای اصلاح عملکرد صورت می‌گیرد.
 • جراحی پلاستیک یا ترمیمی ممکن است تحت پوشش بیمه باشد، اما عمل‌های زیبایی این‌گونه نیستند؛ جراحی پلاستیک ترمیمی ممکن است از نظر پزشکی ضروری تلقی شود؛ اما جراحی زیبایی تقریباً همیشه انتخابی است. به این معنی که بیمار تصمیم می‌گیرد که تحت عمل جراحی قرار گیرد، حتی اگر شرکت‌های بیمه آن را برای سلامتی بیمار حیاتی تلقی نمی‌کنند.
 • جراحان پلاستیک و زیبایی دارای گواهینامه‌های مختلف هستند؛ آموزش جراحی پلاستیک و ترمیمی اغلب در رزیدنتی پزشکی به دست می‌آید. پس از رزیدنتی، جراحان شواهدی مبنی بر تجربه بالینی موردنیاز خود ارائه داده و در کنار آن ملزم به گذراندن دانشکده پزشکی و دیدن آموزش دستیاری جراحی پلاستیک و ترمیمی هستند. این دوره شامل ۳ سال جراحی عمومی و سه سال جراحی پلاستیک است. آموزش جراحی پلاستیک در طول دوره رزیدنتی پزشکی شامل روش‌های بازسازی برای بهبود عملکرد و بازیابی ظاهر پس از آسیب، بیماری یا یک اختلال مادرزادی است. گواهی هیئت جراحی زیبایی به آموزش جراحی و به دنبال آن تجربه گسترده و مستند در زمینه جراحی زیبایی نیاز دارد. جراحان زیبایی دارای گواهی هیئت‌مدیره، در یک فلوشیپ 1 تا 2 ساله پس از رزیدنتی آموزش می‌بینند که صرفاً بر روی روش‌های زیبایی تمرکز دارد. قبل از واجد شرایط بودن برای شرکت در آزمون بورد، جراحان ملزم به انجام حداقل تعداد عمل‌های زیبایی متداول هستند که نشان می‌دهد آن‌ها در روش‌های لازم متخصص هستند.

 

کم عارضه‌ترین جراحی زیبایی کدام است؟

لیپوساکشن، یکی از ایمن‌ترین روش‌های جراحی پلاستیک موجود است. خطر عوارض جزئی کمتر از ۰.۲ درصد است و خطر عوارض عمده آن حدود ۱ در ۵۰۰۰۰ بیمار است. باید در نظر داشته باشید، بیمارانی که خواهان لیپوساکشن هستند، می‌بایست فقط تحت‌نظر جراحان پلاستیک دارای مجوز باشید. چنانچه پزشک شما، دانش لازم درمورد این زمینه داشته باشد، خطرات مرتبط با این جراحی نیز به طور قابل‌توجهی، افزایش می‌یابد.

 

هزینه انجام انواع جراحی زیبایی در کلینیک دکتر آذر پیکان

در کلینیک دکتر آذر پیکان شما می‌توانید علاوه بر بهره‌مندی از باکیفیت‌ترین خدمات ممکن و جدیدترین روش‌های جراحی پلاستیک، از مناسب‌بودن هزینه‌ها نیز اطمینان حاصل کنید. در ادامه انواع هزینه‌های موجود برای رایج‌ترین عمل‌های جراحی را خواهید دید.

 • قیمت جراحی ابدومینوپلاستی: ۶۰ – ۷۰ میلیون تومان
 • قیمت جراحی کانتورینگ بدن: ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار
 • قیمت جراحی لیپوساکشن: ۱۰ – ۳۵ میلیون تومان
 • قیمت جراحی لیپوماتیک: ۳۰ میلیون به بالا (بسته به ناحیه موردنظر می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد)

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و سرطان از دانشگاه تهران

دکتر سید علیرضا آذرپیکان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان و لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی از دانشگاه تهران،رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

دکتر آذرپیگان جراح چاقی

دکتر سید علیرضا آذرپیکان

تماس مستقیم با دکتر: 09120571335

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان،لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی از دانشگاه تهران

رتبه برتر بورد تخصصی نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان