آیا عمل اسلیو معده عوارض دارد؟

همه جراحی های کاهش وزن، جراحی بزرگ و خطرناک محسوب می شوند، چرا که در این روش بخش زیادی از یکی از اندام‌های حیاتی بدن آسیب می بیند. عمل اسلیو معده نیز عوارض و خطراتی به همراه دارد. در این مقاله به بررسی کامل عوارض اسلیو معده و اینکه آیا این عمل باعث مرگ می شود یا نه، خواهیم پرداخت. تا انتهای مقاله همراه باشید.
آیا عمل اسلیو معده عوارض دارد؟

جراحی اسلیو معده یک روش جراحی کاهش وزن است که به طور دائم اندازه معده را کاهش می‌دهد. پزشک ممکن است این روش را برای افراد مبتلا به چاقی توصیه کند که سایر راهکارهای کاهش وزن را موثر نیافته‌اند و موثر نبوده است.

در طی عمل اسلیو معده، جراح حدود 80 درصد معده را برمی‌دارد. این مسئله، مقدار غذایی را که فرد می‌تواند مصرف کند را محدود می‌کند که به کاهش وزن در طولانی مدت کمک می‌کند.

اگرچه این عمل می‌تواند به افراد مبتلا به چاقی کمک کند، اما باید توجه کرد که عمل اسلیو معده عوارض و خطراتی را به همراه دارد. علاوه بر این، افراد تنها با پیروی از یک رژیم غذایی پایدار و برنامه ورزشی می‌توانند کاهش وزن را حفظ کنند.

جراحی اسلیو معده یکی از چندین روش جراحی چاقی برای افراد مبتلا به چاقی شدید بالینی است. پزشکان اگر شاخص توده بدنی (BMI) برابر 40 یا بالاتر داشته باشند، چاقی را از نظر بالینی شدید می‌دانند. با این حال، افرادی که دارای BMI 35-39.9 نیز هستند، ممکن است در صورت داشتن حداقل یک بیماری همراه جدی، نامزد جراحی اسلیو شوند.

جراحی اسلیو معده رایج‌ترین نوع جراحی کاهش وزن در بسیاری از کشورها است. بر اساس گزارش انجمن جراحی متابولیک و چاقی، اسلیو معده، 59.4 درصد از عمل‌های چاقی در سال جاری را به خود اختصاص داده است.

اسلیو، اندازه معده را کاهش می‌دهد. بعد از جراحی، اندازه معده حدود 20 درصد اندازه اصلی خود خواهد بود.

این کاهش اندازه، میزان غذا و مایعات را محدود می‌کند و به فرد کمک می‌کند زودتر احساس سیری کند. همچنین سیگنال‌های گرسنگی را در طول زمان محدود می‌کند، زیرا بخشی از معده را که هورمون گرسنگی تولید می‌کند، گرلین (هورمون احساس گرسنگی) را حذف می‌کند.

پزشک ممکن است به فرد توصیه کند که جراحی اسلیو معده انجام دهد در صورتی که شرایط زیر را دارا باشد:

 • دارای BMI بالای 40
 • دارای BMI 35-40 و همچنین یک بیماری زمینه ای مانند آپنه خواب، فشار خون بالا یا دیابت نوع 2

آیا اسلیو معده باعث مرگ می شود؟

هر گونه عمل لاغری، از جمله جراحی اسلیو معده، یک عمل جراحی بزرگ است. با این حال، خطرات و عوارض شدید و مرگ نسبتا نادر است. تحقیقات نشان می دهد که میزان مرگ و میر نزدیک به 1 در 600 است.

جراحی چاقی دارای عوارض همراه پزشکی و خطرات مرتبط با عمل است و بنابراین به عنوان یک جراحی غیرقلبی با خطر متوسط تا بالا در نظر گرفته می شود.

