عوارض عمل اسلیو معده

عوارض عمل اسلیو معده

برخی افراد اما از عوارض های بعد از جراحی چاقی مانند اسلیو معده نگران اند و به همین دلیل برای درمان چاقی اقدام نمی کنند و چون به دلیل شرایط ژنتیکی و … از رعایت رژیم غذایی و ورزش نتیجه ای نمی گیرند تا آخر عمر با بیماری چاقی و عوارض آن دست و پنجه نرم می کنند. اما این نگرانی ها چقدر واقعی است؟ پس تا انتهای این مقاله با ما باشید تا عوارض عمل اسلیو معده را بطور دقیق و علمی براش شما بررسی کنیم.

آیا عمل جراحی معده خطرناک است؟

عمل جراحی، تنها امید برای رهایی از چاقی در برخی از افراد است و در سرتاسر دنیا از پرطرفدارترین روش ها! عمل جراحی معده تنها یک روش برای لاغری نیست بلکه در بسیاری از موارد باعث بهبود و یا حتی درمان بیماری های چون مثل بیماری های قلبی عروقی، آپنه خواب، درد مفاصل، افسردگی و دیابت نوع ۲ می شود.

متاسفانه برخی افراد سودجو بدون داشتن تخصص و دانش کافی اقدام به انجام جراحی چاقی می کنند, که باعث مرگ افراد شده و یا باعث عوارض دائمی بعد از می شود، به همین دلیل با صراحت باید گفت جراحی معده درصورتی که توسط دکتر متخصص انجام شود و دستورات دکتر جراح بطور کامل رعایت شود، خطری ندارد.

آیا اسلیو معده خطرناک است؟+ عوارض عمل اسلیو معده

عمل لاغری اسلیو از جدیدترین شیوه های کاهش وزن با حداقل تهاجم و یکی از پرطرفدارن عمل های لاغری در دنیا است، دلیل استقبال مردم از جراحی چاقی اسلیو معده این است که نتایج بدست آمده از بیماران بعد از انجام جراحی بسیار امیدوار کننده است و فرد با رعایت رژیم غذایی مناسب و فعالیت ورزشی سبک بعد از عمل می تواند تا ۸۰ درصد اضافه وزن خود را کاهش دهد.
عمل لاغری اسلیو با روش لاپاراسکوبی انجام می شود، در این عمل بخشی از معده برداشته می‌شود و معده به شکل یک لوله باریک درمی‌آید و بیمار نمی‌تواند زیاد غذا بخورد و احساس سیری می‌کند، در واقع در این روش بخش ذخیره‌کننده معده از بدن خارج می‌شود.

آیا اسلیو معده خطرناک است؟
در این روش تغییری در مسیر سیستم گوارش انجام نمی شود، از طرفی در این روش جذب مواد مغذی مختل نمی شود و شما لازم نیست برای سلامتی خود وابسته به مصرف قرص های مکمل باشید.

جراحی اسلیو معده بدون جراحی باز شکمی انجام می شود و روشی با حداقل تهاجم است که در آن حتی تغییری در سیستم گوارش ایجاد نمی شود، اگر به پزشک متخصصی که بر انواع روش های جراحی چاقی مسلط است، مراجعه کنید نیازی به نگرانی نیست. اکثرا افرادی که جراحی اسلیو معده را تجربه کرده اند، در همان روز از بیمارستان مرخص شده اند و از روند بهبودی سریع بعد از عمل ابراز رضایت می کند. اما سوالی که پیش می آید این است که, عوارض عمل اسلیو معده چیست؟

عوارض عمل اسلیو معده کدامند؟

زیرتیغ جراحی رفتن، همیشه عوارضی با خود به همراه دارد، اگر کسی به شما گفت جراحی اسلیو معده بدون هیچگونه عوارضی است، باور نکنید! اما بر اساس نرخ جهانی، عوارض عمل اسلیو معده بسیار اندک است که با مراجعه به پزشک با تجربه و استفاده از مواد مرغوب تجربه عوارض بعد از جراحی اسلیو معده به حداقل می رسد.

البته باید به شما هشدار بدهیم که یکی از عوارض عمل اسلیو معده در بعد از عمل عدم توانایی در خوردن حجم بالای غذا و تند خوردن آن است چر اکه به علت برداشتن بخشی از معده در جراحی اسلیو، گنجایش معده کاهش می یابد و این یکی از دلایل اثرگذاری اسلیو معده است.