آیا اسلیو معده باعث مرگ میشود

سایر خطرات و عوارض این روش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لخته شدن خون: جراحی می تواند خطر لخته شدن خون در ساق پا یا ریه‌ها را افزایش دهد.
 • عفونت: زخم ها ممکن است در طول بهبودی عفونی شوند و باعث درد و تورم شوند.
 • نشت: گاهی اوقات ممکن است غذا یا مایعات از معده نشت کند که می‌تواند باعث عفونت جدی شود.
 • روده مسدود شده: زخم ناشی از جراحی ممکن است باعث مسدود شدن روده و استفراغ و درد شود.
 • سوء تغذیه: نداشتن ویتامین ها و مواد معدنی کافی در رژیم غذایی می‌تواند باعث سوء تغذیه شود.
 • سنگ کیسه صفرا: ایجاد سنگ کیسه صفرا در 1 تا 2 سال اول پس از جراحی شایع است.

اگرچه جراحی کاهش وزن منجر به بهبود سلامت روان برای اکثر افراد می شود، اما ممکن است بر افرادی تأثیر منفی بگذارد. بر اساس یک بررسی سیستماتیک در سال 2019، از یک منبع معتمد، افزایش اندک اما قابل توجهی در خودکشی و خودآزاری پس از جراحی‌های چاقی وجود دارد. دلایل احتمالی این امر شامل شرایط سلامت روانی که قبلاً تشخیص داده نشده بود و استرس ناشی از جراحی است.

به همین دلیل، پزشکان از افراد می‌خواهند قبل از تصمیم به جراحی، غربالگری سلامت روان انجام دهند.

برای انجام عمل اسلیو معده و آشنایی با عوارض و خطرات آن، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. پیشنهاد ما مراجعه به دکتر علیرضا آذرپیکان، فلوشیپ فوق تخصصی انکوسرجری و لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی است. برای ارتباط با ایشان می‌توانید با شماره تماس‌های ۰۲۱-۲۳۰۲۱۷۶۴ یا ۰۲۱-۲۳۰۲۱۷۶۳ تماس حاصل فرمایید یا از طریق وبسایت، اقدام به دریافت نوبت کنید.

آیا اسلیو معده عوارض دارد؟

مانند هر جراحی دیگری، عوارض جانبی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به یاد داشته باشید که جراحی اسلیو معده دائمی است. افرادی که این روش را انجام می‌دهند باید رژیم غذایی خود را تا آخر عمر بر این اساس تغییر دهند.

آیا اسلیو معده عوارض دارد

در هفته اول پس از جراحی، بیماران فقط می‌توانند مایعات بدون قند و بدون گاز مصرف کنند. غذاهای پوره شده را می‌توان بعد از هفت روز مصرف کرد و تا سه هفته آینده ادامه داد. بعد از یک ماه نیز غذاهای معمولی را می‌توان مصرف کرد. بیماران همچنین باید ویتامین های تجویز شده را مصرف کنند که شامل یک مولتی ویتامین دو بار در روز، یک مکمل کلسیم یک بار در روز و یک تزریق ویتامین B-12 یک بار در ماه است.

از آنجایی که بدن شما در چند ماه اول پس از جراحی به سرعت وزن خود را کاهش می‌دهد، ممکن است پس از عمل اسلیو معده عوارض جانبی مختلفی را تجربه کنید، از جمله درد، احساس خستگی یا سردی، خشکی پوست، نازک شدن و ریزش مو و تغییرات خلقی. در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی شدید پس از عمل با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا عمل اسلیو عوارض دارد؟

شاید بتوان گفت عمل اسلیو معده یک عمل خطرناک است، زیرا در این روش بخش زیادی از یکی از اندام‌های حیاتی بدن را از بین می‌برد. همچنین اسلیو دائمی است، بنابراین قبل از انجام جراحی، خطرات آن را با دقت در نظر بگیرید. عوارض آستین معده می‌تواند شامل خونریزی بیش از حد، عفونت، واکنش منفی به بیهوشی، لخته شدن خون، مشکلات تنفسی و نشت از لبه معده که در آن بریده شده باشد.