عوارض احتمالی بعد از عمل اسلیو معده

همانطور که گفتیم در صورت انجام جراحی توسط پزشک کم تجربه و استفاده از مواد نامرغوب در روند جراحی اسلیو معده، بیمار برخی عوارض را تجربه می کنند اما برخی از عوارض هم بعد از جراحی شایع است و با گذشت مدن زمانی معین از بین می رود.

عوارض احتمالی بعد از عمل اسلیو معده

عوارض عمل اسلیو معده + ریزش مو 

برخی از افراد که عمل اسلیو معده را تجربه کرده اند، از ریزش مو در ماه های ابتدایی بعد از عمل می گویند، اما نگران نباشید این ریزش مو کاملاً طبیعی و به دلیل استرس جراحی (telogen effluviom) می باشد که در مقالات بعدی بحث خواهد شد در حقیقت فولیکول مو پا برجا و فقط تار مو دچار ریزش می شود و پس از گذشت چند ماه از جراحی، رشد موها دوباره از سر گرفته می شود.

کمبود ویتامین بدن از عوارض عمل اسلیو معده

در جراحی اسلیو معده، تغییری در روند گوارش ایجاد نمی شود و معده دست نخورده باقی می ماند به همین علت بعد از عمل اسلیو، فرد دچار کمبود ویتامین ها و موادمعدنی نمی شود. البته در افرادی که از بیماری چاقی رنج می برند و یا اضافه وزن دارند کمبود ویتامین D بسیار شایع است و بهتر از طبق نظر پزشک از مولتی ویتامین استفاده کنند.

همچنین پزشک جراح برای اطمینان از سلامت فرد، توصیه می کند تا طی فواصل معین آزمایش خون انجام دهند.

حالت تهوع یکی از عوارض عمل اسلیو معده

تهوع در چند روز بعد از جراحی اسلیو معده قابل انتظار و طبیعی است  و دلایل مختلفی دارد:

تغییر رژیم غذایی: اگر بعد از جراحی اسلیو معده حجم بالایی غذا مصرف کنید، تهوع به سراغ شما می آید، برای جلوگیری از این اتفاق باید رژیم غذایی که توسط پزشک به شما داده شده رعایت کرده و حجم مصرفی غذای خود را کنترل کنید. در واقع رعایت تغذیه بعد از عمل اسلیو جهت درگیر نشدن با عوارض اسلیو معده بسیار مهم است.

زخم معده: یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی اسلیو معده ترک سیگار می باشد، ادامه مصرف دخانیات و بی توجهی به این موضوع باعث افزایش ترشح معده و ایجاد زخم معده بعد از جراحی اسلیومعده می شود.

نشتی معده: اگر فرد در روزهای اول پس از جراحی؛ دچار درد شکم، تهوع و استفراغ مکرر، عدم اشتها، احساس عطش، تیره شدن ادرار، تنگی نفس و ورم کردن شکم و افزایش ضربان قلب و تنفس و تب را تجربه کند باید برای معاینه سریعاً به پزشک خود مراجعه کند چرا که احتمال نشتی معده وجود دارد

داروهای بیهوشی: برخی افراد به علت عوارض دارهای بیهوشی، ممکن است برای مدت کوتاهی تهوع را تجربه کنند.

عوارض عمل اسلیو معده و بوی بد دهان

برخی از افراد بعد از جراحی اسلیومعده از مشکل بوی بد دهان رنج می برند که هرچند شایع نیست اما باعث نگرانی فرد می شود، بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو خیلی زود از بین می رود.

علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

اما دلایل اصلی بوی بد دهان بعد از اسلیو معده عبارتست از:

1. متابولیسم کتوزیس

بدن جهت تامین انرژی بجای کربوهیدرات شروع به سوختن چربی کرده و درنتیجه کتون بادی تولید شده و وارد خون می شود و از طریق هوای  تنفسی استون دفع می شود، در حقیقت دهان بوی استون می دهد.

2. سیگار

 سرگیجهاز دیگر عوارض عمل اسلیو معده

سرگیجه یکی از شایع ترین عوارض عمل اسلیو معده است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

باقی ماندن داروهای بیهوشی در بافت چربی: این داروها به تدریج و ظرف 2 روز از بافت چربی آزاد می شوند و باعث بروز سرگیجه در افراد می شود.