آیا عمل اسلیو معده عوارض دارد

آیا عمل اسلیو معده خطر دارد؟

بسیاری از خطرات طولانی مدت جراحی اسلیو معده، به این واقعیت مربوط می شوند که بیماران نسبت به قبل مواد مغذی کمتری دریافت می کنند. عوارض طولانی‌مدت آستین معده شامل انسداد دستگاه گوارش، فتق، رفلاکس معده، هیپوگلیسمی، سوء تغذیه و استفراغ است. اگر به دنبال آستین معده هستید، در مورد این خطرات با پزشک خود صحبت کنید.

آیا عمل اسلیو معده خطرناک است؟

پس از جراحی اسلیو معده، شما می‌توانید تنها نیم فنجان غذا را در یک وعده غذایی بخورید. وقتی غذای کمتری نسبت به قبل می‌خورید، کالری کمتری دریافت می‌کنید و اینگونه وزن کم می کنید.

بعد از این جراحی هنوز هم ممکن است زیاد غذا بخورید. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است وزن زیادی کم نکنید. جراح شما یک برنامه پس از جراحی به شما ارائه می‌دهد. پیروی از برنامه می‌تواند به کاهش خطر عوارض کمک کند.

آیا عمل اسلیو معده خطرناک است

جراحی اسلیو معده دائمی است. این مسئله می‌تواند سلامت افراد چاق را که در کاهش وزن و حفظ آن مشکل داشته اند، بهبود بخشد.

بسیاری از بیماران امیدوارند که این جراحی مشکلات مزمن سلامتی مانند دیابت و فشار خون بالا را اصلاح کند. گاهی اوقات این مشکلات پس از جراحی از بین نمی‌روند.

اسلیو معده و سایر جراحی های کاهش وزن به اندازه انواع مختلف جراحی ایمن هستند. مرگ و میر ناشی از جراحی نادر است. خطر مرگ ناشی از جراحی کاهش وزن حدود 0.1٪ است.

خطرات حاد این بیماری مواردی هستند که در مدت کوتاهی پس از جراحی رخ می‌دهند و می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • خون ریزی
 • درد
 • لخته شدن خون
 • نشت آناستوموز (نشتی که در اتصالات ایجاد شده در طول جراحی اتفاق می افتد)

عوارض گوارشی (GI) می‌تواند منجر به علائمی شود که بر وزن یا وضعیت تغذیه شما تأثیر می گذارد. این موارد عبارتند از:

عدم کاهش وزن: کیسه معده فقط می‌تواند نصف فنجان غذا را در روزهای اول پس از جراحی در خود جای دهد. با گذشت زمان، کیسه کشیده می‌شود. اگر وعده‌های غذایی بزرگتر بخورید، کاهش وزن ممکن است متوقف شود. اگر کیسه معده خیلی بزرگ باشد یا دستورالعمل‌های بعد از جراحی را رعایت نکنید، ممکن است این اتفاق بیفتد.

افزایش وزن: افزایش وزن معمولا در سال سوم پس از جراحی شروع می‌شود. بیمارانی که عادات خود را تغییر نمی‌دهند ممکن است مقداری یا تمام وزنی را که از دست داده‌اند مجددا به دست آورند.

    سوء تغذیه: سوء تغذیه (عدم دریافت تغذیه کافی) جدی است. برخی از بیماران زمانی که کالری کمتری می‌خورند، به خصوص اگر اسهال یا حالت تهوع داشته باشند، در دریافت مواد مغذی کافی دچار مشکل می‌شوند. پزشک شما ممکن است ویتامین‌ها و مواد معدنی، دارو یا چیزهای دیگری را برای کمک به شما در حفظ سلامت پیشنهاد کند.

عدم تحمل غذایی: پس از جراحی اسلیو معده، بیماران نمی‌توانند در یک زمان به اندازه قبل غذا بخورند. این مسئله می‌تواند باعث ایجاد مشکل در هضم برخی غذاها مانند گوشت قرمز، برنج، ماکارونی و نان شود.

آیا عمل اسلیو معده عوارض دارد؟

برخی از بیماران مبتلا به آستین معده دچار مشکلات معده می‌شوند. این موارد ممکن است درست پس از جراحی اتفاق بیفتند و می‌توانند برای مدت طولانی ادامه داشته باشند. برخی از بیماران نیز ممکن است پس از کاهش وزن دچار افتادگی پوست شوند.

خطرات و عوارض اسلیو معده

1) سوء هاضمه: برخی از بیماران آستین معده ممکن است متوجه افزایش سوء هاضمه یا ناراحتی معده شوند. این مورد ممکن است به دلیل اندازه کوچکتر معده باشد. همچنین می‌تواند به دلیل تغییر در نحوه حرکت غذا در بدن نیز باشد.

2) حالت تهوع: تهوع یک عارضه شایع آستین معده است. بیشتر افراد متوجه می‌شوند که حالت تهوع با گذشت زمان، بهبودی می‌یابد، اما برخی از افراد برای ماه ها یا بیشتر دچار آن می‌شوند.

مشخص نیست چرا برخی از بیماران اسلیو معده حالت تهوع دارند. ممکن است تا حدی به این دلیل باشد که غذا برای مدت طولانی‌تری در معده شما باقی می‌ماند. داروهای تهوع ممکن است مفید باشند.

3) اسهال: برخی از بیماران ممکن است پس از جراحی دچار اسهال شوند. این مسئله ممکن است به چند دلیل اتفاق بیفتد. میکروبیوتا (باکتری در روده شما) ممکن است پس از جراحی تغییر کند. مواد مغذی هضم نشده در روده کوچک شما نیز ممکن است باعث اسهال شود.

اسهال می‌تواند باعث کم آبی یا سوء تغذیه شود. اگر اسهال به خودی خود برطرف نشد، جراح یا متخصص گوارش شما ممکن است بتواند کمک کند.

4) افتادگی پوست: وقتی اضافه وزن اضافه می کنید، پوست شما کشیده می شود.به همین دلیل است که افتادگی پوست پس از هر جراحی کاهش وزن بسیار رایج است. پانیکولکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن پوست اضافی است. جراح شما ممکن است بخواهد قبل از اینکه این کار را توصیه کند صبر کند تا وزن شما برای یک تا دو سال ثابت بماند.

جمع بندی

جراحی اسلیو معده یک عمل کاهش وزن بزرگ است که تا 80 درصد از معده را جدا و از روند کار خارج می‌کند. اسلیو یکی از رایج ترین انواع جراحی چاقی در جهان است.

افرادی که تحت این روش قرار می‌گیرند باید در برنامه‌ای ثبت نام کنند که ممکن است شامل مشاوره، کاهش وزن و آموزش تغذیه باشد. بهبودی ممکن است تا 6 هفته طول بکشد و افراد مجبور خواهند بود از داروها و مکمل های خاصی به صورت مادام العمر استفاده کنند.

بهترین دکتر انجام اسلیو معده در تهران

مشاوره گرفتن از یک پزشک متخصص که کاملا در کار خود مهارت دارد درصد موفقیت در عمل اسلیو معده را به شدت زیاد می‌کند. انجام توصیه‌های پزشک بعد از عمل و داشتن رژیم غذایی مناسب و صحیح بعد از عمل اسلیو معده، نه تنها شما را دچار عوارض نمی‌کند بلکه شاهد تغییرات محسوسی در خود خواهید بود.  برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید، باید بهترین دکتر عمل اسلیو معده در تهران را انتخاب کنید. دکتر علیرضا آذرپیکان متخصص فلوشیپ فوق تخصصی انکوسرجری و لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و یکی از با تجربه‌ترین متخصصان و مشاورین در امر عمل اسلیو معده است.

منابع (Source) : وبسایت های medicalnewstoday.com | bassmedicalgroup.com | pubmed.ncbi.nlm.nih.gov | nhs.uk | privategastricsleeveclinic.co.uk

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان از دانشگاه تهران

دکتر سید علیرضا آذرپیکان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سرطان و لاپاراسکوپی پیشرفته_جراحی چاقی از دانشگاه تهران،رتبه برتر بورد تخصصی و نفر اول آزمون فلوشیپ جراحی سرطان

لیست مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.