تغییروضعیت ناگهانی از حالت خوابیده به نشسته: بعد از جراحی اسلیو معده و بخاطر داروهای بیهوشی، رگ های خونی سیاهرگی گشاد شده و باعث انباشتگی خون در پاها کی شود و وقتی فرد ناگهان تغییر وضعیت می دهد، خون کمتری در لحظه به مغز می رسد و سبب ایجاد سرگیجه می شود.

کم آبی بدن بعد از عمل: یکی از مهم ترین دلایل سرگیجه بعد از اسلیو معده، کم آبی بدن بعد از جراحی و عدم مصرف آب کافی است.

کاهش قند خون: جراحی اسلیو معده که به عنوان درمان دیابت نوع 2 نیز از آن یاد می شود، باعث بهبود عملکرد غدد ترشح انسولین می شوند، انسولین کاهش قند  خون را به همراه دارد. برخی افراد بعد از جراحی دوره های کاهش قند خون را تجربه می کنند که کاملاً گذرا و موقتی است.

درد شانه یکی دیگر از عوارض عمل اسلیو معده

همانطور که پیش تر گفتیم جراحی اسلیو معده با روش لاپاراسکوپی انجام می شود، در جراحی با روش لاپاراسکوپی برای دیدن اندام داخلی، شکم را به کمک گاز کربنیک (دی اکسیدکربن) به آرامی و با سرعت 1 تا 2 لیتر در دقیقه پر می کنند تا به فشار حداکثری 13 تا 15 میلیمتر جیوه برسد.

این فشار ثابت در زمان انجام لاپاراسکوپی باعث کشش عضلانی شکم و دیافراگم می شود و فرد بعد از به هوش آمدن در ناحیه شکم و شانه ها احساس درد و کوفتگی می کند که گذرا و موقتی است.

عوارض عمل اسلیو معده +گاز معده و باد گلو

بعد از جراحی اسلیو معده برخی از بادگلو شکایت می کنند، تجربه باد گلو بعد از اسلیو معده موقتی است و با انجام دستورات پزشک جراح خیلی زود از بین می رود. یکی از دلایل ایجاد باد گلو بعد از جراحی اسلیو معده بلع مقدار زیادی هوا هنگام مصرف غذا و مایعات است.

علت گاز معده و باد گلو بعد از اسلیو معده

دلیل دیگر آن شل بودن دریچه ورودی معده است و گاهی بادگلو بعد از اسلیو معده بدلیل استفاده از تکنیک غلط در جراحی است و گاهی هم به دلیل بی توجهی پزشک جراح در درمان فتق های دیافراگمی (Hiatal Hernia)در حین چراحی اسلیو معده است.

همچنین برخی از افراد بعد از جراحی اسلیو معده درگیر گاز معده می شوند، این اتفاق بدلیل استفاده از روش لاپاراسکوپی و استفاده از گاز دی اکسیدکربن است، گاز کربن دی اکسید ممکن است باعث یبوست و نفخ شود. برخی از داروهایی که در زمان جراحی تجویز می شوند نیز ممکن است باعث ایجاد نفخ و باد معده(POI) بعد از عمل شود.

عوارض عمل اسلیو معده و افتادگی پوست

جراحی اسلیو معده در زمان کوتاهی باعث از دست دادن 80 درصد از اضافه وزن افراد می شود، بعد از کاهش وزن شدید نیز احتمال شل شدن و افتادگی پوست وجود دارد.

سن، ورزش، سرعت کاهش وزن و میزان شش پوست فرد در افتادگی پوست بعد از اسلیو معده بسیار تاثیرگذار است و به همین دلیل قبل از انجام جراحی اسلیو معده نمی توان پیش بینی کرد بیمار تا چه حد با افتادگی پوست مواجه می شود. با کمک جراحی زیبایی شکم(ابدومینوپلاستی) می توان مشکل افتادگی پوست را برای همیشه حل کرد.

علت درد شکم از عوارض عمل اسلیو معده

اگر عمل اسلیو توسط پزشک متخصص آشنا به انواع روش های جراحی لاغری صورت گرفته باشد، درد شکمی تا 36 ساعت بعد از جراحی طبیعی است و با داروهای مسکن کنترل می شود.

بیمار بعد از جراحی اسلیوم عده درد شکمی خفیفی در اطراف محل زخم برش ها احساس می کند، همچنین در محلی که معده از آن خارج شده، احساس درد طبیعی است.

علاوه بر درد در قسمت های برش خورده دیواره شکم، برخی بیماران در قسمت بالایی شکم و یا قفسه سینه احساس فشار می کنند که طبیعی است و خیلی زود بر طرف می شود.

خطرات عمل اسلیو معده

جراحی های چاقی بویژه اسلیو معده، روشی کم خطر با عوارض بسیار کم است، اما خطراتی چون نشتی معده و آمبولی هرچند کم اما وجود دارد.

احتمال بروز این عوارض با انتخاب یک جراح چاقی با تجربه بسیار کم، افزایش میابد.

خطرات عمل اسلیو معده

احتمال نشتی معده عوارض عمل اسلیو معده

در جراحی اسلیو معده، قسمت های برش خورده معده منگنه می شود. اگر این منگنه ها درست زده نشود، محتویات معده از لابه لای منگنه ها نشتی می کند، اگر این اتفاق سریع تشخیص داده شود، جای نگرانی نیست.

برای اینکه با مشکل نشتی معده بعد از جراحی مواجه نشوید، به نکات زیر دقت کنید:

 • انتخاب مناسب نوع عمل برای بیمار
 • رعایت تکنیک درست برای عمل جراحی
 • هوشیار بودن و با تجربه بودن جراح
 • استفاده از وسایل جراحی مناسب
 • بررسی احتمال نشستی در چندین نوبت

علائم نشتی معده بعد از عمل اسلیو

اگر بعد از جراحی اسلیومعده هریک از علایم زیر در خود مشاهده کردید، سریعاً به پزشک جراح مراجعه کنید:

 • افزایش ضربان قلب
 • تنگی نفس
 • درد در ناحیه شکم
 • درد در قفسه سینه
 • شانه درد
 • سرگیجه
 • تب
 • احساس بیماری و نگرانی

احتمال آمبولی از عوارض عمل اسلیو معده

آمبولی یکی از عوارض احتمالی جراحی است، عمل اسلیو معده هم از این قاعده مستثنی نیست اما احتمال آمبولی بعد از جراحی اسلیو معده بسیار کم است و تنها برای حدود 1 درصد از بیماران رخ می دهد. درصورت درمان توسط پزشک جراح متخصص در کلینیک و بیمارستان های معتبر این خطر به کمترین میزان خود می رسد.

آمبولی چیست؟ بعد از انجام یک عمل جراحی مانند اسلیو معده، ممکن است لخته خونی در ساق پاهای بیمار ایجاد شود که این لخته خون می تواند با ورود به جریان خود به ریه وارد شده و در نهایت مرگ بافت ها اتفاق می افتد و  خطر مرگ جان بیمار را تهدید می کند.

علائم آمبولی بعد از عمل اسلیو

 • افزایش ناگهانی ضربان قلب
 • تنگی نفس
 • درد در قفسه سینه
 • سرفه های مکرر
 • خلط خونی
 • تب
 • کبودی و سیاه شدن لب ها
 • افزایش تعریق
 • سرگیجه
 • ایجاد اضطراب ناگهانی

سخن پایانی

جراحی اسلیو معده مانند بسیاری از جراحی ها دارای عوارض مختلفی است که با مراجعه به پزشک جراح باتجربه و آشنا به انواع روش های جراحی لاغری مانند اسلیو معده، بای پس و …، رعایت دستورات بعد از عمل و رژیم غذایی مناسب می توان این عوارض را به حداقل رساند.

نباید فراموش کرد که عوارض بیماری چاقی بسیار بیشتر از جراحی های لاغری است و نه تنها بر کیفیت زندگی و اعتماد به نفس افراد اثرگذار است بلکه بیماری های جانبی چون فشار خون، دیابت و … را سبب می شود و گاهی خطر مرگ را افزایش می دهد. درحالیکه عوارض ناشی از جراحی اسلیو موقت و گذرا است و افسانه ها درباره مرگ و میر با استفاده از روش های جراحی لاغری افسانه ای بیش نیست و تنها 1 درصد احتمال وقوع دارد که آن هم با مراجعه به پزشکان متخصص و انجام جراحی در بیمارستان های معتبر احتمال وقوع این خطر بسیار پایین می آید.

می توانید برای داشتن تجربه ای بهتر و آسان تر در مسیر کاهش وزن با دکتر آذرپیکان مشورت کنید تا بهترین روش جراحی چاقی برای شما را پیشنهاد دهد.

 

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان از دانشگاه تهران

دکتر سید علیرضا آذرپیکان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان و لاپاراسکوپی پیشرفته_جراحی چاقی از دانشگاه تهران،رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

لیست مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.